Eng yaxshi maktab o‘qituvchilariga va rahbarlariga 40 foizgacha oyliklariga ustama to‘lanadi - Ta’lim / Образование
Eng yaxshi maktab o‘qituvchilariga va rahbarlariga 40 foizgacha oyliklariga ustama to‘lanadi
Sifatli taʼlimni taʼminlashda ijobiy natijalar koʻrsatayotgan maktablar rahbariyati hamda oʻqituvchilariga ustama berish tartibi joriy etilmoqda.
Eng yaxshi maktab o‘qituvchilariga va rahbarlariga 40 foizgacha oyliklariga ustama to‘lanishi belgilanmoqda
Vazirlar Mahkamasining “Sifatli taʼlimni taʼminlashda ijobiy natijalar koʻrsatayotgan umumiy oʻrta taʼlim maktablari rahbariyati hamda oʻqituvchilariga ustama berish tartibini joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori eʼlon qilingan.
— 2023-2024-oʻquv yilidan boshlab oʻqitish va bilimni baholashning yangi tartibi joriy etilgan respublikadagi 500 ta umumiy oʻrta taʼlim maktablarining har biriga 2024-2025-oʻquv yilidan boshlab 2 tadan maktab biriktirilib, yangi tizimning qamrovi kengaytirilgan edi;
— 2024-2025-oʻquv yilidan boshlab oʻqitish va bilimni baholashning yangi tartibini samarali joriy etgan, oʻquvchilari ijobiy koʻrsatkichlarni qayd etayotgan umumiy oʻrta taʼlim maktablari rahbariyati hamda oʻqituvchilariga ularning tarif stavkasiga nisbatan 40 foizgacha ustama berish tartibi joriy etilgan edi;
Ustamalar baholash oʻtkazilgan oʻquv yilidan keyin keladigan oʻquv yilidan (1-sentabrdan) boshlab bir kalendar yil davomida toʻlanadi.

Вводится порядок предоставления надбавок руководству и учителям школ, демонстрирующих положительные результаты в обеспечении качественного образования.
Опубликовано Постановление Кабинета Министров «О мерах по введению порядка предоставления надбавок руководству и учителям общеобразовательных школ, демонстрирующих положительные результаты в обеспечении качественного образования».
— С 2023-2024 учебного года к каждой из 500 общеобразовательных школ республики, где введен новый порядок обучения и оценки знаний, с 2024-2025 учебного года будет присоединено по 2 школы, что расширит охват новой системы;
— Начиная с 2024-2025 учебного года будет введён порядок предоставления надбавки до 40 процентов к тарифной ставке руководству и учителям общеобразовательных школ, эффективно внедряющих новый порядок обучения и оценки знаний, учащиеся которых отмечают положительные результаты;
Надбавки выплачиваются в течение одного календарного года, начиная с учебного года (с 1 сентября), следующего за учебным годом, в котором проводилась оценка.