Rus tili fanidan metodik qo‘llanma (2-11 sinf) - Ta’lim / Образование
Ushbu sahifada ta’lim o‘zbek va boshqa tillarda olib boriladigan umumiy o‘rta ta’lim maktablari uchun “Rus tili chet tili sifatida” (2-sinfdan 11-sinfgacha) darsligi bo‘yicha uslubiy qo‘llanmalarni yuklab olishingiz mumkin.
Методическое пособие к учебнику по русскому языку
Ushbu uslubiy qo‘llanmalar O‘zbekiston Respublikasi maktablarida qo‘llanila boshlangan rus tilini chet tili sifatida o‘qitish metodikasini yaxshiroq tushunishga va uni o‘zbek va boshqa ta’lim tillariga ega maktablarda rus tilini o‘rganish doirasida qo‘llashga yordam berish uchun mo‘ljallangan.
Rus tilini o‘rganishga ajratilgan oz sonli soatlar tufayli materialni (ayniqsa grammatikani) juda ixcham shaklda berishga to‘g‘ri keladi. Bundan tashqari, rus tilidagi darsliklarning yangi to‘plamida o‘quv materiallarining taqdimoti va talqini avvalgi metodologiyadan ancha farq qiladi, shuning uchun ushbu qo‘llanmalarda siz quyidagilarni topasiz:
• o‘quvchilaringiz o‘quv yili oxirida erishishi kerak bo‘lgan rus tilini bilish darajasining qisqacha tavsifi;
• qo‘shimcha nazorat materiallari;
• ba’zi vazifalar va ish shakllari uchun tushuntirishlar;
• darslik asosida bajarilishi mumkin bo‘lgan bir nechta darslarga misollar.
«Uslubiy qo‘llanmalar» materiallari tavsiyaviy xarakterga ega bo‘lib, ular o‘qituvchining yangi darslik bilan ishlashini yanada qulaylashtirishi uchun mo‘ljallangan.
Darslik va unga uslubiy qo‘llanma mualliflari darslikda zamon tendensiyalariga muvofiq tilni o‘qitish va o‘rganishga ijodiy yondoshish imkoniyati mavjudligiga ishonch hosil qilishga harakat qilishdi. Shu munosabat bilan 2-11-sinflar uchun darslik materiallari asosida namunaviy darslarni yaratishga O‘zbekistonning turli maktablaridan ko‘ngilli o‘qituvchilar jalb etildi.

В данной странице вы можете скачать методическое руководство к учебнику «Русский язык как иностранный» (с 2 по 11 класс) для школ среднего общего образования с узбекским и другими языками обучения.
Данное методическое пособие призвано помочь вам лучше разобраться в методике преподавания русского языка как иностранного, которая стала использоваться в школах Республики Узбекистан, и применить ее в рамках изучения русского языка в школах с узбекским и другими языками обучения.
Из-за небольшого количества часов, выделяемых на изучение русского языка, давать материал (особенно грамматику) приходится в очень сжатой форме. Кроме того, подача и интерпретация учебного материала в новой линии учебников по русскому языку довольно сильно отличается от прежней методики, поэтому в этих пособиях вы найдете:
- краткую характеристику того уровня владения русским языком, которого должны достичь ваши ученики в конце учебного года;
- дополнительные контрольные материалы;
- пояснения к некоторым заданиям и формам работы;
- примеры нескольких уроков, которые можно провести, опираясь на учебник.
Материалы «Методических пособий» носят рекомендательный характер, они должны сделать работу учителя с новым учебником более комфортной.
Авторы учебника и методического руководства к нему старались, чтобы в учебнике в соответствии с веяниями времени имелась возможность творческого подхода к преподаванию и изучению языка. В связи с этим к созданию примеров типовых уроков на материале учебников для 2-11 классов были привлечены учителя-добровольцы из различных школ Узбекистана.