2024/25 ўқув йилидан бошлаб, аввал эълон қилинганидек она тили ва адабиёт ўқитувчилари билан бирга, тарих ўқитувчиларига ҳам миллий сертификат олган тақдирда 50 фоизлик устама тўланади. 1 сентябрдан эътиборан, тажриба-синов тариқасида Қашқадарё ва Сурхондарёдаги мактабларга олис ҳудудлардан қатнайдиган ўқувчилар учун бепул автобуслар йўлга қўйилади.
2024 йилги давлат дастури лойиҳаси жамоатчилик муҳокамасига қўйилди.
Унга кўра, 2024/2025 ўқув йилидан бошлаб:
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тизимидаги умумий ўрта таълим муассасаларида она тили ва адабиёт ҳамда тарих фанлари бўйича миллий баҳолаш тизимида олинган тегишли даражадаги сертификатга эга бўлган ва ушбу фанлардан дарс берувчи педагог кадрларга уларнинг тариф ставкасига нисбатан 50 фоиз миқдорида ҳар ойлик қўшимча устама тўланади;
умумий ўрта таълим муассасалари директорларини менежерлик сертификациялаш тизими жорий этилади; бунда, директорларга малакавий талаблар аниқ белгиланиб, улар ҳар 5 йилда 1 маротаба аттестациядан ўтказилади;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг 1 тадан туманида (шаҳар) синов тариқасида “Менинг мактабим” лойиҳаси йўлга қўйилади. Лойиҳа доирасида мактабларга базавий ҳисоблаш миқдорининг 150 баробари миқдорида (ҳозирда 51 млн сўм) маблағ ажратилиб, бу маблағлар 5–11 синф ўқувчилари танловига кўра электрон доска, компьютер, спорт жиҳозлари, китоблар каби мактаблар учун зарур товарларга сарфланади.
2024 йил 1 сентябрдан бошлаб, Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида тажриба-синов тариқасида умумий ўрта таълим мактабларига олис ҳудудлардан қатнайдиган ўқувчилар учун аутсорсинг асосида бепул автобуслар қатнови йўлга қўйилиши кўзда тутилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, миллий сертификатга эга ўзбек тили ва адабиёти ўқитувчиларига 50 фоиз устама тўланиши ҳақида президент Шавкат Мирзиёев 2023 йил декабр ойидаги йиғилишлардан бирида эълон қилган эди. Тарих фани ўқитувчиларига устама тўланиши эса илк марта маълум бўлмоқда.

Учителя истории тоже будут получать надбавку за национальный сертификат - Ta’lim / Образование
Начиная с 2024/25 учебного года, наряду с учителями родного языка и литературы, как было объявлено ранее, учителям истории также будет выплачиваться 50-процентная надбавка при получении национального сертификата. С 1 сентября в качестве эксперимента в школы Кашкадарьи и Сурхандарьи предоставляются бесплатные автобусы для учащихся из отдаленных районов.
Учителя истории будут получать надбавку за национальный сертификат
Проект государственной программы на 2024 год вынесен на общественное обсуждение.
Согласно программе, начиная с 2024/2025 учебного года:
В общеобразовательных учреждениях системы Министерства дошкольного и школьного образования педагогическим кадрам, имеющим сертификат соответствующего уровня, полученный в национальной системе оценки по родному языку и литературе и истории, и преподающим эти предметы, выплачивается ежемесячная дополнительная надбавка в размере 50 процентов к их тарифной ставке;
будет внедрена система аттестации руководителей общеобразовательных учреждений; при этом четко определены квалификационные требования к директорам, и они аттестуются один раз в 5 лет;
В республике Каракалпакстан, областях и по 1 району города Ташкента в качестве эксперимента будет запущен проект “Моя школа”. В рамках проекта школам будет выделено 150-кратное количество базового расчета (в настоящее время 51 млн. сумов), которое будет направлено на приобретение школьных товаров первой необходимости, таких как электронные доски, компьютеры, спортивное оборудование, книги по выбору учащихся 5-11 классов.
С 1 сентября 2024 года в Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях в качестве эксперимента планируется ввести бесплатное автобусное сообщение на основе аутсорсинга для учащихся, посещающих общеобразовательные школы из отдаленных районов.
Напомним, президент Шавкат Мирзиёев на одном из совещаний в декабре 2023 года объявил, что учителям узбекского языка и литературы, имеющим национальный сертификат, будет выплачиваться 50-процентная надбавка. Впервые стало известно, что учителям истории будут выплачиваться надбавка.