Ўқитувчининг иш вақти қандай аниқланади? - Ta’lim / Образование
Савол: 1548 соатни 43 хафтага бўлинса 36 соат чиқади. 36 соатни 6 кунга бўлинса 6 соатдан бўлади. Шунда иш вақтимиз мактабда 1–4 синфлар учун 8.00 дан 14.00 гача бўладими? Ёки ўртада тушлик учун 1 соат қўшилиб иш вақти 15.00 гача бўладими? Лекин мактабда тушлик вақти белгиланмаган. Чунки ўқувчиларга бу вақтда ким дарс ўтади? Илтимос шу саволимга қонуний жавоб берсангиз. Бизнинг раҳбаримиз 1 ставка иш соати борларга ҳам ҳар куни соат 8.00 дан 16.00 гача ишлайсизлар деяпти. Агар ҳар куни 8.00 дан 16.00 гача ишласак, ҳафталик соатимиз 48 соат чиқадику. Аниқ қонуний жавоб беринг, илтимос.
O‘qituvchining ish vaqti qanday aniqlanadi?
❗️Ўқитувчининг иш вақти унинг иш юкламасидан келиб чиқиб аниқланади.
1 ставка миқдорда (юқори синфларда 20, бошланғич синфларда 18 соат) ишлайдиган ўқитувчи Меҳнат кодексининг 184-моддасига кўра ҳафтасига 36 соат ишлаши керак.
Эътибор беринг! Меҳнат кодексининг 204-моддаси биринчи қисмида иш куни (смена) давомида ходимга дам олиш ва овқатланиш учун давомийлиги кўпи билан икки соат ва камида ўттиз дақиқа бўлган, иш вақтига киритилмайдиган танаффус берилиши кераклиги белгиланган.
Ушбу қоидага мувофиқ ҳар бир ташкилотда иш берувчи ходимларнинг иш куни давомида дам олиши ва овқатланиши учун танаффус бериши шарт.
Шундай экан бу қоида мактабдаги ўқитувчиларга ҳам татбиқ этилади.
Бунда ички меҳнат тартиби қоидаларида ёки меҳнат шартномасида, агар ходим учун белгиланган кунлик ишнинг (сменанинг) давомийлиги тўрт соатдан ошмаса, унга мазкур танаффус берилмаслиги назарда тутилиши мумкин. Сизлардаги ҳолатга эса бу қоидани қўллаш мумкин бўлмайди, негаки МК 184-моддаси ҳамда Умумий ўрта таълим муассасаларининг педагогик мутахассисликлари бўйича намунавий йиллик иш режасини шакллантириш тартиби тўғрисидаги Йўриқномага (рўйхат рақами 3058) асосан сизларда кунлик иш вақти 6 соатни ташкил этади.
❗️Эътибор беринг! Юқоридаги нормада танаффус вақти иш вақтига киритилмаслиги белгиланган.
Шунга мувофиқ сизлардаги ҳолатда иш вақтини белгилашда танаффус вақти чиқариб ташланади. Агар танаффус вақти 1 соатни ташкил этса, сизларнинг иш вақтингиз соат 8.00дан 15.00 гача этиб белгиланиши керак.
❗️Шуни эсдан чиқармаслик керакки, бу меъёр фақат тўлиқ ставкада ишлайдиган ўқитувчилар учун қўлланилиши керак.

Как определяется рабочее время учителя? - Ta’lim / Образование
Как определяется рабочее время учителя? Как считаются часы у педагогов? Сколько часов в день может работать учитель? Что включается в рабочее время педагогических работников? На эти вопросы вы можете получить ответы в данной странице.
Как определяется рабочее время учителя?
❗️Рабочее время учителя определяется исходя из его рабочей нагрузки.
Согласно статье №184 Трудового кодекса Республики Узбекистан, учитель, работающий по 1 ставке (20 часов в старших классах, 18 часов в младших классах), должен работать 36 часов в неделю.
Обратите внимание! Первая часть, статьи №204 Трудового кодекса устанавливает, что в течение рабочего дня (смены) работнику должен быть предоставлен перерыв для отдыха и питания продолжительностью не более двух часов и не менее тридцати минут, не включаемых в рабочее время.
В соответствии с этим правилом, в каждой организации работодатель обязан предоставлять работникам перерыв для отдыха и питания в течение рабочего дня.
Так что, это правило распространяется и на школьных учителей.
При этом в правилах внутреннего трудового распорядка или в трудовом договоре может быть предусмотрено, что если продолжительность работы не превышает 4 часов, то этот перерыв ему не предоставляется. Данное правило не может быть применимо к вашей ситуации. Поскольку согласно статье №184 ТК и Инструкции о порядке формирования примерного годового плана работы по педагогическим специальностям общеобразовательных учреждений (№ 3058) у вас имеется ежедневная рабочая время 6 часов.
❗️Обратите внимание! Вышеуказанная норма устанавливает, что время перерыва не включается в рабочее время.
Соответственно, в вашем случае время перерыва исключается при определении рабочего времени. Если время перерыва составляет 1 час, то ваше рабочее время должно быть установлено с 8:00 до 15:00.
❗️Важно помнить, что эта норма должна применяться только к тем учителям, которые работают полную ставку.