2024 йил январдан бошлаб ўқувчиларни иккита хорижий тил ва битта касб-ҳунар ўргатиш амалиёти йўлга қўйиладиган умумий ўрта таълим муассасалари рўйхати тасдиқланди.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг 14.12.2023 йилдаги №506 сонли буйруғи билан:
— 2024 йил январдан бошлаб танлаб олинган мактабларда тасдиқланган ўқув дастурлари асосида ўқувчиларга иккинчи хорижий тилни 7-синфдан, касб-ҳунарни 10-синфдан бошлаб ўргатиш ишларини ташкил этиш;
— танлаб олинган мактабларда ушбу буйруқнинг 1-иловасида белгиланган иккинчи хорижий тил ва касб-ҳунарлар бўйича машғулотларни ташкил этиш учун тегишли мутахассисларни жалб қилиш;
— ўқув йили давомида танлаб олинган мактаблар томонидан ўқувчиларга ўргатиладиган иккита хорижий тил ва касб-ҳунар бўйича тегишли қайдларни электрон журналларга ўз вақтида киритиб борилишини назорат қилиш ҳамда уларга амалий-услубий ёрдам бериб бориш;
— ҳар чорак якуни бўйича танлаб олинган мактабларда ўқувчиларни иккита хорижий тил ва касб-ҳунарга ўргатиш ишларининг ҳолати тўғрисидаги маълумотларни ўқувчиларни касбга йўналтириш бошқармасига тақдим этиб бориш вазифалари топширилди.

Утверждён список школ, в которых будет внедрена практика обучения учащихся 2 иностранным языкам и 1 профессии - Ta’lim / Образование
Утверждён список школ, в которых будет внедрена практика обучения учащихся 2 иностранным языкам и 1 профессии
Утвержден список общеобразовательных учреждений, в которых с января 2024 года будет налажена практика обучения учащихся двум иностранным языкам и одной профессии.
2 xorijiy til va 1 kasb-hunar o‘rgatish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladigan maktablar ro‘yxati tasdiqlandi
Приказом Министра дошкольного и школьного образования №506 от 14.12.2023 было поручено:
— Организовать работы по обучению учащихся второму иностранному языку с 7-го класса, профессии с 10-го класса на основе утвержденных образовательных программ в выбранных школах с января 2024 года;
— привлечь соответствующих специалистов для организации обучения второму иностранному языку и профессиям, указанным в приложении 1 к настоящему приказу, в выбранных школах;
— контролировать своевременное внесение соответствующих записей по двум иностранным языкам и профессиям, преподаваемым учащимся выбранными школами, в электронные журналы и оказывать им практическую и методическую поддержку;
— в конце каждой четверти отобранным школам было поручено представлять информацию о состоянии работы по обучению учащихся двум иностранным языкам и профессиям в отдел профессиональной ориентации учащихся.