Гуруҳлар қўшиб ўқитилганида қўшимча ҳақ тўланадими? - Ta’lim / Образование
Савол: Мен Хоразм вилояти Хонқа туманидаги 10 сон умумий ўрта таълим мактабида информатика фани ўқитувчисиман (декрет таътилидаги ўқитувчи ўрнида ўриндош сифатида). Тоифам мутахассис. Мен ва яна битта ҳамкасбим 3 ойдан бери учинчи информатика фани ўқитувчисининг 20 соат дарсини қўшиб ўтамиз. Бу ҳолатда бизга ҳақ тўланадими? Тўланса қандай тартибда тўланади? Жавоб учун олдиндан рахмат! (Р.М.Э.)
Гуруҳлар қўшиб ўқитилганида қўшимча ҳақ тўланадими?
Жавоб: Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 2 августдаги 425-сон қарори билан “Халқ таълими ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш тўғрисида”ги низом 22-банд билан тўлдирилди.
Ушбу бандга кўра бўлиб ўқитиладиган фанлар бўйича гуруҳлардан бирининг ўқитувчиси турли сабабларга кўра дарсда бўлмаган ҳолатларда гуруҳлар қўшиб ўқитилади ҳамда қўшиб ўқитганлиги учун қўшимча ҳақ тўловлари амалга оширилмайди.
Демак, эндиликда дарслар бўлиб ўтиладиган фанлардан дарс ўтадиган ўқитувчи вақтинча йўқ бўлган вақтда унинг гуруҳини ўзига қўшиб ўтган ўқитувчига қўшимча ҳақ тўланмайди.

Вопрос: Я работаю учителем информатики (замещаю учителя, которая в декретном отпуске) в общеобразовательной школе №10 Ханкинского района Хорезмской области. Моя категория-специалист. Я и ещё один коллега уже 3 месяца замещаем 20 часов уроков третьего учителя информатики. Оплачивается ли нам замещение уроков если замещение происходит при объединении двух групп вместе? Если эти замещения будут выплачены, то в каком порядке этот процесс будет проходить? Заранее спасибо за ответ! (Р.М.Э.)
Ответ: Постановление Кабинета Министров № 425 от 2 августа 2022 года положение «О выплате заработной платы работникам народного образования» дополнено пунктом №22.
Согласно этому пункту, в случаях, когда преподаватель одной из групп предметов, преподаваемых раздельно, по различным причинам отсутствует на занятиях, группы преподаются объединенно, а дополнительная оплата за дополнительное преподавание не осуществляется.
Поэтому учителю, временно замещающего другого учителя, при объединении к своей группе по которым сейчас проводятся занятия, дополнительная оплата не осуществляется.