Shanba kuni darsi yo‘q o‘qituvchi, maktabga bormasa ham bo‘ladimi? Ushbu savolga malakali huquqshunoslar javob berishdi.
Savol: Men maktabda ishlayman, hozirda 28 soat darsim va sinf rahbarligim bor. Haftada 1 kun, shanba kuni darsim yo‘q. Meni 1,5 yosh farzandim bor. Shanba kuni bolalar bog‘chasi ishlamasligi sababli uyda o‘zim qarab o‘tiraman, shanba kuni maktabga borolmayman. Lekin metod birlashma rahbarimiz, o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari “darsing yo‘q bo‘lsa ham, maktabga kelasan” demoqda. Xabarlada o‘qigandim, 3 yoshga to‘lmagan farzandi bor hodimlar haftasiga 36 soatdan ko‘p ishlamasligi kerak. Shuni aytgandim, “sening darsing haftasiga 28 soat, agar unday vaziyat bo‘lganda dars soating haftasiga 20 soatdan oshmasligi kerak” deb aytyabti. Bu holatda men nima qilishim kerak, darsim 28 soat bo‘lganligi sabab har kuni maktabga kelishim shartmi? 3 yoshga to‘lmagan bolam bo‘lsa ham? Iltimos qonunan yordam bering.
O‘zi shundoq ham pedagog xodimlarning haftalik ish yuklamasi 36 soat etib belgilangan.
❗️Sizlarga shanba kuni ham rasman ish kuni hisoblanadi. Garcha boshlang‘ich sinflarda darslar 5 kunlik rejimda qo‘yilgan bo‘lsa-da, bu boshlang‘ich sinf o‘qituvchilarining mehnat faoliyatiga ta’sir ko‘rsatmaydi.
Mehnat kodeksining 184-moddasiga muvofiq ishi yuqori darajadagi ruhiy, aqliy va asabiy zo‘riqish bilan bog‘liq bo‘lgan, ya’ni alohida xususiyatga ega bo‘lgan tibbiyot xodimlari, pedagoglar va boshqa toifadagi xodimlar uchun ish vaqtining davomiyligi haftasiga ko‘pi bilan o‘ttiz olti soat qilib belgilanadi.
Shunga ko‘ra barcha pedagog xodimlar uchun haftalik ish soati 36 soatdan oshmaydi, bunda qonun chiqaruvchi 1 stavka uchun mazkur meyorni belgilaydi.
Bunda Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining pedagogik mutaxassisliklari bo‘yicha namunaviy yillik ish rejasini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi Yo‘riqnomaga (ro‘yxat raqami 3058) 4-bandiga asosan umumiy o‘rta ta’lim muassasasi pedagog xodimining yillik ish yuklamasi quyidagicha hisoblab chiqiladi:
— 1-4-sinflar uchun belgilangan bir stavka miqdoridagi ish yuklamasi haftalik hajmini 1 koeffitsiyentga ko‘paytirish orqali, ya’ni:
18×1=18+18=36×4,3(hafta)=154,8×43 (hafta)=1548 soat;
— 5-11-sinflar uchun belgilangan bir stavka miqdoridagi ish yuklamasi haftalik hajmini 0,8 koeffitsiyentga ko‘paytirish orqali, ya’ni:
20×0,8=16+20=36×4,3(hafta)=154,8×43 (hafta)=1548 soat.
Ta’kidlash kerakki, yuqoridagi meyor faqat to‘liq stavkada ishlaydigan xodimlar uchun taalluqli. Agar sizda 28 soat bo‘lsa, siz haftasiga 36 soat emas, undan ko‘proq (50 soat) ishlashingiz kerak.
❗️Hozirda maktablarda to‘liq 6 kunlik ish haftasi o‘rnatilgani sababli, o‘qituvchilar garchi shanba kuni darsi bo‘lmasa ham ishga borishlari va o‘zlarining pedagogik yuklamalarini bajarishlari zarur.

Обязан ли учитель выходить на работу по субботам, если у него нет уроков? На этот вопрос ответили квалифицированные юристы.
Вопрос: Я работаю в школе, и в настоящее время у меня 28 часов занятий и классное руководство. 1 день в неделю, по субботам у меня нет уроков. У меня есть полуторагодовалый ребёнок. Так как в субботу детский сад не работает, я сама дома присматриваюсь, в субботу не могу ходить в школу. Но наш метод руководитель, заместитель директора по учебной работе, говорит: «даже если у вас нет урока, вы должны приходить в школу». Я читала в интернете, что сотрудники с детьми младше 3 лет не должны работать более 36 часов в неделю. Когда я сказала про это, она сказала: «у вас сейчас 28 часов в неделю, в таком случае у вас не должно превышать 20 часов в неделю». Что мне делать в этом случае? Должна ли я каждый день ходить в школу, если у меня 28 часов в неделю и даже у меня есть ребенок младше 3 лет? Пожалуйста, помогите.
Недельная рабочая нагрузка педагогических работников установлена в размере 36 часов.
❗️Суббота для вас также Официально считается рабочим днем. Хотя в начальных классах занятия проводятся в 5-дневном режиме, это не влияет на трудовую деятельность учителей начальных классов.
В соответствии со статьей №184 Трудового Кодекса Республики Узбекистан продолжительность рабочего времени для медицинских работников, педагогов и других категорий работников, работа которых связана с высоким уровнем умственного, психического и нервного напряжения, т. е. имеет особый характер, устанавливается не более тридцати шести часов в неделю.
Соответственно, продолжительность рабочего времени в неделю для всех педагогических работников не превышает 36 часов, и в этом случае законодатель определяет данную норму для 1 ставки.
В этом случае на основании пункта №4 Инструкции о порядке формирования типового годового плана работы по педагогическим специальностям общеобразовательных учреждений (регистрационный номер 3058) годовая нагрузка педагогического работника общеобразовательного учреждения рассчитывается следующим образом:
— Путем умножения недельного объема рабочей нагрузки на величину установленной ставки для 1-4 классов на коэффициент 1, т. е.:
18×1=18+18=36×4,3 (неделя)=154, 8×43 (неделя)=1548 часов;
— путём умножения недельного объема учебной нагрузки в размере одной ставки, установленной для 5-11 классов, на коэффициент 0,8, то есть:
20×0,8=16+20=36×4,3(неделя)=154,8×43(неделя)=1548 часов.
Следует отметить, что вышеуказанный критерий относится только к сотрудникам, работающим полный рабочий день. Если у вас есть 28 часов, вы должны работать больше (50 часов) в неделю, а не 36 часов.
❗️Поскольку в настоящее время в школах установлена полная 6-дневная рабочая неделя, учителя должны ходить на работу и выполнять свою педагогическую нагрузку, даже если у них нет уроков в субботу.