Malaka oshirishga ketgan xodimning darsi boshqa o‘qituvchiga yuklatilganda, qo‘shimcha haq to‘lanadimi? Ushbu savolga malakali huquqshunoslar javob berishdi.
Savol: Assalomu alaykum. Maktabning oʻquv ishlari boʻyicha direktor oʻrinbosari bir oy malaka oshirishga ketgan. Uning vazifasi 18 soat darsi bor oʻqituvchiga biriktirilganda, oʻsha oʻqituvchiga qoʻshimcha oylik toʻlanadimi? Agar toʻlansa, necha foiz hisobida qoʻshimcha oylik yoziladi?
Mehnat kodeksining 116-moddasi birinchi qismiga ko‘ra xodimning roziligi bilan unga ish kunining (smenaning) belgilangan davomiyligi mobaynida xuddi o‘sha ish beruvchida qo‘shimcha haq evaziga mehnat shartnomasida shart qilib ko‘rsatilgan asosiy ish bilan bir qatorda, asosiy ishidagi kabi aynan o‘sha kasb (lavozim) bo‘yicha yoki boshqa kasb (lavozim) bo‘yicha ham qo‘shimcha ishni bajarish topshirilishi mumkin.
Ushbu moddaning ikkinchi qismida vaqtincha yo‘q bo‘lgan xodimning majburiyatlarini mehnat shartnomasida belgilangan, asosiy ishidagi ayni o‘sha kasb (lavozim) yoki boshqa kasb (lavozim) bo‘yicha ishdan ozod etilmagan holda bajarish vaqtincha yo‘q bo‘lgan xodimning ishini bajarish hisoblanadi.
Shunga ko‘ra vaqtincha yo‘q bo‘lgan xodimning vazifasini bajarish boshqa xodim zimmasiga yuklatiladi. Sizda ham aynan shunday harakat amalga oshirilishi kerak.
Lekin xodimga qo‘shimcha ish yuklash uchun uning roziligi talab etiladi. Bunda rozilik yozma shaklda olinishi lozim. Shunga ko‘ra sizdan ham ariza olish talab etiladi. Shundan so‘nggina sizga qo‘shimcha vazifa yuklash mumkin. Bunda mazkur vazifa yuklanishi haqida alohida buyruq ham chiqariladi.
Bunda ushbu kodeks 259-moddasiga asosan bir necha kasbda (lavozimda) ishlaganda, xizmat ko‘rsatish doirasi kengayganda, ish hajmi ko‘payganda xodimning asosiy lavozimdagi ish haqiga quyidagilar uchun qo‘shimcha to‘lov belgilanadi va to‘lanadi:
• byudjet tashkilotlari xodimlari uchun — bir necha lavozimda ishlaganlik uchun tarif stavkasining (maoshining) ellik foizidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda.

Оплачивается ли замещение урока, если сотрудник ушёл на повышение квалификации? - Ta’lim / Образование
Оплачивается ли замещение урока, если сотрудник ушёл на повышение квалификации?
Когда уроки сотрудника, который ушёл на повышение квалификации, передаются другому учителю, оплачивается ли замещение урока? На этот вопрос ответили квалифицированные юристы.
Вопрос: Здравствуйте. Заместитель директора школы по учебной работе уехал на месяц для повышения квалификации. Если его уроки поручат учителю, у которого 18 часов занятий в классе, будет ли этому учителю выплачена дополнительная месячная оплата?
В случае оплаты, сколько процентов будет начислено на зарплату?
Согласно части №1 статьи №116 Трудового кодекса с согласия работника ему может быть поручено выполнение у того же работодателя в течение установленной продолжительности рабочего дня (смены) наряду с основной работой, обусловленной трудовым договором, дополнительной работы по той же профессии (должности), что и основная работа или и по другой профессии (должности), за дополнительную оплату.
Срок, в течение которого работник будет выполнять дополнительную работу, предусмотренную частью второй настоящей статьи, ее содержание и объем устанавливаются по соглашению между работодателем и работником. По соглашению сторон трудового договора выполнение работником дополнительной работы может устанавливаться на определенный либо неопределенный срок. Возложение на работника исполнения обязанностей временно отсутствующего работника без освобождения от основной работы, определенной трудовым договором, ограничивается сроком замещения отсутствующего работника.
Соответственно, обязанности временно отсутствующего работника будут возложены на другого работника. В вашей ситуации всё должно осуществляться в таком же порядке.
❗️Однако для поручения работнику дополнительной работы требуется его согласие. Согласие должно быть получено в письменной форме. Соответственно, вам также необходимо подать заявление. Только после этого вам могут быть поручены дополнительные задания. О назначении этой задачи также будет издан отдельный приказ.
В этом случае в соответствии со статьей №259 настоящего Кодекса при работе по совместительству, при расширении зоны обслуживания, увеличения объема работ к заработной плате работника по основной должности устанавливается и выплачивается доплата для:
• работников бюджетных организаций — в размере не более пятидесяти процентов от тарифной ставки (оклада) по совмещаемой должности.
✅ В этом случае работнику, назначенному на должность, будет выплачиваться дополнительная заработная плата в размере до 50 процентов от оклада по данной должности.