Сўнгги кунларда айрим ҳудудларда ўқитувчиларни мактаб муассасаларида дарс жараёнидан ташқари кечки вақтларда турли маданий-маърифий тадбирларга жалб этилаётгани ҳақида кўплаб мурожаатлар келиб тушмоқда.
Ушбу мурожаатлар юзасидан Халқ таълими вазирлиги қуйидагиларни маълум қилди:
Мактабларда ўқиш жараёнидан ташқари вақтларда ўтказилаётган мазкур тадбирлар уюшмаган ва таълим билан банд бўлмаган (18-30 ёш) ёшларга мўлжалланган бўлиб, уларни ташкил этишга Ёшлар ишлари агентлиги, хусусан маҳаллалардаги ёшлар етакчилари масъул этиб белгиланган.
Бунда Халқ таълими вазирлигига мактаб инфратузилмасидан (кутубхона, спорт зал, компьютер хоналари, тадбирлар зали) оқилона фойдаланиш ҳамда мактабларни маҳалла учун “маънавият маскани”га айланишини таъминлаш вазифаси юклатилган.
«Юқоридагиларни инобатга олган ҳолда Халқ таълими вазирлиги барча ҳудудий бошқармаларга ушбу тадбирларга мактаб маъмурияти, педагог ходимлар ва мактаб ўқувчиларини мажбуран жалб этилиши қатъиян тақиқланганини маълум қилади.
Шу ўринда Халқ таълими вазирлиги Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли Қарорига асосан, халқ таълими ходимларини хизмат мажбурияти билан боғлиқ бўлмаган ишларга жалб қилиш қатъиян тақиқланганини яна бир бор эслатиб ўтади.
Мазкур қарорга кўра, юқоридаги талабларни бузган Давлат органлари ва ташкилотлари раҳбарлари тегишли жавобгарликка тортилиши белгиланган», – дейилади баёнотда.

МНО запретило привлекать учителей к участию в вечерних мероприятиях Агентства по делам молодежи - Ta’lim / Образование
МНО запретило привлекать учителей к участию в вечерних мероприятиях Агентства по делам молодежи
Пресс-служба Министерства народного образования опубликовала сегодня сообщение о запрете на обязательное участие учителей и учащихся в мероприятиях, проводимых в вечернее время.
Maktablardagi_kechki_tadbirlarga_pedagog
За последнее время в МНО поступило много жалоб из регионов, где учителей заставляют участвовать в культурно-просветительских мероприятиях, проводимых в вечерние часы.
И это при том, что данные мероприятия ориентированы на неорганизованную молодежь в возрасте от 18 до 30 лет, которая находится в ведении Агентства по делам молодежи, а еще конкретнее – в ведении молодежных лидеров в махаллях.
В этой связи МНО разослало во все областные управления циркуляр, запрещающий принудительное вовлечение администраций школ, учителей и учащихся в данные мероприятия. При этом чиновники ссылаются на Указ президента, в котором говорится, что привлечение работников народного образования к деятельности, не связанной с их прямыми обязанностями, строго запрещено.
В противном случае руководству государственных органов и организаций, которое нарушит данные правила, грозит административная ответственность.