Умумий ўрта таълим мактабининг методбирлашмалари тўғрисида низом - Ta’lim / Образование
Мактабда услуб (метод) бирлашма нима мақсадда тузилади ва асосий вазифалари нималардан иборат? Саҳифада ушбу саволларга жавоб топасиз.
documents_230
Методбирлашмалар фаолиятини ташкил этиш
Умумтаълим мактабида методбирлашмалар «Умумий ўрта таълим мактабининг Методбирлашмалари тўғрисида низом» (Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг 8 сонли буйруғига 2-илова 05.01.2024) билан тартибга солинади.
Умумтаълим мактабида бошланғич таълим, синф раҳбарлари йўналиши ҳамда 5-11-синфларда эса алоҳида фанлар ёки бир-бирига яқин бўлган фанлар туркуми бўйича методбирлашмалар фаолият кўрсатади.
Умумтаълим мактабида битта фан ёки туркум бўйича камида учта ўқитувчи бўлса методбирлашма ташкил этилади.
Aгар тегишли фан бўйича ўқитувчилар сони уч нафардан кам бўлса, у ҳолда ушбу фан ўқитувчилари шу туркумдаги фан ўқитувчилари билан биргаликда битта методбирлашмага бирлашади.
Методбирлашма раҳбари методбирлашма аъзолари билан келишган ҳолда, мактаб директорининг буйруғи билан, ўз йўналиши бўйича методик ишларни яхши йўлга қўйган, доимий равишда узлуксиз методик хизматни ташкил эта олган, ижодкор ва тажрибали ўқитувчилардан тайинланади.
Умумтаълим мактабининг ҳар бир ўқитувчиси (ўриндошлик тариқасида ишлаётган ўқитувчилар ҳам) ўз йўналишлари ёки тегишли фан туркуми бўйича методбирлашмага аъзо бўлишлари шарт.
Методбирлашма таркиби умумтаълим мактаби директорининг буйруғи билан шакллантирилади.
Методбирлашманинг фаолияти умумтаълим мактаби директорининг ўқув ишлари бўйича ўринбосари томонидан назорат қилинади.

Положение о школьном методическом объединении - Ta’lim / Образование
С какой целью создается методическое объединение в школе и каковы его основные задачи? На странице вы найдете ответы на эти вопросы.
Положение о школьном методическом объединении
Организация деятельности методических объединений
Методические объединения в общеобразовательной школе регламентируются «Положением о методических объединениях общеобразовательной средней школы» (приложение №2 к приказу министра дошкольного и школьного образования №8 от 05.01.2024).
В общеобразовательной школе действуют методические объединения по направлению начального образования, классных руководителей, а в 5-11 классах-по отдельным предметам или по близкой друг к другу категории предметов.
При наличии в общеобразовательной школе не менее трех учителей по одному предмету или направлению создается методическое объединение.
Если число преподавателей соответствующего предмета меньше трех, то учителя этого предмета объединяются в одно методическое объединение вместе с учителями-предметниками из этой же категории.
Руководитель методического объединения назначается по согласованию с членами методического объединения приказом директора школы из числа творческих и опытных педагогов, умеющих хорошо наладить методическую работу по своему направлению, организовать бесперебойную методическую службу на постоянной основе.
Каждый учитель общеобразовательной школы (в том числе замещающие учителя) должен быть членом методического объединения по своей специальности или соответствующей предметной группе.
Методический состав объединения формируется приказом директора общеобразовательной школы.
Контроль за деятельностью методического объединения осуществляет заместитель директора общеобразовательной школы по учебной работе.