Mazkur metodik tavsiyada yakuniy nazorat imtihonini o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan. Shuningdek, nazariy savollarni ishlarini baholash bo‘yicha mezonlar keltirilgan. Har bir yakuniy nazorat imtihon bileti umumiy o‘rta ta’lim maktablaridagi geografiya kurslarining bo‘limlaridagi mavzularini qamrab olgan bo‘lib, savollar darsliklar asosida tuzilgan.
Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining 11-sinf o‘quvchilari yakuniy davlat attestatsiyasini o‘tkazish bo‘yicha metodik tavsiya va materiallarni tijoriy maqsadda ko‘paytirib tarqatish taqiqlanadi.
Geografiya fanidan maktab imtihon savollari va baholash mezoni (2024)
2023–2024 o‘quv yilida umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 11-sinflarida geografiya fanidan yakuniy imtihon ushbu tavsiya etilgan bilet savollari asosida o‘tkaziladi.

В данной методической рекомендации даны инструкции по проведению итогового контрольного экзамена. Также перечислены критерии оценки работы по теоретическим вопросам. Каждый этап контрольного экзаменационного билета охватывает темы по разделам курса географии в общеобразовательных школах, вопросы структурированы на основе учебников.
Запрещается распространять методические рекомендации и экзаменационные материалы по основам государства и права в общеобразовательных школах в коммерческих целях.
Школьные экзаменационные билеты и критерии оценивания по географии (2024) (2024)
В 2023-2024 учебном году итоговый экзамен по предмету география в 11 классе общеобразовательной школы будет проводиться на основе данных рекомендуемых билетов.