Barcha pedagoglar vazir jamg‘armasi ustamasini olishga da’vogarlik qilishi mumkin
Vazir jamgʻarmasidan ustama berish tartibiga oʻzgartirish kiritilgan Hukumatning yangi qaroriga binoan, endilikda barcha pedagoglar mazkur ustamani olishga daʼvogarlik qilishi mumkin.
2026-yilgi Vazir jamgʻarmasidan ustama oluvchi nomzodlar joriy yilgi malaka sinovlari ishtirokchilari orasidan tanlab olinadi
Buning uchun talabgor pedagoglar malaka toifasi sinovlarida qatnashishi lozim.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tomonidan tayyorlangan ushbu qaror loyihasiga koʻra, kelgusi yildan boshlab Vazir jamgʻarmasi uchun oʻtkaziladigan birinchi bosqich (test) sinovlari oʻtkazilmaydi.
Keyingi bosqichga nomzodlar sifatida malaka sinovlarining birinchi bosqich natijalariga koʻra umumiy ballning kamida 80 foizini qoʻlga kiritgan fan oʻqituvchilari hamda maktabgacha taʼlim tashkilotlari tarbiyachilari orasidan eng yuqori natijani koʻrsatgan uchta nomzod tanlab olinadi (hududlar kesimida fan yoʻnalishlari boʻyicha taqsimlangan har bitta kvota uchun).

Согласно новому постановлению об изменении порядка выдачи надбавок из фонда министра, теперь все педагоги могут претендовать на получение этой надбавки.
Для этого педагоги-кандидаты должны участвовать в тестах квалификационной категории.
Согласно проекту постановления, подготовленному Министерством дошкольного и школьного образования, со следующего года тестирование первого этапа для Фонда министра не будет проводиться.
В качестве кандидатов на следующий этап будут отобраны три кандидата, набравшие наибольшее количество баллов среди учителей-предметников и воспитателей дошкольных учреждений, набравших не менее 80% от общего балла на первом этапе квалификационных испытаний (по каждой квоте, распределенной по предметным областям в регионах).