Ўқитувчилар учун қандай устамалар бор ва улар қанча миқдорда тўланади? - Ta’lim / Образование
Ўқитувчилар учун қандай турдаги устамалар бор? Уларнинг миқдори қанча? Умумтаълим муассасалари ўқитувчилари ва ходимлари учун белгиланган қўшимча устамалар юзасидан Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги брифингида маълум қилинди.
Ўқитувчилар учун қандай устамалар бор ва улар қанча миқдорда тўланади?
Олимпиадаларга тайёрлов ва олимпиада ғолиблари
Халқаро олимпиада ғолибларини тайёрлаган ўқитувчилар ва директорларга базавий таъриф ставкаларига нисбатан:
• олтин медал учун 200 фоиз;
• кумуш медаль учун 175 фоиз;
• бронза медали учун 150 фоиз.
ўқитувчи бўлиб фаолият юритаётган халқаро олимпиадалар ғолибларига лавозим маошига нисбатан – 150 фоиз;
ўқитувчи бўлиб фаолият юритаётган асосий олимпиадалар республика босқичи ғолибларига лавозим маошига нисбатан – 100 фоиз;
Тегишли халқаро ва миллий сертификатлар
Халқаро тан олинган сертификатга эга бўлган педагог-кадрларга таъриф ставкаларига нисбатан – 50 фоиз;
халқаро стандартлар талабларига жавоб берадиган миллий баҳолаш тизимида олинган сертификатга эга бўлган педагог-кадрларга тариф ставкаларига кўра – 50 фоиз;
касбий маҳоратини баҳолаш бўйича ўтказилган тест ва суҳбат натижаларига кўра энг юқори балл тўплаган малакали педагог-кадрларга меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг – 5.5 баробари;
физика-информатика, математика, кимё ва биология фанлари бўйича миллий сертификатлар синовидан максимал балл олган педагогларнинг иш ҳақи тўловларига – 50 фоиз;
чет тили фанлари бўйича халқаро сертификатларга эга ўқитувчилар иш ҳақига – 50 фоиз устамалар берилади.
Давлат унвонлари
Халқ ва хизмат кўрсатган арбоб фахрий унвонлари учун – базавий ҳисоблаш миқдори(БҲМ)нинг 3 баравари;
хизмат кўрсатган фахрий унвони учун – БҲМ 1,6 баравари;
хизмат кўрсатган спорт устаси фахрий унвони учун – меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдоринг 7,1 фоизи тўланади.
Қўшимча педагогик меҳнат фаолияти
Синфдаги ўқувчилар сонига кўра, синф раҳбарлиги учун – меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 26,4% дан – 52,8% гача;
дафтарларни ва ёзма ишларни текширганлик учун – меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 8,8% дан – 17,6% гача;
информатика кабинети мудирлиги учун – меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 17,6 фоизи;
Тошкент ислом университетининг битирган педагог ходимлар – лавозим маошининг 20 фоизи қўшимча устама сифатида тўланади.
Бошқа худуддан жалб қилинган педагоглар
Таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларда дарс бериш учун бир маъмурий худудий бирликлар доирасида бошқа туман ва шаҳарлардан келиб фаолият юритаётган олий ва 1 тоифага эга ўқитувчиларга – базавий тариф ставкаларга нисбатан 50 фоиз;
бошқа маъмурий худудий бирликдан келиб, фаолият юритаётган олий ва 1 тоифага эга ўқитувчиларга – базавий тариф ставкаларга нисбатан 100 фоиз;
олис худудларда жойлашган мактабларда бошқа худудлардан келиб фаолият юритаётган педагог ходимларларга – иш стажидан келиб чиқиб базавий тариф ставкаларига 10% дан – 50% гача;
табиий иқлим ва маиший шароитлари оғир ва ноқулай бўлган жойларда ишловчи ходимларга – иш ҳақи суммасининг 10% дан – 60% гача устама тўланади.
Қишлоқ жойлардаги умумтаълим мактабларида жисмоний тарбия ўқитувчиси хамда спорт устози бўлиб ишлаётган аёл ўқитувчиларга – базавий тариф ставкасига нисбатан 15 фоиз устама тўланади.
Вазир жамғармаси маблағлари ҳисобидан танловдан ўтган ўқитувчиларга – меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 5,5 баравари миқдорида устамалар тўланади.

Какие надбавки полагаются учителям и в каком размере? В Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялся брифинг с участием руководителя информационной службы Министерства дошкольного и школьного образования Дильфузы Собировой на тему установленных дополнительных надбавок для учителей и сотрудников общеобразовательных учреждений.
Итак, какие доплаты и надбавки для учителей существуют?
За подготовку и победителям предметной олимпиады
Преподавателям и директорам, подготовившим победителей международных олимпиад устанавливается надбавка в размере:
- За золотую медаль — 200% базовой тарифной ставки;
- за серебряную медаль — 175%;
- за бронзовую медаль — 150%.
Победителям международных олимпиад, работающим преподавателям устанавливается надбавка — 150 процентов к должностному окладу;
победителям олимпиады Республиканского этапа, работающим преподавателям – 100 процентов к должностному окладу.
Международные и национальные сертификаты
Педагогическим кадрам с международно признанным сертификатом выплачивается надбавка 50% базовой тарифной ставки;
Педагогам, имеющим сертификат, полученный в национальной системе оценивания, который соответствует требованиям международных стандартов, выплачивается надбавка 50% базовой тарифной ставки;
по результатам тестирования и собеседования, проведенных по оценке профессиональных навыков, квалифицированным педагогическим работникам, набравшим наивысший балл, выплачивается надбавка в размере 5,5-кратного минимального размера оплаты труда.
Надбавка в размере 50% выплачивается к заработной плате педагогов, получивших максимальный балл по результатам Национального сертификационного теста по физике, информатике, математике, химии и биологии;
Педагогам, имеющим международные сертификаты в области изучения иностранных языков, выплачивается 50% надбавка от их заработной платы.
Государственные награды
За почетные звания «Народный» и «Заслуженный деятель» – оплачивается надбавка в размере 3-кратной суммы базовой расчетной величины(БРВ);
за почетное звание «Заслуженный деятель» оплачивается надбавка в размере 1,6 кратной суммы базовой расчетной величины(БРВ);
за почётное звание «Заслуженный мастер спорта» оплачивается надбавка 7,1% минимального размера оплаты труда.
Дополнительная педагогическая трудовая деятельность
В зависимости от количества учащихся в классе надбавка за классное руководство оплачивается от 26,4% до 52,8% от минимального размера оплаты труда.
Надбавка за проверку тетрадей и письменных работ производится в размере от 8,8% до 17,6% от минимального размера оплаты труда.
За заведование кабинетом информатики оплачивается 17,6% от минимального размера оплаты труда;
Педагогическим работникам, окончившим Ташкентский исламский университет, выплачивается дополнительная надбавка в размере 20% от должностного оклада.
Педагоги привлечённые из других регионов
Выплачивается надбавка к базовой тарифной ставке учителей и педагогов, имеющих высшую и первую категории, привлеченных к преподаванию в школы с невысоким уровнем образования из других регионов. При этом специальные надбавки выплачиваются в размере 50 процентов базовой тарифной ставки учителей и педагогов, перешедших на работу из других районов и городов в рамках одной административно-территориальной единицы.
Выплачивается надбавка в размере 100 процентов базовой тарифной ставки учителей и педагогов, перешедших на работу из других административно-территориальных единиц.
Педагогическим работникам, работающим в школах, расположенных в удаленных от других местностях районах, выплачивается надбавка к базовым тарифным ставкам в размере от 10 до 50 процентов в зависимости от трудового стажа.
Cотрудникам, работающим в районах с тяжелыми и неблагоприятными природно-климатическими условиями труда, выплачивается надбавка в размере от 10% до 60% от суммы заработной платы.
Учителям-женщинам, работающим в сельских общеобразовательных школах в качестве учителей физической культуры и спорта, выплачивается надбавка в размере 15 процентов к базовой тарифной ставке.
Учителям, прошедшим конкурс за счет средств Фонда министра, выплачиваются надбавки в размере 5,5-кратного минимального размера оплаты труда.