Мазкур методик тавсияда босқичли назорат ва якуний аттестация имтиҳонини ўтказиш бўйича кўрсатмалар берилган. Шунингдек, назарий саволларни ишларини баҳолаш бўйича мезонлар келтирилган. Ҳар бир босқичли назорат имтиҳон билети умумий ўрта таълим мактабларидаги кимё курсларининг бўлимларидаги мавзуларини қамраб олган бўлиб, саволлар дарсликлар асосида тузилган.
2020-2021 ўқув йили давомида кимё фанидан умумий ўрта таълим
мактаблари битирувчиларининг ўзлаштирган билим, кўникма, малакаларини аниқлаш мақсадида 10-синфларда босқичли назорат имтиҳон билет саволларига оғзаки жавоб бериш усулида ўтказилади.
Билетлар кимё фанининг ўқув дастури асосида 7,8,9,10-синфларда олинган БКМлар ва шаклланган компетенсия элементлари юзасидан тузилган.
Бунда билетлар сони 30 та бўлиб, ҳар бир билетда 3 тадан савол ва топшириқлар берилган. Савол назарий ва масала ечиш ёки машқлар бажариш бўйича топшириқлардан иборат бўлади.Топшириқларга тайёргарлик учун 20 дақиқа вақт ажратилади.
Ўқувчиларни баҳолашда тўғри жавоб 5 баллик тизим асосида баҳоланади. Баҳолар умумлаштирилиб ўртача балл чиқарилади.Масалан: 5+4+3=12:3=4
2020-2021 ўқув йили давомида кимё фанидан умумий ўрта таълим мактаблари битирувчиларининг ўзлаштирган билим, кўникма, малакаларини аниқлаш мақсадида 11-синфларда якуний имтиҳон билет саволларига оғзаки жавоб бериш усулида ўтказилади. Билетлар кимё фанининг ўқув дастури асосида 7,8,9,10-синфларда олинган БКМлар ва шаклланган компетенция элементлари юзадидан тузилган.
Бунда билетлар сони 30 та бўлиб, ҳар бир билетда 3 тадан савол ва топшириқлар берилган. Савол назарий ва масала ечиш ёки машқлар бажариш бўйича топшириқлардан иборат бўлади. Топшириқларга тайёргарлик учун 20 дақиқа вақт ажратилади.Ўқувчиларни баҳолашда тўғри жавоб 5 баллик тизим асосида баҳоланади. Баҳолар умумлаштирилиб ўртача балл чиқарилади. Масалан: 5+4+3=12:3=4.

Экзаменационные вопросы по химии для 10, 11 классов (2021) - Ta’lim / Образование
В данной методической рекомендации даны инструкции по проведению поэтапного и итогового контрольного экзамена. Также перечислены критерии оценки работы по теоретическим вопросам. Каждый этап контрольного экзаменационного билета охватывает темы по разделам курса химии в общеобразовательных школах, вопросы структурированы на основе учебников.
Для учащихся 10 классов общеобразовательных школ итоговая государственная аттестация будет проводиться в устной форме на основе знаний, умений, навыков, полученных при изучении химии в 7-10 классах, Задания экзаменационных материалов составлены на основе учебной программы и представляют собой 30 билетов. В каждом билете по два теоретических вопроса, третье задание – задача или выполнение лабораторной работы.
Время подготовки к ответу – 20 минут. За каждый правильный ответ ученик получает 5 баллов. Все набранные баллы складываются и выводится средний балл. Например, 5+4+3=12:3=4
Для учащихся 11 классов общеобразовательных школ итоговая государственная аттестация для определения уровня знаний, умений, навыков, полученных при изучении химии в 7-11 классах будет проводиться в устной форме. Аттестационные материалы составлены на основе учебной программы.
Всего 30 билетов. В каждом билете по два теоретических вопроса, третий вопрос — задача или выполнение лабораторных заданий. Время подготовки к ответу – 20 минут. За каждый правильный ответ ученик получает 5 баллов. Все набранные баллы складываются и выводится средний балл. Например, 5+4+3=12:3=4