Ушбу саҳифада тарбия фанидан чоп этилган янги дарслик ва ўқув қўлланмаларнинг электрон вариантини юклаб олишингиз мумкин.
“Умумий ўрта таълим муассасаларида “Тарбия” фанини босқичма-босқич амалиётга жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида” ҳукумат қарори билан янги “Тарбия” фани жорий этилди.
Янги дарсликнинг аввалгиларидан фарқи нимада?
1. “Тарбия” дарслиги “Одобнома”, “Ватан туйғуси”, “Миллий истиқлол ғояси ва маънавият асослари” ҳамда “Дунё динлари тарихи” фанларини бирлаштирди.
2. 1–9-синфларда – 2020/2021-ўқув йилидан, 10–11-синфларда эса 2021/2022-ўқув йилидан амалиётга жорий этилди.
3. Дарсликларини тайёрлашда Япониянинг “Aхлоқ таълими”, Сингапурнинг “Феъл-атвор ва фуқаролик таълими”, Буюк Британиянинг “Тафаккур”, “Хулқ таълими” фанлари ва дарсликлари яқиндан ўрганилди.
4. Илк маротаба дарсликларда 21-аср кўникмалари деб ном олган “юмшоқ кўникмалар” жорий қилинди. Дарслик орқали ўқувчида билим беришдан ташқари кўникма шакллантирилади.

Учебники по предмету Воспитание для 1-11 классов - Ta’lim / Образование
На этой странице вы можете скачать электронную версию новых учебников и учебных пособий по предмету воспитание для 1-11 класса.
tarbiya_darsligi
Предмет «Воспитание» несёт духовно-просветительскую направленность, вобрав такие курсы, как «Национальная идея», «Этика», «История религий», «Чувство национальной гордости». С 2020— 2021 учебного года он введён в 1—9-х классах. С 2021— 2022 учебного года в 10—11-х классах начали изучать этот предмет.
Преподается по одному часу в неделю, в течение учебного года составляет 34 часа. Разработано методическое пособие для учителей по современным подходам к организации уроков. В сети Интернет создана информационная платформа www.tarbiyam.uz для помощи педагогам.
Упор делается на формирование высокой духовности, составляющие которой — патриотизм, идеологический иммунитет, доброта, ответственность, толерантность, правовая культура, инновационное мышление и трудолюбие. В преподавании тем использованы передовые технологии и методы обучения, как «Обучение на основе проекта», «Преподавание на основе интересов», «Art Fest», «Образец для подражания», «Анализ ситуации», и другие.