ХТВ жамғармаси устамасига даъвогар устозлар учун тест муддати белгиланди - Ta’lim / Образование
Халқ таълими вазири жамғармаси ҳисобидан ҳар ойлик устамага даъвогар педагогларни саралаш имтиҳонлари бўлиб ўтади. Бу ҳақида Халқ таълим вазирлиги хабар бермоқда.
ХТВ жамғармаси устамасига даъвогар устозлар учун тест муддати белгиланди
Жорий йилнинг 16 декабрь куни Халқ таълими вазири жамғармаси ҳисобидан 2023 йилда ҳар ойлик устамага даъвогар педагогларнинг саралаш имтиҳонлари бошланади.
Қайд этиш жоизки, 2023 йилда Вазир жамғармасидан ойлик устама оладиган педагогларнинг сони 2000 нафар этиб белгиланди ва бу квота “Бошланғич таълим”, “Аниқ ва табиий фанлар”, “Хорижий тиллар”, “Ижтимоий фанлар” ва “Амалий фанлар” йўналишлари бўйича туман (шаҳар)лар бўйича тақсимланди. Ушбу квотага номзодлар “Халқ таълими вазири жамғармаси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида” 2022 йил 2 августдаги 425-сонли Қарорида белгиланган тартибга асосан Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар кенгашлари томонидан тақдим этилди.
Вазир жамғармасидан ойлик устама олувчи ғолибларни аниқлаш номзодлар орасида икки босқичда амалга оширилади.
Дастлабки босқичда Давлат тест маркази томонидан “Бошланғич таълим”, “Аниқ ва табиий фанлар”, “Хорижий тиллар”, “Ижтимоий фанлар” ва “Амалий фанлар” йўналишлари — 2022 йил 16 декабрь куни барча ҳудудларда Давлат тест маркази томонидан номзодларнинг дарс берадиган умумтаълим фани бўйича билим даражасини баҳолаш учун тест синовлари бўлиб ўтади.
Иккинчи босқичда эса умумтаълим фанини билиш даражасини баҳолаш бўйича ўтказилган тест синовларида максимал баллнинг 80 фоизи ёки ундан юқори натижа кўрсатган номзодларнинг касбий маҳоратини баҳолаш учун суҳбат ўтказилади.
Касбий маҳоратини баҳолаш бўйича ўтказилган суҳбат натижаларига кўра энг юқори балл тўплаган малакали педагог кадрларга меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 5,5 баравари миқдорида ҳар ойлик устама тўланади.
Эслатиб ўтамиз, Халқ таълими вазири жамғармаси Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Халқ таълими вазири жамғармаси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида” 2022 йил 2 августдаги 425-сонли қарори асосида ташкил этилган бўлиб, ушбу жамғарма ҳисобидан Халқ таълими тизимидаги умумий ўрта таълим муассасаларида фаолият юритаётган малакали педагог кадрларга ҳар ойлик устама тўлаш кўзда тутилган.

Установлен срок тестирования педагогов, претендующих на надбавку фонда МНО - Ta’lim / Образование
Будет проведено тестирование педагогов, претендующих на получение ежемесячной надбавки за счет средств фонда министра народного образования. Об этом сообщает Министерство народного образования.
ХТВ жамғармаси устамасига даъвогар устозлар учун тест муддати белгиланди
16 декабря этого года начнутся отборочные экзамены педагогов, претендующих на ежемесячную надбавку в 2023 году за счет средств Фонда министра народного образования.
Следует отметить, что в 2023 году количество педагогов, которые будут получать ежемесячное надбавки из Фонда министра, установлено в размере 2000 человек, и эта квота распределена по районам(городам) по направлениям «Начальное образование», «Точные и естественные науки», «Иностранные языки», «Общественные науки» и «Прикладные науки». Кандидаты на данную квоту представлены Республикой Каракалпакстан, областным и Ташкентским городскими советами в порядке, установленном Постановлением №425 от 2 августа 2022 года «О мерах по организации деятельности Фонда министра народного образования».
Определение победителей, получающих ежемесячную надбавку из фонда министра, проводится в два этапа среди кандидатов.
На начальном этапе Государственный центр тестирования проведёт тестовые испытания кандидатов 16 декабря 2022 года по направлениям “Начальное образование”, “Точные и естественные науки”, “Иностранные языки”, “Гуманитарные науки” и “Прикладные науки” во всех регионах, для оценки уровня знаний кандидатов по общеобразовательной дисциплине, которую они преподают.
На втором этапе проводится собеседование для оценки профессиональных навыков кандидатов, набравших 80% от максимального балла или выше в тестовых испытаниях, проводимых для оценки уровня знаний общеобразовательного предмета.
Квалифицированным педагогическим кадрам, набравшим наивысшие баллы по результатам собеседования по оценке профессиональной компетентности, выплачивается ежемесячная надбавка в размере 5,5-кратного минимального размера оплаты труда.
Напомним, что фонд министра народного образования был создан на основании постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 августа 2022 года № 425 “О мерах по организации деятельности фонда министра народного образования”, которое предусматривает ежемесячную надбавку квалифицированным педагогическим кадрам, работающим в средних общеобразовательных учреждениях системы народного образования.