Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети - Ta’lim / Образование
Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети — Италиянинг Турин шаҳридаги Турин политехника университети билан ҳамкорлигда ташкил этилган бу университет Тошкент шаҳри Олмазор туманида жойлашган. Университетнинг асосий мақсади юқори технологияга асосланган саноатнинг юқори тармоқларига етук кадрлар етказиб беришдан иборатдир.
Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети
Тошкент шаҳридаги Турин Политехника университети (ТПТУ) 2009 йил 27 апрелда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2009 йил 27 апрелдаги ПП 1106 – сонли қарори ва Ўзбекистон Республикаси Олий ва Ўрта-махсус Таълим вазирлиги, Ўзавтосаноат ОАЖ ҳамда Италиянинг Турин политехника университети (Polictecnico di Torino) билан ҳамкорликдаги 2009 йил 10 декабрдаги Ўзбекистон Республикаси қонунига мувофиқ автомобилсозлик, машинасозлик, энергетика саноати, архитектура соҳасидаги ташкилот ва корхоналарни юқори малакали мутахассислар билан таъминлаш мақсадида ташкил этилган.
Йўналишлар ва ўринлар сони
2022/2023 ўқув йилида Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети бакалавриат босқичининг ҳар бир йўналиши учун қабул квотаси қуйидагича тақсимланади:
Йўналиш номи Ўринлар сони
Машинасозлик технологияси / Автомобилсозлик 200
Ахборот технологиялари ва саноатда
автоматлаштирилган бошқарув тизимлари (Компьютер муҳандислиги) / Дастурлаш муҳандислиги
350
Саноатда хўжалик қурилиши ва архитектура/ Архитектура ва дизайн 100
Бизнес бошқарув – Менежмент 200
Саноат ишлаб чиқариш технологиялари 100
Кириш имтиҳони
Кириш имтиҳонлари тест шаклида бўлиб, қийинлик даражаси Ўзбекистон Республикаси умумий ўрта таълим ўқув дастури даражасида бўлади.
Тест қуйидагилардан иборат:
• Математика: 18 та савол (вақт: 40 дақиқа)
• Ўқиб тушуниш: 6 та савол (вақт: 12 дақиқа)
• Мантиқ: 6 та савол (вақт: 12 дақиқа)
• Физика: 12 та савол (вақт: 26 дақиқа)
Тўлиқ имтиҳон 42 саволдан иборат бўлиб, 90 дақиқа давом этади. Ҳар бир саволда 5 та вариант мавжуд, аммо улардан фақат биттаси тўғри.

Туринский политехнический университет в городе Ташкенте — ТПУТ (Turin polytechnic university in Tashkent, TPUT) — англоязычный университет в Ташкенте, основан согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 27 апреля 2009 года № 1106. Основная цель университета подготовку высококвалифицированных специалистов для автомобильной, машиностроительной и электротехнической промышленности, энергетики, предприятий и организаций промышленного и гражданского строительства Республики Узбекистан.
Туринский политехнический университет в Ташкенте (ТПУТ) создан 27 апреля 2009 года в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № ПП 1106 от 27.04.2009 и Соглашением между Министерством высшего и среднего специального образования республики. Республики Узбекистан, АО «Узавтосаноат» и Туринского политехнического университета Politecnico di Torino от 10 января 2009 года как высшее учебное заведение в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.
Факультеты и количество мест
На 2022/2023 учебный год в Туринском Политехническом Университете в г. Ташкенте квота приёма в бакалавриат на каждый факультет составляет:
| Название направлений | Количество мест |
|---|---|
| Технология машиностроения/ Автомобилестроение | 200 |
| Информационные технологии и АСУ в промышленности (Компьютерная инженерия) / Программная инженерия | 350 |
| Промышленно-гражданское строительство и архитектура/ Архитектура и дизайн | 100 |
| Бизнес управление – Менеджмент | 200 |
| Технологии промышленного производства | 100 |
Онлайн тест
Знание абитуриента будет оцениваться с помощью набора онлайн тестов с вариантами ответов, с уровнем сложности, соответствующим программам средних школ Узбекистана.
Тест состоит из:
- Математика: 18 вопросов (время: 40 минут)
- Понимание текста: 6 вопросов (время: 12 минут)
- Логика: 6 вопросов (время: 12 минут)
- Физика: 12 вопросов (время: 26 минут)
В полном объеме онлайн тест состоит из 42 вопросов и будет длиться 90 минут. Каждый вопрос имеет 5 возможных вариантов ответа, но только один из них правильный.