Matematika fanidan imtihon savollari (2026) - Ta’lim / Образование
Mazkur metodik tavsiyada yakuniy attestatsiya imtihonini o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan. Shuningdek, nazariy savollarni ishlarini baholash bo‘yicha mezonlar keltirilgan. Yakuniy nazorat imtihon bileti umumiy o‘rta ta’lim maktablaridagi matematika kurslarining bo‘limlaridagi mavzularini qamrab olgan bo‘lib, savollar darsliklar asosida tuzilgan.
Matematika fanidan imtihon savollari (2026)
Umumta’lim maktablarning 9-sinf o‘quvchilarini matematika fanidan bilim darajasini aniqlash maqsadida yakuniy davlat attestatsiyasi sinovida jami 20 ta test topshirigʻi taqdim etiladi va test topshiriqlarini bajarish uchun 180 daqiqa vaqt ajratiladi.
Oʻquvchilarning yozma ishlari yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlarida har bir fandan eng yuqori 100 ball bilan baholanadi. Topshiriqlar uchun belgilangan ballar ularning murakkablik darajasini, bajarishda talab etiladigan bilim, koʻnikma va mantiqiy fikrlash hajmini hisobga olgan holda belgilangan. Topshiriqlar mazmuni va qiyinlik darajasi asosida turli xil ball bilan baholanadi.
Oʻquvchilari uchun matematika fani bilish darajasini aniqlash boʻyicha
yakuniy davlat attestatsiyasi sinovida jami 20 test topshirigʻi taqdim etiladi. Yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlari uchun 180 daqiqa vaqt berilgan.
11-sinf (Chuqurlashtirilgan)

В настоящих методических рекомендациях даны инструкции по проведению итогового аттестационного экзамена. Также приведены критерии оценки теоретических вопросов. Экзаменационный билет для выпускного экзамена охватывает темы разделов курсов математики в общеобразовательных школах, а вопросы составлены на основе учебников.
Для определения уровня знаний учащихся 9-х классов общеобразовательных школ по математике на итоговом государственном аттестационном испытании будет представлено 20 тестовых заданий, а на выполнение тестовых заданий будет отведено 180 минут.
Письменные работы учащихся на итоговой государственной аттестации оцениваются по каждому предмету максимум в 100 баллов. Баллы, установленные за задания, определены с учётом их уровня сложности, а также объёма знаний, навыков и логического мышления, необходимых для их выполнения. Задания оцениваются разным количеством баллов в зависимости от их содержания и степени сложности.
Для определения уровня знаний по математике у учащихся в рамках итоговой государственной аттестации предлагается всего 20 тестовых заданий. На выполнение итоговой государственной аттестации отводится 180 минут.
Письменные работы учащихся на итоговой государственной аттестации оцениваются по каждому предмету максимум в 100 баллов. Баллы, установленные за задания, определяются с учётом их уровня сложности, а также объёма знаний, навыков и логического мышления, необходимых для их выполнения. Задания оцениваются разным количеством баллов в зависимости от их содержания и степени сложности.
11 класс (Углублённый)