Бу йил мактаб ўқувчилари қайси фанлардан имтиҳон топширишади? Қайси фанлар мажбурий? Ушбу саҳифада барча саволларингизга жавоб топасиз.
2023-2024 ўқув йилида ўқувчиларнинг якуний давлат аттестацияси Мактабгача ва мактаб таълим вазирининг 2024-йил 20-мартдаги 87-сонли буйруғига асосан ўтказилади.
9-синф ўқувчилари учун: она тили ва адабиёт, ўзбек тили/рус тили, математика, Ўзбекистон тарихи, жисмоний тарбия фан бўйича;
11-синф ўқувчилари учун: она тили ва адабиёт, математика, ўзбек тили, чет тили, Ўзбекистон тарихи ва ва қўшимча равишда ўқувчиларнинг танлови асосида белгиланган фан бўйича якуний давлат аттестацияси ўтказилиши белгиланди.
Умумтаълим мактабларида таълим бериладиган барча тилларда якуний давлат аттестациялари ўтказиладиган фанлар бўйича намунавий назорат материаллари Республика таълим маркази томонидан тайёрланиб, 5-апрелга қадар таълим марказининг расмий сайтида эълон қилинади.
9-синфлар учун Жисмоний тарбия фанидан 1-6 май, Она тили ва адабиёт фанидан – 27-май, Математика фанидан – 30-май кунлари битирув имтиҳонлари ўтказилади.
11-синфлар учун Она тили ва адабиёт фанидан – 29-май, Математика фанидан – 1-июн кунлари битирув имтиҳонлари ўтказилади.
2023-2024 ўқув йилида умумий ўрта таълим мактаб ўқувчилари учун якуний назорат имтиҳонлари ўтказиладиган фанлар рўйхати ва имтиҳон ўтказиш шакллари
Умумтаълим фанини билиш даражаси тўғрисида давлат намунасидаги сертификат ҳамда чет тили фани бўйича камида B1 даражадаги миллий ёки унга тенглаштирилган мос даражадаги халқаро тан олинган сертификатга эга бўлган ўқувчилар якуний давлат назорат имтиҳонидан муайян фандан озод қилинади.

По каким предметам школьники будут сдавать экзамены в этом году? - Ta’lim / Образование
По каким предметам будут школьные экзамены в этом году? Какие предметы являются обязательными, а какие — выборочными? На этой странице вы найдете ответы на все интересующие вас вопросы.
В 2023-2024 учебном году итоговая государственная аттестация будет проводиться в соответствии с приказом министра дошкольного и школьного образования №87 от 20 марта 2024 года.
Итоговые школьные экзамены 2022 Узбекистан
Ученики 9-классов будут сдавать по предметам: родной язык и литература, узбекский язык, математика, история Узбекистана, физическое воспитание.
Ученики 11-классов будут сдавать по предметам: родной язык и литература, математика, иностранный язык, история Ўзбекистана и один предмет по выбору учащихся.
[adinserter block=»1″]
Образцовые контрольные вопросы по предметам итоговой государственной аттестации по всем языкам, преподаваемым в общеобразовательных школах, будут разработаны Республиканским центром образования и будут опубликованы на официальном сайте.
9-классы сдают выпускные экзамены по предмету Физическое воспитание 1-6 мая, Русский язык и литература — 27 мая, математика — 30 мая.
11-классы сдают итоговые экзамены по предмету Русский язык и литература — 29 мая, Математика — 1 июня.
Список предметов и форм экзамена, по которым проводятся итоговые контрольные экзамены для учащихся средних школ в 2023-2024 учебном году
Предмет Форма проведения
9-класс
Русский язык и литература письменно
Узбекский язык письменно
Математика письменно
История Узбекистана письменно / устно
Физическое воспитание практический
Итоговые экзамены
11-класс
Русский язык письменно
Узбекский язык / по выбору школы письменно и устно
Иностранный язык устно / письменно
По выбору учащихся*
— Химия
— Физика
— Основы государство и права
— География
письменно
Ученики, имеющие национальный сертификат не ниже В1 или эквивалентный международно признанному сертификату по иностранному языку освобождаются от сдачи итогового государственного контрольного экзамена по конкретному предмету.