Vazir jamgʻarmasidan ustama berish tartibiga oʻzgartirish kiritish boʻyicha tayyorlanayotgan Hukumatning yangi qaror loyihasiga binoan, endilikda barcha pedagoglar mazkur ustamani olishga daʼvogarlik qilishi mumkin.
Buning uchun talabgor pedagoglar malaka toifasi sinovlarida qatnashishi lozim.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tomonidan tayyorlangan ushbu qaror loyihasiga koʻra, kelgusi yildan boshlab Vazir jamgʻarmasi uchun oʻtkaziladigan birinchi bosqich (test) sinovlari oʻtkazilmaydi.
Keyingi bosqichga nomzodlar sifatida malaka sinovlarining birinchi bosqich natijalariga koʻra umumiy ballning kamida 80 foizini qoʻlga kiritgan fan oʻqituvchilari hamda maktabgacha taʼlim tashkilotlari tarbiyachilari orasidan eng yuqori natijani koʻrsatgan uchta nomzod tanlab olinadi (hududlar kesimida fan yoʻnalishlari boʻyicha taqsimlangan har bitta kvota uchun).
2026-yilgi Vazir jamgʻarmasidan ustama oluvchi nomzodlar joriy yilgi malaka sinovlari ishtirokchilari orasidan tanlab olinadi. Shunday ekan, bu yil oʻtkaziladigan malaka sinovlarida faol ishtirok eting.

Теперь все педагоги могут претендовать на получение надбавки Фонда министра - Ta’lim / Образование
Согласно готовящемуся проекту правительственного постановления об изменении порядка выдачи надбавок из фонда министра, теперь все педагоги могут претендовать на получение этой надбавки.
Кандидаты, получающие надбавку из Фонда министра в 2026 году, будут отобраны из числа участников тестовых испытаний этого года
Для этого педагоги-кандидаты должны участвовать в тестах квалификационной категории.
Согласно проекту постановления, подготовленному Министерством дошкольного и школьного образования, со следующего года тестирование первого этапа для Фонда министра не будет проводиться.
В качестве кандидатов на следующий этап будут отобраны три кандидата, набравшие наибольшее количество баллов среди учителей-предметников и воспитателей дошкольных учреждений, набравших не менее 80% от общего балла на первом этапе квалификационных испытаний (по каждой квоте, распределенной по предметным областям в регионах).
Кандидаты, которые получат надбавку из Фонда министра в 2026 году, будут отобраны из числа участников квалификационных испытаний этого года. Поэтому примите активное участие в квалификационных испытаниях этого года.