Dars taqsimotida nafaqa yoshidagi o‘qituvchilarga necha soat dars berilishi kerak?
Dars taqsimotida pensioner o‘qituvchilarga necha soat dars berilishi kerak? Ushbu savolga malakali huquqshunoslar javob berishdi.
Nafaqaga chiqqan shaxs ishlamasligi kerak degan qoida yo‘q.
Aksincha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 167-son farmoniga ko‘ra pensiya yoshiga yetganlarni ishdan bo‘shatish taqiqlanishi haqidagi qoidalar keltirilgan.
Undan tashqari, yangi tahrirdagi Mehnat kodeksiga muvofiq (161-modda) ish beruvchi xodimning pensiya yoshiga yetganligi munosabati bilan u bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilish huquqiga ega emas.
Bu holatda “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga (ro‘yxat raqami 3271) 15 va 16-bandlari dars taqsimotiga nisbatan qo‘llaniladi. Bunda nizomning 15-bandidagi ko‘rsatkichlar inobatga olinadi.
Mazkur ko‘satkichlarga muvofiq dars soatlarini taqsimlashda o‘qituvchining erishgan yutuqlari (bunda o‘quvchilarining olimpiadalarda olgan o‘rinlari, chet tili bo‘yicha olingan sertifikatlar, ko‘rik tanlovlarda ishtiroki va boshqalar) hamda malaka toifasi, ma’lumoti kabilar inobatga olinishi lozim.

Сколько часов могут получить учителя-пенсионеры в распределении уроков? - Ta’lim / Образование
Сколько часов могут получить учителя-пенсионеры в распределении уроков? На этот вопрос ответили квалифицированные юристы.
Сколько часов могут получить учителя-пенсионеры в распределении уроков?
Не существует правила, согласно которому пенсионер не должен работать.
Напротив, согласно указу Президента Республики Узбекистан №167, существуют положения о запрете увольнения лиц, достигших пенсионного возраста.
Кроме того, в соответствии с новой редакцией Трудового кодекса (ст. 161) работодатель не имеет права расторгать трудовой договор, заключенный с работником, в связи с достижением пенсионного возраста.
В данном случае к распределению уроков применяются пункты 15 и 16 Положения «О порядке формирования списков тарификации и комплектации классов общеобразовательных учреждений» (регистрационный номер 3271-1). При этом учитываются показатели, указанные в пункте 15 Положения.
В соответствии с этими показателями при распределении учебных часов должны учитываться достижения учителя (места, полученные его учениками на Олимпиадах, сертификаты по иностранному языку, участие в экзаменационных конкурсах и т.д.), а также квалификационная категория, образование.
Согласно пункту №19 Положения работающим пенсионерам учебные часы распределяются исходя из очередности показателей, определенных в пункте №15 настоящего Положения в соответствии с трудовым законодательством.
Согласно вышеуказанному правилу, пенсионеры также могут брать учебные часы в зависимости от их результатов.