Тошкентда телефондан кўп фойдаланадиган ўқувчилар қандай касалликлардан азият чекиши маълум бўлди - Ta’lim / Образование
Тошкентда телефондан кўп фойдаланадиган ўқувчилар қандай касалликлардан азият чекиши маълум бўлди
Санитария, гигиена ва касб касалликлари илмий-тадқиқот институтининг болалар ва ўсмирлар гигиенаси лабораторияси ходимлари томонидан Тошкент шаҳридаги умумтаълим мактабларида мобил телефонлардан кўп фойдаланадиган 11 ёшдан 17 ёшгача бўлган 900 нафар ўқувчи ўртасида сўровнома ўтказилди. Натижада улар қандай касалликлардан азият чекиши маълум бўлди.
Стало известно, от каких болезней, провоцируемых «сидением» в телефоне, страдают школьники Ташкента
Тадқиқотнинг мақсади замонавий рақамли қурилмалар ва интернетдан кўп фойдаланиш болаларнинг касалланишига таъсирини баҳолашга қаратилди. Статистик маълумотларнинг таҳлили шуни кўрсатдики, ўқувчилар орасида эндокрин тизим, овқатланиш ва метаболик касалликлар билан боғлиқ шикоятларга эга болалар ўртача 41 фоизни ташкил этади.
Умумий касалланишнинг қиёсий таҳлилига кўра, рақамли қурилмалардан тез-тез ва кўп фойдаланадиган ўқувчиларида, рақамли қурилмалардан кам ёки умуман фойдаланмайдиган ўқувчиларига нисбатан руҳий ва хатти-ҳаракатларнинг бузилиши билан боғлиқ белгилар кўпроқ учради. Скрининг сўровнома натижалари орқали аниқландики текширилаётган болалар орасида асаб тизими касалликларининг юқори даражада тарқалиши кузатилган.
Сўровнома натижаларига кўра болалар орасида қон айланиш тизими, нафас олиш тизими касалликлари шовқин ва қулоқ билан боғлиқ шикоятлар бор эканлигини аниқланган.
Бундан ташқари, рақамли қурилмалардан тез-тез ва кўп фойдаланадиган ўқувчилар овқат ҳазм қилиш тизимидаги муаммолардан 1,1 баравар кўпроқ шикоят қилган.
Хусусан, ўқувчиларнинг 31 фоизи тиш оғриғи ва кариесдан шикоят қилган, бу рақамли қурилмалардан кам ёки умуман фойдаланмайдиган ўқувчиларига нисбатан 6,4 фоизга кўпдир.
Рақамли қурилмалардан тез-тез ва кўп фойдаланадиган ўқувчиларда, рақамли қурилмалардан кам ёки умуман фойдаланмайдиганларга нисбатан турли касалликларининг юқори даражада тарқалиши кузатилган.

Стало известно, от каких болезней, провоцируемых «сидением» в телефоне, страдают школьники Ташкента - Ta’lim / Образование
Стало известно, от каких болезней, провоцируемых «сидением» в телефоне, страдают школьники Ташкента
Сотрудники лаборатории гигиены детей и подростков НИИ Санитарии, гигиены и профессиональных заболеваний провели опрос среди 900 учащихся общеобразовательных школ Ташкента в возрасте от 11 до 17 лет, часто пользующихся мобильными телефонами.
Целью исследования было оценить влияние современных цифровых устройств и широкого использования интернета на заболеваемость детей. Анализ статистических данных показал, что среди школьников, дети с жалобами, связанными с нарушениями эндокринной системы, питания и обмена веществ, составляют в среднем 41%.
В результате сравнительного анализа общей заболеваемости установлено, что у учащихся, часто использующих цифровые устройства, больше встречаются симптомы, связанные с психическими и поведенческими расстройствами, по сравнению с теми школьниками, которые редко или вовсе не прибегают к использованию цифровых устройств. Результаты скринингового опроса также выявили высокую распространенность заболеваний нервной системы среди исследованных детей.
По результатам опроса установлено, что среди детей наблюдаются заболевания системы кровообращения, дыхательной системы, жалобы на шум в ушах.
Кроме того, учащиеся, которые часто и подолгу используют цифровые устройства, в 1,1 раза чаще жаловались на проблемы с пищеварительной системой.
Итог закономерен: учащиеся, которые часто используют цифровые устройства, более подвержены различным заболеваниям по сравнению с теми, кто пользуется редко или вовсе не использует цифровые устройства.