Республикадаги барча мактабларга ота-оналарга юбориладиган “Огоҳлантириш хати” намуналари етказилган бўлиб, бу орқали дарсда иштирок этмаётган ўқувчилар оила аъзоларининг масъулияти ва жавобгарлиги ҳам оширилади.
Эндиликда мактаб масъуллари томонидан шу намунадаги “Огоҳлантириш хати” тезкор равишда ўқувчиларнинг яшаш манзилларига етказилади.
“Огоҳлантириш хати”да ота-оналар ўз фарзандларининг мактабга боришини таъминлаш масъулиятини ошириш мақсадида МЖтК 47-моддаси мазмун-моҳияти тушунтириб ўтилган. Мазкур вазифаларни амалга ошириш учун ҳар бир мактабга Миллий гвардия офицерлари бириктирилган.
МЖтК 47-моддасига асосан ота-оналар ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар томонидан вояга етмаган болаларни тарбиялаш ва уларга таълим бериш борасидаги мажбуриятларни бажармаслик, шу жумладан вояга етмаган болаларнинг маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этишига олиб келиши БҲМнинг 1 бараваридан 5 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Болаларнинг мажбурий умумий ўрта таълим, ўрта махсус, касб-ҳунар таълими олишига ота-оналар ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар томонидан тўсқинлик қилиш БҲМнинг 10 бараваридан 15 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.

Во все школы Республики доставлены образцы «Предупреждающего письма», которое отправляется родителям. Это помогает повысить ответственность и обязанности членов семей учеников, не посещающих занятия.
Теперь ответственные лица школы будут оперативно доставлять такие «Предупреждающие письма» по адресам проживания учеников.
Во все школы Республики доставлены образцы «Предупреждающего письма», которое отправляется родителям. Это помогает повысить ответственность и обязанности членов семей учеников, не посещающих занятия. Теперь ответственные лица школы будут оперативно доставлять такие «Предупреждающие письма» по адресам проживания учеников.
В соответствии со статьей №47 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности Неисполнение родителями или их заместителями обязанностей по воспитанию и обучению несовершеннолетних детей, в том числе повлекшее совершение несовершеннолетними административного правонарушения, влечет наложение штрафа в размере от 340 тыс. до 1,7 млн сумов.
Указанные правонарушения, совершенные повторно в течение 1 года после применения меры административного взыскания, влекут наложение штрафа в размере от 1,7 млн до 3,4 млн сумов.
Препятствование детям в получении обязательного общего среднего образования, среднего специального, профессионального образования родителями или лицами, их заменяющими, влечет наложение штрафа от 3,4 млн до 5,1 млн сумов.
Повторное совершение данного правонарушения в течение 1 года после применения меры административного взыскания влечет наложение штрафа в размере от 5,1 млн до 8,5 млн сумов либо административное лишение свободы на срок до 15 суток.