Ўқувчи ва талабалар учун "Шахмат стипендияси" таъсис этилади - Ta’lim / Образование
Президентнинг қарори (08.05.2023 йил ПҚ-150-сон) асосан 2024 йил 1 январдан бошлаб “Шахмат стипендияси” таъсис этилади.
Ўқувчи ва талабалар учун
Умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва олий таълим муассасаларида “Мактаб лигаси”, “Академик лицей лигаси”, “Профессионал таълим муассасалари лигаси” ва “Талабалар лигаси” мусобақаларини ҳар йили уч босқичда тизимли ўтказиш йўлга қўйилади.
Ушбу мусобақаларида ғолиб бўлган ўқувчи-ёшлар ва талабалар йил давомида ҳар ойда базавий ҳисоблаш миқдорининг беш баравари миқдорида “Шахмат стипендияси” билан рағбатлантирилади.

Для школьников и студентов будет учреждена «Шахматная стипендия» - Ta’lim / Образование
В соответствии с Указом Президента (УП №150 от 08.05.2023) С 1 января 2024 года будет учреждена «Шахматная стипендия».
Для школьников и студентов будет учреждена Шахматная стипендия
В общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и высших учебных заведениях ежегодно в три этапа будет организовано систематическое проведение соревнований «Школьная лига», «Лига академических лицеев», «Лига профессиональных учебных заведений» и «Студенческая лига».
Учащиеся и студенты, выигравшие эти соревнования, будут поощряться «шахматной стипендией» в размере, пятикратную сумму базового расчета, ежемесячно в течение года.