Mazkur metodik tavsiyada yakuniy attestatsiya imtihonini o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan. Shuningdek, nazariy savollarni ishlarini baholash bo‘yicha mezonlar keltirilgan. Yakuniy nazorat imtihon bileti umumiy o‘rta ta’lim maktablaridagi Oʻzbek tili kurslarining bo‘limlaridagi mavzularini qamrab olgan bo‘lib, savollar darsliklar asosida tuzilgan.
Oʻzbek tili
O‘quvchilarning o‘zbek (davlat) tili fanini bilish darajasini aniqlash bo‘yicha yakuniy davlat attestatsiyasi sinovida jami 10 ta variant taqdim etiladi.
Har bir imtihon variantining savol va topshiriqlari fan bo‘limlari kesimida tuzilib, talaffuz va imlo, punktuatsiya, leksikologiya, morfologiya, sintaksis va matnni tushunish kabi yo‘nalishlarni qamrab oladi. Shuningdek, topshiriqlar bilim, qo‘llash va fikrlash faoliyatiga doir baholash mezonlari asosida ishlab chiqiladi.
Har bir variantda o‘quvchiga 5 ta topshiriq beriladi. Ushbu topshiriqlardan 2 ta bilishga oid, 2 ta qo‘llashga oid, 1 ta mulohazaga oid bo‘ladi. Yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlari uchun 180 daqiqa vaqt ajratiladi.
O‘quvchilarning o‘zbek (davlat) tili fanini bilish darajasini aniqlash bo‘yicha yakuniy davlat attestatsiyasi sinovida jami 20 ta variant taqdim etiladi.
Har bir imtihon variantining savol va topshiriqlari fan bo‘limlari kesimida tuzilib, leksikologiya, morfologiya, sintaksis, uslubiyat va matnni tushunish kabi yo‘nalishlarni qamrab oladi. Shuningdek, topshiriqlar bilim, qo‘llash va fikrlash faoliyatiga doir baholash mezonlari asosida ishlab chiqiladi.
Har bir variantda o‘quvchiga 20 ta topshiriq beriladi. Ushbu topshiriqlardan 5 ta bilishga oid, 14 ta qo‘llashga oid, 1 ta mulohazaga oid bo‘ladi.
1-qism: 17 ta qisqa javobli topshiriqdan tashkil topgan. Bunda javob bitta yoki bir nechta raqam, bosh harf bilan yozilgan javob koʻrinishida berilishi kerak.
2-qism: Kengaytirilgan javobli 3 ta topshiriqni o‘z ichiga oladi, berilgan topshiriqqa asosli dalillar bilan batafsil hamda ijodiy fikr yuritib, yozma javob beradi. Yakuniy davlat attestatsiyasi test sinovlari uchun 180 daqiqa vaqt ajratiladi.

В настоящих методических рекомендациях даны инструкции по проведению итогового аттестационного экзамена. Также приведены критерии оценки теоретических вопросов. Экзаменационный билет для выпускного экзамена охватывает темы разделов предмета Узбекский язык в общеобразовательных школах, а вопросы составлены на основе учебников.
В рамках итоговой государственной аттестации по определению уровня владения учащимися узбекским (государственным) языком будет представлено всего 10 вариантов.
Вопросы и задания каждого экзаменационного варианта составляются по разделам предмета и охватывают такие направления, как орфоэпия и орфография, пунктуация, лексикология, морфология, синтаксис и понимание текста. Также задания разрабатываются на основе критериев оценки, связанных со знанием, применением и мыслительной деятельностью.
В каждом варианте учащемуся предлагается 5 заданий. Из них 2 задания направлены на проверку знаний, 2 — на применение, и 1 — на рассуждение. На проведение итоговой государственной аттестации отводится 180 минут.
В рамках итоговой государственной аттестации по определению уровня владения учащимися узбекским (государственным) языком будет представлено всего 20 вариантов.
Вопросы и задания каждого экзаменационного варианта составляются по разделам предмета и охватывают такие направления, как лексикология, морфология, синтаксис, стилистика и понимание текста. Также задания разрабатываются на основе критериев оценки, связанных со знанием, применением и мыслительной деятельностью.
В каждом варианте учащемуся предлагается 20 заданий. Из них 5 заданий направлены на проверку знаний, 14 — на применение, и 1 — на рассуждение.
Часть 1: состоит из 17 заданий с кратким ответом. При этом ответ должен быть представлен в виде одной или нескольких цифр либо в виде ответа, записанного заглавной буквой.
Часть 2: включает 3 задания с развернутым ответом, в которых необходимо дать письменный ответ, подробно и творчески изложив свои мысли с обоснованными аргументами на основе предложенного задания.