Аттестацияда биринчи марта иштирок этаётган мутахассислар ҳам тўлов қиладиларми? Аттестация учун тўловни қандай амалга ошириш мумкин? - Ta’lim / Образование
Аттестацияда биринчи марта иштирок этаётган мутахассислар ҳам тўлов қиладиларми? Аттестация учун тўловни қандай амалга ошириш мумкин?
attestatsiya_2021_600
Савол: Мен 2020 йилдан бери она тили ва адабиёт фанидан мутахассис сифатида дарс бераман. 2022 йилда биринчи марта иккинчи тоифага ўтиш учун аттестацияда навбатдан ташқари қатнашмоқчиман. Мен ҳам тўлов қилишим керакми?
Савол: Мен 2021 йилда олий таълимни битирдим ва мутахассислигим бўйича ишлаб келмоқдаман. Ҳозир 2-тоифа олишим мажбурийми?
Савол: Ассалому алайкум! Мен ҳозирда мутахассис тоифасидаман. 2021 йил 6 йиллик декрет таътилидан сўнг информатика фани ўқитувчиси бўлиб ишга кирдим. Қонун бўйича декретдан чиққанлар 1 йилгача навбатдаги аттестатцияга жалб қилинмас экан. Мен навбатдан ташқари аттестацияга топширмоқчиман. Баъзи манбаларда мутахассис ўқитувчи биринчи марта 2-тоифа учун имтиҳон топшираётган бўлса тўлов қилинмайди дейишган. Шу қанчалик тўғри?
Жавоб: Низомнинг 4-банди Педагог кадрлар ҳар беш йилда бир марта навбатдаги мажбурий аттестациядан ўтказилади.
Илгари аттестациядан ўтмаган ишга янги қабул қилинган педагог кадрларга ёки олий таълим ташкилотларини битириб биринчи бор ишга кирган педагог кадрлар касбий фаолиятига уч йил тўлгандан сўнг навбатдаги мажбурий аттестациядан ўтказилади.
Педагог кадрлар ўз хоҳишига кўра навбатдан ташқари аттестациядан ўтказилиши мумкин.
Низомнинг 21 банди Педагог кадрларни навбатдан ташқари аттестациядан ўтказиш бўйича давлат хизматини кўрсатганлик учун базавий ҳисоблаш миқдорининг бир баравари миқдорида йиғим ундирилади.
P.S. Навбатдан ташқари аттестация учун тўлов қилиш малака тоифалари, таълим турлари ёки аттестацияда нечанчи марта иштирок этишига боғлиқ эмас, балки аттестация турига боғлиқ.

Платят ли педагоги с категорией специалист, которые впервые проходят аттестацию? Как осуществляется оплата за аттестацию? - Ta’lim / Образование
Платят ли педагоги с категорией специалист, которые впервые проходят аттестацию? Как осуществляется оплата за аттестацию?
attestatsiya_2021_600
Вопрос: Я преподаю родной язык и литературу с 2020 года в качестве специалиста. В 2022 году я хочу впервые принять участие во внеочередной аттестации, чтобы перейти на вторую категорию. Должна ли я заплатить за это?
Вопрос: Я окончила вуз в 2021 году и работаю по специальности. Должна ли я теперь сдавать на 2 категорию?
Вопрос: Здравствуйте! В настоящее время у меня категория — специалист. После 6 лет декретного отпуска в 2021 году я пошла работать учителем информатики. Согласно закону, те, кто выходит на декрет, не будут привлекаться к следующей аттестации на сроком до 1 года. Я хотела бы пройти внеочередную аттестацию. Некоторые источники утверждают, что преподаватель-специалист не платит за аттестацию для первого раза, если сдает на 2 категорию. Насколько это верно?
Ответ: Пункт №4 Положения об аттестации: Педагоги проходят регулярную обязательную аттестацию один раз в пять лет.
Вновь принятые на работу педагогические кадры, ранее не прошедшие аттестацию, или педагоги, впервые поступающие в высшие учебные заведения после окончания высших учебных заведений, проходят следующую обязательную аттестацию через три года профессиональной деятельности.
Учителя могут участвовать внеочередной аттестации по своему усмотрению.
Пункт №21 Положения об аттестации: за предоставление государственной услуги по внеочередной аттестации педагогических кадров взимается плата в размере, 1 кратного базового расчета.
P.S. Оплата за внеочередную аттестацию зависит не от квалификационных категорий, типа образования или количества посещений аттестации, а от вида аттестации.