Ўрта махсус маълумотли ўқитувчи дарс бериши мумкинми? - Ta’lim / Образование
Мактабда ўрта махсус маълумотли ўқитувчи дарс бериши мумкинми? Қайси ҳолатда ўрта махсус маълумотли ўқитувчи дарс беришига рухсат берилган?
Ўрта махсус маълумотли ўқитувчи
Халқ таълими вазирлигининг 07.12.2019 йил 393-сонли буйруғига асосан мактабга педагог ходимларни ишга қабул қилишда қуйидаги мезонларга риоя қилиш лозим:
Бошланғич синф ўқитувчиси лавозимига – бошланғич таълим ихтисослиги бўйича камида ўрта махсус педагогик маълумот ёки камида бакалавр даражасидаги олий маълумот ва бошланғич таълим ихтисослиги бўйича дарс бериш ҳуқуқи билан касбий қайта тайёрлов курсини тугатган мутахассислар;
Фан ўқитувчиси лавозимига – фан йўналишига тўғри келувчи камида бакалавр даражасидаги олий педагогик маълумот ёки камида бакалавр даражасидаги олий маълумот ва фан йўналишига тўғри келувчи педагогик фаолият юритиш ҳуқуқи билан қайта тайёрлов курсини тугатган мутахассислар.
Шунга кўра, сизнинг мутахассислигингиз бошланғич таълимга оид бўлса, сизга бошланғич синфлардан дарс ажратса бўлади.

Может ли учитель со средним специальным образованием преподавать в школе? В каком случае учитель со средним специальным образованием допускается к преподаванию?
Согласно приказу Министерства народного образования от 07.12.2019 № 393 при приеме на работу педагогических кадров в школу должны соблюдаться следующие критерии:
На должность учителя начальных классов — специалисты, прошедшие курс профессиональной переподготовки с правом преподавания по специальности начального образования не менее среднего специального педагогического образования или высшего образования не менее уровня бакалавра и специальности начального образования;
На должность учителя–предметника — специалисты, окончившие курс переподготовки с правом осуществления педагогической деятельности с высшим педагогическим образованием не ниже уровня бакалавра, соответствующего направления, или с высшим образованием не ниже уровня бакалавра и соответствующим направлению науки.
Соответственно, если ваша специальность связана с начальным образованием, вы можете преподавать в начальных классах.