O‘quvchilarni sayohatga olib borish uchun kimlardandir ruxsat olish shartmi? Ushbu savolga batafsil javob berildi.
Savol: Sinf rahbariman. Yaqinda o‘quv yili ham yakunlanadi. O‘quvchilarim aylangani boraylik deb qo‘yishmayapti. Keyingi haftaga avtobus gaplashib bolalarni sayohatga olib chiqib ketayotgandim.
Ammo, direktorimiz tanbeh berib, avval bu haqda mas’ullarni ogohlantirishimiz kerak deyapti. Savolim shundan iboratki, o‘quvchilarni sayohatga olib borish uchun mas’ullardan ruxsat olishimiz shartmi? Axir bu bolalar va ota-onalarning roziligi bilan bo‘lyaptiku.
Javob: Vazirlar Mahkamasining 2003 yil 4 noyabrdagi 482-son qaroriga 2-ilovada “O‘zbekiston Respublikasida avtobuslarda yo‘lovchilar tashish xavfsizligini ta’minlashga doir talablar” belgilangan.
Ushbu yo‘riqnomaning 40-bandi, 2-xatboshiga ko‘ra bolalar, umumta’lim maktablari va o‘rta maxsus ta’lim muassasalari o‘quvchilarining ekskursiya qilish, turistik-ekskursiya qilish safarlarini tashkil etish uchun ta’lim muassasasi ma’muriyati jo‘nab ketish sanasini, yo‘nalishni va jo‘nab ketuvchilar sonini ko‘rsatgan holda tegishli ravishda tuman (shahar) MMTBga murojaat qilishi lozim.
Bunda ta’lim muassasalari o‘quvchilarining ekskursiya qilish, turistik va boshqa guruhlari jo‘nab ketishi to‘g‘risida qarorlar qabul qilish, qoidaga ko‘ra, jo‘nab ketish sanasigacha 3 sutkadan kechikmay qabul qilinadi.
Jo‘nab ketish uchun tuman (shahar) MMTBning ruxsatnomasi olingandan keyin ta’lim muassasasi ma’muriyati (tashkilotchi) tashuvchi bilan shartnoma tuzishi mumkin.
Ta’lim muassasasi ma’muriyati tashuvchi bilan shartnoma tuzilganidan keyin jo‘nab ketish sanasigacha uch ish kunidan kechikmay harakatlanish sanasi va qatnov yo‘lini, shuningdek, barcha yo‘lovchilar ro‘yxatini, avtobuslar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni ko‘rsatib, hamrohlikni tashkil etish uchun buyurtmanomani Ichki ishlar vazirligining Yo‘l harakati xavfsizligi davlat xizmatiga kiritadi.
Shundan so‘ng Ichki ishlar vazirligining Yo‘l harakati xavfsizligi davlat xizmati tomonidan bolalarga hamrohlik qilish uchun maxsus xodimlar ajratilgan holda ekskursiya yoki turistik sayohatlar tashkil etilishi mumkin.
Xullas, bolalarni sayohatga olib borish uchun bir qancha amallarni bajarishga to‘g‘ri keladi. Maktab o‘quvchilarini o‘zboshimchalik bilan ekskursiya yoki turistik sayohatlarga olib borish esa javobgarlikka sabab bo‘lishi mumkin. Shuning uchun bu masalada o‘ta xushyor bo‘lish talab etiladi.

Нужно ли получать разрешение от кого-либо на поездку школьников? На этот вопрос был дан подробный ответ.
Вопрос: Я классный руководитель. Завершилась первая четверть. Мои ученики просят, чтобы мы поехали в путешествие в другой город. В середине недели я собираюсь с детьми в поездку на автобусе.
Однако наш директор поругал и сказал, что мы должны сначала предупредить об этом ответственных лиц. У меня такой вопрос: нужно ли нам получить разрешение властей на поездку школьников? Ведь это происходит с согласия детей и родителей.
Ответ: В приложении №2 к постановлению Кабинета Министров №482 от 4 ноября 2003 года установлены «Правила перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом и требований по обеспечению безопасности пассажирских перевозок автобусами и маршрутными такси в Республике Узбекистан».
В пункте №40, (второй абзац) Инструкции сказано, что:
Для организации экскурсионных, туристско-экскурсионных поездок детей, учащихся общеобразовательных школ и средних специальных образовательных учреждений администрация учебного заведения (организатор) обращается в районный (городской) отдел дошкольного и школьного образования или управление среднего специального образования, соответственно, с указанием даты выезда, маршрута и количества участников выезда.
Принятие решений о выезде экскурсионных, туристских и других групп детей, учащихся общеобразовательных школ и средних специальных образовательных учреждений осуществляется, как правило, не позднее 3 суток до даты выезда.
После получения разрешения районного (городского) отдела дошкольного и школьного образования или управления среднего специального образования на выезд администрация учебного заведения (организатор) заключает договор с перевозчиком.
Администрация учебного заведения (организатор) после заключения договора с перевозчиком не позднее трех рабочих дней до даты отправления вносит заявку в Государственную службу безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел Республики Узбекистан для организации сопровождения с указанием даты и маршрута движения, списка всех пассажиров, а также сведений об автобусах (принадлежность, марка, государственный регистрационный номерной знак).
Государственной службой безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел Республики Узбекистан может быть принято решение об отказе в сопровождении в случаях несоответствия погодных или дорожных условий на маршруте следования, в том числе наличия ограничений проезда к пункту назначения, а также несоответствия транспортных средств и квалификации водителей требованиям безопасности дорожного движения.
Следовательно, чтобы поехать с детьми в путешествие, необходимо выполнить ряд действий. Самовольная поездка со школьниками на экскурсии или туристические поездки может стать причиной ответственности. Поэтому в этом вопросе необходимо быть очень осторожным.