2023/2024 ўқув йилидан бошлаб педагогик кадрлар тайёрловчи ОТМларнинг сиртқи таълим шаклига камида беш йил педагогик стажига эга ўқитувчилар қабул қилинади. Бу ҳақда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги хабар берди.
2023/2024 ўқув йилидан бошлаб педагогик кадрлар тайёрловчи олий таълим муассасаларининг педагогика соҳасидаги таълим йўналишларига сиртқи таълим шакли бўйича ўқишга фақатгина таълим тизимида педагогик фаолиятга оид камида беш йиллик иш стажига эга бўлган шахслар қабул қилинади.
Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Педагогик таълим сифатини ошириш ва педагог кадрлар тайёрловчи олий таълим муассасалари фаолиятини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида белгиланган.
Бунда педагогика соҳасидаги таълим йўналишларида сиртқи таълим шакли бўйича ўқиш истагида бўлган шахсларнинг таълим тизимида камида беш йиллик педагогик иш стажига эга эканлиги “Ягона миллий меҳнат тизими” идоралараро дастурий-аппарат комплексидаги маълумотлар асосида белгиланади.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги томонидан умумтаълим муассасаси директорларидан олий таълим муассасаларига 2023/2024 ўқув йилига кириш тест имтиҳонларида иштирок этиш учун ҳужжат қабули бошлангунга қадар мактабда фаолият юритаётган олий педагогик маълумотга эга бўлмаган ўқитувчиларга тегишли маълумотларни вазирликнинг ягона электрон тизими – “erp.maktab.uz” дастурига киритиш сўралган.

Начиная с 2023/2024 учебного года на заочную форму обучения вузов, осуществляющих подготовку педагогических кадров, будут приниматься преподаватели, имеющие педагогический стаж не менее пяти лет. Об этом сообщили в Министерстве дошкольного и школьного образования.
Начиная с 2023/2024 учебного года, к обучению по специальности педагогика высших учебных заведений, осуществляющих подготовку педагогических кадров, будут приниматься только лица, имеющие стаж педагогической деятельности в системе образования не менее пяти лет.
Об этом говорится в постановлении Президента Республики Узбекистан «О мерах по повышению качества педагогического образования и дальнейшему развитию деятельности высших учебных заведений, осуществляющих подготовку педагогов».
При этом на основании данных межведомственного программно-аппаратного комплекса “Единая национальная система труда” устанавливается, что лица, желающие обучаться по направлениям образования в области педагогики по заочной форме обучения, должны иметь стаж педагогической работы в системе образования не менее пяти лет.
Министерство дошкольного и школьного образования предоставляет информацию, касающуюся учителей, не имеющих высшего педагогического образования, работающих в школе. До начала приёма документов для участия во вступительных тестовых экзаменах в высшие учебные заведения на 2023/2024 учебный год директоров школ попросили включить в программу – в единой электронной системе министерства — erp.maktab.uz таких учителей.