Эслатма: Битирувчилар олийгоҳга кириши учун ID-картаси бўлиши керак! - Ta’lim / Образование
Олийгоҳга ҳужжат топшириш учун мактаб битирувчилари ID-карта олишлари керак. Қабул бошланганида навбатлар кўпайиб кетиши мумкин, шуни инобатга олиб ID-карта олишни охирги кунларгача тақаманг.
id-passport_230
Қарийб икки ҳафтадан сўнг мактабларда сўнгги қўнғироқ чалиниб, имтиҳонлардан кейин битирувчилар аттестат олади. Айнан аттестат ва паспорт (ёки ID-карта) олийгоҳга кириш учун ариза топширишда талаб этиладиган асосий ҳужжатлардир.
Бироқ ОТМларга қабул бошланишига оз вақт қолаётганига қарамай, 11-синф битирувчилари орасидан минглаб ёшлар аллақачон 16 ёшга тўлган бўлса-да, ҳали ID-карта олмаган.
Таълим тизими масъулларининг билдиришича, қабулга яқин қолганда ID-карта олишга уриниш узун навбатларни юзага келтириши мумкин, шу боис ота-оналарга сўнгги кунларга қолдирмай, тезроқ фарзандларининг ID-карта олишини таъминлашлари тавсия этилади.
Бир неча ҳафта олдин Халқ таълими вазирлиги 16 ёшга тўлган мактаб битирувчиларининг 122 минг нафари (31 фоиз) ҳали ID-карта олмаганини маълум қилганди.
ID-карта олиш учун ички ишлар органларининг миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлимларига мурожаат этиш лозим. 16 ёшга тўлган Ўзбекистон фуқароларига 10 йил муддатга бериладиган карта (паспорт) 1 иш куни давомида расмийлаштириб берилади. Хизмат учун БҲМнинг 89 фоизи (240 300 сўм) миқдорида давлат божи ундирилади.
Олийгоҳга ҳужжат топширишда нафақат ID-карта, балки муддати ўтмаган биометрик паспортдан ҳам фойдаланиш мумкин. Эслатиб ўтамиз, 2021 йил 1 январдан 2011 йил намунасидаги (яшил) паспортларни бериш тўхтатилиб, ўрнига ID-карталар жорий этилган.

Внимание, абитуриенты! Выпускники, поступающие в вузы, должны иметь ID-карту - Ta’lim / Образование
Чтобы подать документы в вуз, абитуриенты должны получить ID-карту. Во время приема очереди могут быть очень большими, поэтому не откладывайте получение ID-карты.
id-passport_230
Через две недели в школах прозвенит последний звонок и выпускники после сдачи экзаменов получат аттестаты. Именно аттестат и паспорт (или ID-карта) являются основными документами, необходимыми при подаче заявления о приеме в вуз.
Однако несмотря на то, что набор в вузы вот-вот начнется, тысячи 11-классников все еще не получили ID-карта, хотя им уже исполнилось 16 лет.
Чиновники системы образования говорят, что накануне начала приема очереди из желающих получить ID-карту многократно возрастут, поэтому родителям рекомендуется позаботиться о том, чтобы их дети получили ID-карты как можно скорее, не откладывая на последние дни.
Несколько недель назад Министерство народного образования сообщило, что 122 000 или 31 процент 16-летних выпускников школ еще не получили ID-карт.
Для получения ID-карты необходимо обратиться в Отдел миграции и гражданства органов внутренних дел. Гражданам Узбекистана, достигшим 16-летнего возраста, выдается карта (паспорт) сроком на 10 лет в течение 1 рабочего дня. За услугу взимается государственная пошлина в размере 89% от БРВ (240 300 сумов).
Для поступления в вуз можно использовать не только удостоверение личности, но и непросроченный биометрический паспорт. Напомним, что с 1 января 2021 года выдача паспортов образца 2011 года (зеленого цвета) приостановлена ​​и заменена ID-картами.