Эндиликда халқ таълими ходимлари 5 йилда бир марта эмас, ҳар йили малака оширадилар - Ta’lim / Образование
Эндиликда халқ таълими ходимлари 5 йилда бир марта эмас, ҳар йили малака оширадилар
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 17 январдаги 25 сон қарори билан «Халқ таълими ходимларини узлуксиз касбий ривожлантириш тизимини ташкил этиш тартиби тўғрисида низом» тасдиқланди.
kursy_povisheniya_pedagogov
Мазкур низом билан халқ таълими тизимидаги раҳбар, педагог ва мутахассис ходимларни узлуксиз касбий ривожлантириш тизимини ташкил этиш тартиби белгиланди.
Халқ таълими ходимларининг ҳар йили белгиланган давомийликдаги малака ошириш дастурларини ўзлаштириши ва белгиланган ҳажмдаги кредит балларини йиғишлари мажбурий ҳисобланади.
Халқ таълими ходимлари малакасини оширишнинг ҳар йилги умумий давомийлиги халқ таълими тизими раҳбар ва мутахассис ходимлари учун камида 30 соат, педагог ходимлар учун камида 36 соат этиб белгиланади.
Низомга мувофиқ, эндиликда халқ таълими ходимларининг малакасини ошириш фаолияти билан шуғулланадиган нодавлат таълим ташкилотлари реестри шакллантирилади.

Теперь работники народного образования будут проходить курсы повышение квалификации не раз в 5 лет, а каждый год - Ta’lim / Образование
Теперь работники народного образования будут проходить курсы повышение квалификации не раз в 5 лет, а каждый год
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 17 января 2022 года №25 утверждено «Положение об организации системы непрерывного повышения квалификации работников народного образования».
kursy_povisheniya_pedagogov
Данным положением был установлен порядок организации системы непрерывного профессионального развития руководящих, педагогических и специальных кадров в системе народного образования.
Работники народного образования обязаны в течение определенного периода времени освоить ежегодные учебные программы и набрать определенное количество кредитных баллов.
Общая годовая продолжительность повышения квалификации работников народного образования устанавливается не менее 30 часов для руководителей и специалистов системы народного образования, а для учителей не менее 36 часов.
В соответствии с положением будет сформирован реестр негосударственных образовательных организаций, осуществляющих деятельность по повышению квалификации работников народного образования.