Ўқитувчилар энг кўп маош оладиган 17 мамлакат - Ta’lim / Образование
Ўқитувчилик касби ҳар бир давлатда энг муҳим касблардан ҳисобланади, чунки мамлакат фаровонлиги бевосита боғлиқ бўлган халқнинг саводли бўлиши учун пойдеворни айнан ўқитувчилар қўйишади. Айрим мамлакатларда ўқитувчиларнинг давлат ривожи учун қўшаётган ҳиссалари юксак қадрланади ва уларга яхши маош тўланади.
sovety-molodim-uchitelyam
Қуйида ўқитувчилар йилига энг кўп маош оладиган мамлакатлар билан танишишингиз мумкин.
17. Франция —31,421.49 доллар
Францияда école maternelle деб аталувчи мактабгача таълимдан кейин мажбурий таълим тизими учта: école, collège ва lycée босқичларига бўлинган.
16. Португалия — 32,563.75 доллар
Португалияда мактабгача таълимдан олий таълимгача бўлган даврда таълим олиш учун давлат ёки хусусий таълим муассасасидан бирини танлаш мумкин.
15. Коста-Рика — 33,519.29 доллар
Коста-Рикада ўқувчилар оилалари орасидаги иқтисодий тафовут ажралиб турмаслиги учун барча мактаб ўқувчилари бир хил либосда юришлари шарт.
14. Швеция — 36,766.81 доллар
Швецияда мажбурий мактаб таълими тўрт: мактабгача, кичик, ўрта ва катта таълим босқичларига бўлинади.
13. Австрия —37,122.44 доллар
Австрияда 9 йиллик мажбурий бепул таълим тизими жорий этилган.
12. Финляндия — 37,728.28 доллар
Финляндияда болалар 7 ёшга тўлганидан кейин мактабга қабул қилинади.
11. Канада — 39,071.90 доллар
Бу ерда болалар 16 ёшгача мактабга келишга мажбур бўлиб, Манитоба, Онтарио ва Нью-Брансуикда таълим олиш 18 ёшгача мажбурий ҳисобланади.
10. Нидерландия — 39,098.02 доллар
Нидерландияда асосий таълим тили голланд тили бўлса-да, аксарият мактаб ва университетлар инглиз тилида таълим беришга ўтмоқда.
9. Австралия — 40,762.47 доллар
Австралияда уч турдаги мактаблар мавжуд: давлат мактаблари, католик мактаблари ва мустақил ёки хусусий мактаблар.
8. Испания — 41,886.99 доллар
2008 йилги молиявий инқироз сабабли ҳозирда Испания Европада ишсизлик кўрсаткичи бўйича энг юқори ўринда туради.
7. Мексика — 42,816.51 доллар
Мексикада аксарият болалар бошланғич мактабга боришади, аммо 2011 йилда атиги 62 фоиз бола ўрта мактабга кирган.
6. АҚШ — 43,556.76 доллар
2011 йилда АҚШда 3 ёшли болаларнинг ярми мактабгача таълим муассасасига қатнаган бўлса, Европада бу кўрсаткич 90 фоизни ташкил этган.
5. Дания — 46,784.11 доллар
Данияда таълим олиш бепул бўлиб, бу ерда 9 йиллик мажбурий таълим жорий этилган.
4. Норвегия — 47,313.23 доллар
Норвегияда эмигрантларнинг фарзандлари учун таълим икки тилда олиб бориладиган мактаблар фаолият кўрсатади.
3. Германия — 61,418.47 доллар
Немис оилаларидаги болаларнинг аксарияти давлат мактабларида ўқишади.
2. Швейцария — 69,704.74 доллар
Швейцарияда 26та кантон мажбурий таълим тизими учун масъул ҳисобланади.
1. Люксембург — 79,129.67 доллар
Люксембургда таълим учта тилда: люксембург, немис ва француз тилларида олиб борилади.
Таққослаш учун: Ўзбекистонда мактаб ўқитувчиларининг ўртача ойлик маоши 2021 йил 1 февралдан 2 млн 090 399 сўм (200,2 доллар, йилига 2402 доллар)ни ташкил қилади.
Маълумотларга кўра, Қирғизистонда мактаб ўқитувчиларининг маоши 13600-13800 сомни (199,6-202,5 доллар, йилига 2395-2430 доллар), Тожикистонда 1051 сомонийни (111 доллар, йилига 1332 доллар), Қозоғистонда 120-130 минг тенгени (320-347 доллар, йилига 3840-4164 доллар) ташкил этади.
🔥7.4 K marta ko‘rildi
One thought on “Ўқитувчилар энг кўп маош оладиган 17 мамлакат
1. Gulshan
O’zbekistonda ham òqituvchilarni oyligini oshirsa yaxshi bòlardi.Prezidentimuz ham shuni takidladilarku.Òqiruvchini oyligini kòtariw kerakki òqituvchi Dars berishdan bowqa ishi qolasin.Shart sharoyit ham yaratish kk.Òqituvchini mavqeyini yuqori qilgan davlar yuksaladi

Каждый учитель хочет получать достойную зарплату. И в некоторых государствах она действительно довольно неплохая. Интересно, что во многих штатах США, по данным Business Insider, за последнее время зарплата учителей уменьшилась на 4,6%, что может стать причиной привлечения преподавателей из-за рубежа.
Вот 17 стран, в которых начинающие свою карьеру учителя средней школы получают наибольшую годовую зарплату — для преподавателей, желающих эмигрировать:
17. Франция — 31 421,49 долларов
После дошкольного образования, также известного как école maternelle, система обязательного образования Франции делится на три «цикла»: école, collège и lycée.
16. Португалия — 32 563,75 долларов
В Португалии, от дошкольного и до высшего образования, вы можете выбирать между государственными и частными учебными заведениями.
15. Коста-Рика — 33 519,29 долларов
Все школьники в Коста-Рике обязаны носить форму для уменьшения экономических различий между одноклассниками.
14. Швеция — 36 766,81 долларов
Шведское обязательное школьное образование состоит из четырех этапов: förskoleklass, lågstadiet, mellanstadiet и högstadiet.
13. Австрия — 37 122,44 долларов
В Австрии бесплатная государственная школьная система с обязательным 9-летним образованием.
12. Финляндия — 37 728,28 долларов
В Финляндии дети не идут в школу, пока им не исполнится 7 лет.
11. Канада — 39 077,90 долларов
Посещение школы до 16 лет является обязательным повсюду, кроме Манитобы, Онтарио и Нью-Брансуика, где обязательный возраст составляет 18 лет.
10. Нидерланды — 39 098,02 долларов
Хотя язык преподавания в Нидерландах голландский, все больше школ и университетов преподают на английском языке.
9. Австралия — 40 762,47 долларов
В Австралии три типа школ: государственные школы, католические школы, а также независимые или частные школы.
8. Испания — 41 886,99 долларов
В Испании один из самых высоких показателей безработицы в Европе.
7. Мексика — 42 816,51 долларов
Большинство маленьких детей в Мексике посещают начальную школу, но в 2011 году только 62% поступили в среднюю школу.
6. Соединенные Штаты — 43 556,76 долларов
В 2011 году только половина 3-летних детей в США была зачислена в дошкольные учреждения — по сравнению с почти 90% трехлетних детей в Европе.
5. Дания — 46 774,11 долларов.
Датское обучение бесплатное на всех уровнях и в этой стране обязательное 9-летнее образование.
4. Норвегия — 47 313,23 долларов
В Норвегии есть несколько двуязычных международных школ для детей-эмигрантов, регулярно вербующих учителей из-за рубежа.
3. Германия — 61 418,47 долларов
Большинство немецких детей посещают государственные школы.
2. Швейцария — 69 704,74 долларов
В Швейцарии есть 26 кантонов, ответственных за систему обязательного образования.
1. Люксембург — 79 129,67 долларов
Образование в Люксембурге — трехъязычное, с обязательным узучением люксембургского, немецкого и французского.
Для сравнения: Среднемесячная заработная плата учителей школ в Узбекистане с 1 февраля 2021 года составляет 2 миллиона 090 399 сумов (200,2 доллара, 2402 долларов в год).
Согласно данным, зарплата учителей школ в Кыргызстане составляет 13600-13800 сомов (199,6-202,5 доллара, 2395-2430 долларов в год), в Таджикистане-1051 сомони (111 долларов, 1332 доллара в год), в Казакстане — 123030 тысяч тенге (320-347 долларов, 3840-4164 долларов в год).