Xalqaro xotin-qizlar kunining ildizi ayollarning erkaklar bilan teng ravishda jamoat hayotida ishtirok etish huquqi uchun ko‘p asrlik kurashiga borib taqaladi. Xalqaro xotin-qizlar kuni — bu ayollarning ijtimoiy, iqtisodiy, madaniy va siyosiy yutuqlariga bag‘ishlangan global kun. Shuningdek, bu kunda gender tengligini tezlashtirish uchun harakatlarga da’vat etiladi. Xalqaro xotin-qizlar kuni 8 martda butun dunyoda keng nishonlanadi. «Daryo» kun tarixi haqida hikoya qiladi.
Har yili 8 martda nishonlanadigan Xalqaro xotin-qizlar kuni yilning eng muhim kunlaridan biri hisoblanadi. Bu kun o‘zida quyidagi maqsadlarni ifoda etadi:
- ayollarning erishgan va erishayotgan yutuqlarini nishonlash;
- ayollar huquqlari tengligi to‘g‘risida xabardorlikni oshirish;
- gender tengligi masalalarini keng tashviqot qilib, tezlashtirish;
- ayollar xayriya tashkilotlari uchun mablag‘ yig‘ish.
Xalqaro miqyosda taniqli feminist, jurnalist va jamoatchilik harakati faoli Gloriya Steynem bu kunni bir paytlar shunday tushuntirgan edi: «Ayollarning tenglik uchun kurash tarixi hech qanday feministik targ‘ibotga yoki biror davlat, tashkilotga tegishli emas, balki inson huquqlari bilan shug‘ullanadigan barcha odamlarning jamoaviy harakatlaridir».
Bu kunning o‘ziga xos ranglari ham mavjud. Xalqaro xotin-qizlar kunini ifoda etuvchi asosiy ranglar uchta: binafsha, yashil va oq ranglar. Binafsha rang adolat va qadr-qimmatni anglatadi. Yashil umidni anglatadi. Oq rang garchi u munozarali tushuncha bo‘lsa-da, poklikni anglatadi. Ranglar 1908 yilda Buyuk Britaniyadagi Ayollar ijtimoiy-siyosiy ittifoqi (WSPU) tomonidan qabul qilingan.
Bo‘sh kastryulkalar marshi
1857 yil 8 martda Ayollar sotsial-demokratik tashkilotining chaqirig‘iga binoan Nyu-Yorkdagi to‘qimachilik fabrikasining ayol ishchilari Manhetten ko‘chalarida bo‘sh idish-tovoqlar, kastryulkalar bilan yurib, ayollarning mehnatiga ish haqining pastligi, ish sharoitining yomonligi va erkaklar bilan teng huquq berilishini talab qildi.
O‘sha paytda ayollar kuniga 16 soatgacha ishlardi va mehnati uchun juda kam ish haqi olardi. Ungacha 16 soatlik ishga qarshi erkaklar ham bir necha bor qo‘zg‘alon qilgan bo‘lib, buning natijasida 10 soatlik ish kuni va mehnat huquqini himoya qiluvchi tashkilot tuzilishiga erishgan edi. Keyinroq Qo‘shma Shtatlarning ko‘plab fabrikalarida kasaba uyushma tashkilotlari paydo bo‘ldi va erkaklar bu uyushmalar a’zoligiga qabul qilindi. Ayollar qoshiqlarni bo‘sh kastryulkalarga urib, o‘zining noroziliklarini ifoda etib, turli mazmundagi chaqiriqlar va shiorlar aytdi. Bu marshda 15 mingga yaqin ayol qatnashdi.
Bu hodisa nafaqat Amerika jamoatchiligi, balki butun dunyoning e’tiborini tortdi. Marshdan bir kun o‘tib Herald Tribune (hozirgi The New York Times) gazetasida «Bo‘sh kastryulkalar marshi» sarlavhasi ostida maqola paydo bo‘ldi va butun dunyoga ovoza bo‘ldi. 1857 yil 8 martdan keyin birinchi marta ayollar kasaba uyushmalariga a’zo bo‘ldi. Bundan tashqari, shu kuni Nyu-Yorkning ko‘plab shaharlarida yuzlab ayollar saylov huquqi berilishini talab qilib namoyishga chiqdi.
1910 yil 27 avgustda Daniya poytaxti Kopengagendagi Butun Yevropa ayollar forumida Nyu-Yorkdan kelgan ayollar delegatsiyasi ishtirok etdi. Delegatsiya tarkibida taniqli nemis inqilobchisi Klara Setkin ham bor edi. U forumda otashin nutq so‘zlab, shunday dedi: «Nyu-York ayollari haq edi, yevropalik ayollar ham bunday talablarni qo‘yishlari kerak. Men 8 martni ayollarning ijtimoiy huquqlari uchun kurash kuni deb nomlashni taklif qilaman».
Mana shu nutq 8 mart bayramiga asos soldi.
Birinchi marta Xalqaro xotin-qizlar kuni 1911 yil 8 martda nishonlandi. Asta-sekin ushbu sanani u yoki bu darajada nishonlanadigan mamlakatlar soni ko‘payib bordi. 1957 yilda BMTda 8 mart — Xalqaro xotin-qizlar ijtimoiy huquqlari uchun kurash kuni, degan yozuv paydo bo‘ldi.
Rossiyada 1913 yilda 8 martdagi birinchi ayollar namoyishi Yevropa ayollari bilan birdamlikda bo‘lib o‘tdi. 1965 yilda Sobiq Ittifoqda 8 martni dam olish kuniga aylantirishga qaror qilindi.
Bayramning ayollar hayotidagi o‘rni
Xalqaro xotin-qizlar kuni tarix yaratilishiga munosib hissa qo‘shgan barcha ayollar uchun bayramdir. Tarixda ayollar sahna ortida juda ko‘p ezgu ishlarga sababchi bo‘lgani ham sir emas. Ammo XX asr boshlarida ayollarning jamoat hayotidagi o‘rni yaqqolroq yuzaga chiqa boshladi. 1906 yil yanvar oyida Sankt-Peterburgda ayollar uchun birinchi rus oliy texnik ta’lim muassasasi ochildi. Nyu-Yorkda 1909 yil yanvarda dunyodagi birinchi ayollar avtopoygasi boshlandi. 1989 yil aprel oyida ayollarning «Vivaldi orkestri»ning birinchi namoyishi bo‘lib o‘tdi.
Xalqaro xotin-qizlar kuni Rossiya, Shimoliy Koreya, Xitoy va juda ko‘p davlatlarda rasmiy bayram sifatida tan olingan. Dunyoning bir qancha davlatlarida 8 mart bayram kuni deb hisoblanmasa-da, lekin har yili u feministik ruhdagi tarafkashlik bilan tobora ommalashib bormoqda. Bugungi kunda ushbu sananing asosiy targ‘ibotchisi BMTdir. 1977 yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti ishtirokchi mamlakatlarni ayollar tengligi va dunyo tinchligi g‘oyalarini nishonlash uchun 8 mart kuni tanlab saylangan edi.
BMTni qo‘llab-quvvatlagan mamlakatlar, birinchi navbatda, ushbu bayramni ayollar uchun muhim ijtimoiy muammolarni ko‘tarish uchun bahona sifatida ishlatadi. Yildan yilga BMT ayollar manfaatlarini himoya qiluvchi ustuvor mavzularni tanlamoqda. 2013 yilda bu kunda ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi chiqish mavzusi muhokama qilingan bo‘lsa, 2014 yilda Ayollar uchun tenglik — hamma uchun taraqqiyot mavzusi kun tartibiga qo‘yilgan edi.

8 Марта — Международный женский день: история и значение праздника - Ta’lim / Образование
Во многих странах мира 8 Марта отмечают Международный женский день — праздник общей женской солидарности. В этот день принято поздравлять любимых женщин: жен, мам, бабушек, сестер и подруг. В Узбекистане он является государственным выходным. «Известия» освещают историю и значение знаменательной даты.
История праздника 8 марта
Международный женский день, ежегодно отмечаемый 8 марта, является одним из самых важных дней в году. Этот день сам по себе выражает следующие цели:
• празднование достижений женщин;
• повышение осведомленности о равенстве прав женщин;
• широкая агитация и ускорение решения вопросов гендерного равенства;
• сбор средств для женских благотворительных организаций.
Глория Стейнем, всемирно известная феминистка, журналистка и активистка общественного движения, однажды объяснила этот день: «История борьбы женщин за равенство связана не с какой-либо феминистской пропагандой или каким-либо государством, организацией, а с коллективными действиями всех людей, занимающихся правами человека».
Есть также отличительные цвета дня. Основными цветами, символизирующими Международный женский день, являются три: фиолетовый, зеленый и белый. Фиолетовый цвет символизирует справедливость и достоинство. Зеленый цвет означает надежду. Белый цвет олицетворяет чистоту, хотя это противоречивая концепция. Цвета были приняты женским общественно-политическим союзом (WSPU) в Соединенном Королевстве в 1908 году.
Марш пустых кастрюль
В Нью-Йорке 8 марта 1857 года забастовали работницы текстильных фабрик. Женщины-работницы выступили против низкой заработной платы и тяжелых условий труда. Их основными требованиями стали установление 10-тичасового рабочего дня и равная с мужчинами оплата труда. В этот день работницы прошли по городу маршем, который назвали «Марш пустых кастрюль».
В то время женщины работали до 16 часов в день и получали очень мало за свой труд. До этого мужчины также несколько раз восставали против 16-часового труда, в результате чего были достигнуты 10-часовой рабочий день и организация охраны труда. Позже на многих фабриках в Соединенных Штатах были созданы профсоюзы, и мужчины были допущены к членству в этих профсоюзах. Женщины стучали ложками по пустым кастрюлям, выражая свое неудовольствие, скандируя различные лозунги и лозунги. В этом марше участвовало около 15 тысяч женщин.
Это событие привлекло внимание не только американской общественности, но и всего мира. На следующий день после марша в Herald Tribune (ныне The New York Times) появилась статья под заголовком «Марш пустых горшков», и о нем узнал весь мир. Впервые после 8 марта 1857 г. женщины стали членами профсоюзов. Кроме того, в этот день во многих городах Нью-Йорка сотни женщин вышли на демонстрации с требованием права голоса.
27 августа 1910 года делегация женщин из Нью-Йорка приняла участие во Всеевропейском женском форуме в Копенгагене, Дания. В состав делегации входила известная немецкая революционерка Клара Цеткин. В пламенной речи на форуме она сказала: «Женщины Нью-Йорка были правы, и европейские женщины должны предъявлять такие же требования. Предлагаю объявить 8 марта днем ​​борьбы за социальные права женщин».
История праздника 8 марта - Клара Цеткин
Клара Цеткин
Эта речь легла в основу праздника 8 марта.
Международный женский день впервые отмечался 8 марта 1911 года. Постепенно количество стран, так или иначе отмечающих эту дату, увеличивалось. В 1957 году в ООН появилась надпись «8 марта — Международный день борьбы за социальные права женщин».
В России в 1913 году состоялась первая женская шествие 8 марта в знак солидарности с европейскими женщинами. В 1965 году было принято решение сделать 8 марта выходным днем ​​в бывшем Советском Союзе.
Роль праздника в жизни женщин
Международный женский день — это праздник всех женщин, ставших творцами истории. Неудивительно, что женщины стали первопроходцами во многих областях — вот только некоторые факты, объединенные женским «первая». В январе 1906 года в Санкт-Петербурге открылось первое в России высшее техническое учебное заведение для женщин; в январе 1909 года в Нью-Йорке стартовала первая в мире женская автогонка; в мае 1989 года состоялось первое выступление женского «Вивальди-оркестра».
Официальным праздником Международный женский день признан не только в Узбекистане, России, Северной Корее и Китае, но и, например, в Буркина-Фасо. В остальном мире 8 Марта не считается государственным праздником, однако с каждым годом набирает всё большую популярность, сохраняя при этом феминистский уклон. Главный популяризатор даты сегодня — ООН. В 1977 году Организация Объединенных Наций предложила странам-участникам выбрать любой день для воспевания идей женского равноправия и мира во всём мире, им стало 8 марта.
В современном обществе Международный женский день, в первую очередь, — это праздник весны и внимания к женщине, когда представители сильной половины человечества могут еще раз порадовать своих любимых и родных женщин подарками и заботой.
С праздником весны, очарования, красоты и женственности! Пусть каждый день будет таким, как этот: наполнен улыбками, восхищением, любовью, заботой и радостью. Будьте счастливы, ощущая себя женщинами, принцессами, королевами. С 8 Марта, милые дамы!