Muhokamalar portaliga hukumatning “Musiqa madaniyati va jismoniy tarbiya fani oʻqituvchilarining bilim darajasi hamda kasbiy mahoratini aniqlash boʻyicha milliy baholash tizimini joriy etish toʻgʻrisida”gi qarori loyihasi joylashtirildi.
Unga ko’ra, 2025/2026-oʻquv yilidan boshlab musiqa madaniyati hamda jismoniy tarbiya fani oʻqituvchilarining bilim darajasi va kasbiy mahoratini aniqlash boʻyicha milliy baholash tizimi amaliyotga joriy etish taklif etilmoqda.
Milliy baholash quyidagi ikki bosqichda amalga oshiriladi:
birinchi bosqich – Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan oʻtkaziladigan test sinovlari;
ikkinchi bosqich – Madaniyat vazirligi va Sport vazirligi tomonidan oʻtkaziladigan amaliy (ijodiy) imtihon.
Musiqa madaniyati hamda jismoniy tarbiya fani oʻqituvchilarining bilim darajasini aniqlash uchun tuziladigan test savollari Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan, amaliy (ijodiy) imtihon materiallari Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi bilan kelishgan holda Madaniyat vazirligi va Sport vazirligi tomonidan ishlab chiqiladi.

На портале обсуждений размещён проект постановления правительства «О введении национальной системы оценки уровня знаний и профессионального мастерства учителей музыкальной культуры и физической культуры».
Согласно постановлению, с 2025/2026 учебного года предлагается ввести национальную систему оценки уровня знаний и профессионального мастерства учителей музыкальной культуры и физической культуры.
Национальная оценка проводится в два этапа:
первый этап – тестирование, проводимое Агентством по оценке знаний и навыков при Министерстве высшего образования, науки и инноваций;
второй этап — практический (творческий) экзамен, проводимый Министерством культуры и Министерством спорта.
Тестовые вопросы, предназначенные для определения уровня знаний учителей музыкальной культуры и физической культуры, разрабатываются Агентством по оценке знаний и умений, а практические (творческие) экзаменационные материалы разрабатываются Министерством культуры и Министерством спорта по согласованию с Министерством дошкольного и школьного образования.