TOEFL нима дегани? (видеотест)
TOEFL (Test of English as a Foreign Language) – инглиз тилида сўзлашмайдиган давлатлар учун халқаро имтиҳон бўлиб, АҚШнинг Нью Жерси штатида жойлашган, Пристон университетига қарашли Educational Testing Service (ETS) ташкилоти томонидан тайёрланган.
Что такое TOEFL
TOEFL нинг асосий мақсади – инглиз тили расмий давлат тили ҳисобланмайдиган юрт ёшларининг билимини баҳолашдан иборат. Баъзи Европа таълим масканлари, Канада ва АҚШнинг 2400 дан ортиқ коллеж ва университетларига кириш учун айнан TOEFL имтиҳонини топшириш зарур.
TOEFL сертификати – MBA дастури асосида хориж университетларида таълим олиш; инглиз тили бўйича тажриба ортириш; ишлаш учун асосий хужжат ҳисобланади. Баъзи таълимий грандлар, илмий ва профессионал сертификат дастурлари ҳам TOEFL имтиҳонини топширишни талаб қилади. TOEFL сертификати икки йилгача ҳақиқий ҳисобланади.
TOEFL имтиҳонининг ўзига хос хусусияти шундаки, у инглиз тилининг америка вариантига асосланган. Шунинг учун TOEFL имтиҳонни муваффақиятли топшириш учун инглиз тилининг American English вариантидан British English қандай лексик ва грамматик тарзда фарқ қилишини яхши билиш зарур.
Ҳозирда тестнинг икки усули мавжуд бўлиб, бири Paper-based Test (PBT) (қоғозда ёзма шаклда топшириш) ва иккинчиси Internet-based Test (iBT) – Интернет орқали тест топшириш. Иккинчи усул кўпгина университетлар учун мақбул вариант ҳисобланади, чунки ўқиш, эшитишдан ташқари, оғзаки нутқ ва кўп тармоқли вазифалар орқали талабанинг билимини текшириш имконияти мавжуд.
Paper-based Test (PBT)
Имтиҳон тўрт қисмдан иборат: Listening Comprehension, Structure and Written Expression, Reading Comprehension ва Test of Written English.
1-қисм: Listening Comprehension
Инглиз тили(шимолий америка талаффузи)ни тинглаб бир қанча саволларга жавоб бериш зарур. Бунда талабанинг идрок этиш, асосий маънони ажратиш, диққатга сазовор деталларни ажратиш ва якуний хулосага келиш иқтидори баҳоланади.
Саволлар уч гуруҳга бўлинади.
A: Кичик-суҳбат: Ушбу қисмда сиз суҳбатни ва унга янграйдиган саволни эшитиб, берилган жавоб вариантларидан тўғрисини белгилашингиз керак.
B: Узун суҳбат: Ушбу қисмда сиз суҳбатни ва унга янграйдиган саволларни эшитиб, берилган жавоб вариантларидан тўғриларини белгилашингиз керак.
C: Қисқа монологлар: Ушбу қисмда сиз монологни тинглаб, унга доир бир қанча саволларга берилган жавоблар вариантидан тўғрисини белгилашингиз керак бўлади.
2-қисм: Structure and Written Expression.
Ёзма шаклдаги матнни тушуниш, грамматикани билиш даражаси баҳоланади.
Structure:
Ушбу топшириқда қолдирилиб кетган нуқталар ўрнига керакли сўз ёки жумлаларни қўйиш орқали грамматик жиҳатдан тўғри матн тузиш даражаси текширилади.
Written Expression:
Ушбу топшириқда талаба берилган матннинг бир нечта қисмидаги хатоларни топиши керак бўлади.
3-қисм: Reading Comprehension
Университет ва коллежлардаги академик матнларга ўхшаш қисқа парчаларни тушуниш даражаси баҳоланади. Ушбу топшириқда беш ёки олти ўқилган парча бўйича саволларга жавоб берилиши керак. Сиз парчаларни ўқиб, бирма-бир жавоб беришингиз керак. Ушбу топшириқда, шунингдек сўзларнинг парча ичидаги маъноси бўйича саволлар ҳам берилади.
4-қисм: Test of Written English
Сиз берилган мавзу бўйича иншо ёзишингиз керак бўлади. Иншода баъзи фикрларга қўшилишингизни ёки қўшилмасликингизни исботлаб беришингиз, керак бўлса сабабини мисоллар ёрдамида кўрсатишингиз лозим бўлади.
Internet-based Test (iBT)
2005-йилнинг 24 сентябрида АҚШда тестнинг янги формати – TOEFL iBT (Internet-based Test) дунёга келди ва TOEFL СBT (Computer-based Test) нинг ўрнини эгаллади.
TOEFL iBT тест синовларининг яхлитланган ҳолатини ўз ичига олади. Бу грамматика алоҳида бўлим бўлиб эмас, умумий ҳолда текширилади. Бундан ташқари, инглиз тилида сўзлашув имкониятларингиз баҳоланади. Онлайн-регистрация ва онлайн-натижалар тестнинг оссонлашишига олиб келади..
Имтиҳон ўтказиш форматининг ўзгариши тест синовларининг такомиллашувига қаратилган. Янги Speaking бўлими талабаларнинг инглиз тилида сўзлашув имкониятларини баҳолашга қаратилган, сабаби хориж бизнес-мактабида ёки коллежида тахсил олиш учун инглиз тилини мукаммал билиш зарур. Writing бўлимидаги янги топшириқлар талабанинг имкониятларини умумий баҳолашда муҳим роль уйнайди.
Тест 4 бўлимдан иборат: Speaking, Listening, Reading ва Writing. Тестларни бажариш учун талабага тўрт ярим соат вақт берилади. Барча тестлар бир кунда бажарилиши ҳам мумкин.
Writing бўлими. TOEFL нинг янги кўринишида икки эссе ёзилиши талаб қилинади. Улардан бири «яҳлитланган» янги топшириқ бўлиб, катта бўлмаган матнни ўқиб, ўша мавзуга доир маърузани тинглашни ўз ичига олади. Маърузада айтилган маълумотлар ўқиш учун берилган матндан ёки кескин фарқ қилиши, ёки уни тўлдириши/аниқлик киритиши мумкин. Ўқиш ва тинглаш вақтида дафтарга белгилар қўйишга рухсат этилади. Сиз 200-220 сўздан иборат матнни ўқишингиз учун 3 дақиқа вақт берилади. 150-225 сўздан иборат эссе ёзишингиз учун эса, 20 дақиқа вақт берилади.
Reading бўлимида бир нечта янги турдаги саволлар қўшилганини инобатга олмаганда катта ўзгаришлар бўлгани йўқ.
Listening бўлимида биринчи қисм (кичик суҳбатлар) олиб ташланиб, икки қисми қолдирилди: узун суҳбатлар, ва тўрт маъруза (иккитасида талабалар фикр билдириши талаб этилади).
Эски форматидан фарқли ўлароқ, янги TOEFL iBT имтиҳони хар бир бўлимда дафтарда белгилар қолдириш (Note Taking)ни тавсия этади.
TOEFL имтиҳонинг янги кўриниши кўп вақтни талаб қилгани боис кириш қисми бўлган Tutorials (имтиҳон олдидан компьютер ва дастур билан танишув қисмини ўтаган қўшимча топшириқлар) олиб ташланди.
Speaking бўлими. Ушбу янги бўлим ўз ичига 6 саволни ташкил этади. Жавоб бериш жараёнида микрофонга гапиришингиз талаб этилади.
Бугунги кунда Ўзбекистон таълим муассаларида инглиз тилининг британча (British English) тури ўргатилганлиги боис юртимизда TOEFL тестига қараганда IELTS тестининг мавқеи баландроқ, ҳамда IELTS ни ўрганиш учун талаб ҳам TOEFL га нисбатан кучлироқ.
Агар хорижда ўқишни хоҳласангиз сиз хужжат топширмоқчи бўлган хориж ўқув юрти айнан қайси тестни қабул қилиши ҳақида анниқ маълумотга эга бўлинг. Сабаби юқорида таъкидлаганимиздек, TOEFL имтиҳоннининг PBT ва iBT турлари бир биридан анча фарқ қилади.

Что такое TOEFL? (видеотест) - Ta’lim / Образование
TOEFL (Test of English as a Foreign Language) – это международный экзамен по английскому языку как иностранному. TOEFL подготовлен организацией Educational Testing Service (ETS), Принстонский университет, Нью-Джерси, США.
Что такое TOEFL
Основная цель TOEFL – оценить уровень подготовки тех, для кого английский язык не является родным. Предоставление результатов TOEFL является необходимым условием для поступления более чем в 2400 колледжей и университетов США, Канады и некоторых других стран. Сертификат TOEFL – необходимый документ при зачислении в зарубежные университеты для обучения по программе MBA, при получении права на стажировку на английском языке или для поступления на работу, требующую знания английского языка. Некоторые научные и профессиональные сертификационные программы также требуют от претендентов сдачи TOEFL. Сертификат TOEFL действителен в течение двух лет.
Главная особенность экзамена TOEFL в том, что он основан на американском варианте английского, поэтому для успешной сдачи TOEFL необходимо разбираться в лексических и грамматических тонкостях, отличающих American English от British English.
В данное время в России существует две версии теста: Paper-based Test (PBT), то есть тест в письменной форме на бумаге, и Internet-based Test (iBT) – тестирование через Интернет. Второй вариант в последнее время считается предпочтительным во многих вузах, так как включает задания не только на чтение, слушание и письменную речь, но также на устную речь и комбинированные задания.
Paper-based Test (PBT)
Экзамен состоит из четырех частей: Listening Comprehension, Structure and Written Expression, Reading Comprehension и Test of Written English.
Часть 1: Listening Comprehension
Оценивается способность воспринимать на слух английскую речь (североамериканское произношение), выделять основную мысль, наиболее значимые детали, делать выводы.
Вопросы делятся на три группы.
A: Мини-диалоги: В этой части вы должны прослушать диалог и вопрос, касающийся содержания этого диалога, и среди предложенных написанных вариантов выбрать правильный ответ.
B: Длинный диалог: В этой части вы должны прослушать диалог и серию вопросов, касающихся содержания этого диалога, и среди предложенных написанных вариантов выбрать правильные ответы.
C: Короткие монологи: В этой части вы должны прослушать монолог и серию вопросов, касающихся содержания этого монолога, и среди предложенных написанных вариантов выбрать правильные ответы.
Часть 2: Structure and Written Expression.
Оценивается способность понимать письменную речь, уровень грамматики.
Structure:
В этой группе необходимо выбрать один из предложенных вариантов заполнения пропуска в предложении так, чтобы получилось грамматически правильное предложение.
Written Expression:
В этой группе необходимо среди нескольких выделенных частей предложения выбрать неправильную.
Часть 3: Reading Comprehension
Оценивается способность понимать короткие отрывки, схожие по теме и стилю с академическими текстами в колледжах и университетах. В этой части содержатся вопросы по содержанию пяти или шести прочитанных отрывков. Вы читаете отрывки и отвечаете на вопросы. Сюда также включены вопросы о значении слов в контексте отрывка.
Часть 4: Test of Written English
Вы должны написать сочинение на заданную тему. В сочинении нужно согласиться или не согласиться с некоторым утверждением и подкрепить свой ответ вескими доказательствами и примерами.
Internet-based Test (iBT)
С 24 сентября 2005 года в США был запущен новый формат теста – TOEFL iBT (Internet-based Test), который пришел на смену TOEFL СBT (Computer-based Test). В России новая версия была введена в 2006 г.
TOEFL iBT предполагает тестирование интегрированных навыков. Это значит, что грамматика проверяется не через отдельную секцию, а через все остальные. Кроме того, тестируется ваша возможность говорить на английском. Онлайн-регистрация и онлайн-результаты упрощают тест.
Изменение формата теста направлено на усовершенствование системы оценки знаний проходящего тест. Новая секция Speaking помогает оценить возможности студентов общаться на английском, что немаловажно для обучения в бизнес-школе или колледже, а новые задания в секциях Writing позволяют оценить возможность студента комбинировать информацию.
Тест состоит из 4 секций: Speaking, Listening, Reading и Writing. На выполнение теста отводится четыре с половиной часа, все его части могут быть сданы в один и тот же день, что дает дополнительные удобства сдающим экзамен.
Особенности новой версии:
Грамматические структуры оцениваются исходя из умения студентов использовать их в разделах Speaking, Writing и умения распознавать их при чтении сложных академических текстов в разделе Reading.
Раздел Writing. В новой версии TOEFL требуется написание двух эссе. Одно из них также представляет собой новый «интегрированный» тип задания: прочитать небольшой текст и прослушать лекцию на одну и ту же тему. Информация, представленная в лекции, либо противоречит, либо дополняет/разъясняет информацию, полученную из текста для прочтения. Во время чтения и прослушивания разрешается делать пометки. У вас будет 3 минуты, чтобы прочитать текст, содержащий примерно 200–220 слов, и 20 минут, чтобы написать небольшое эссе и употребить от 150 до 225 слов.
Раздел Reading не претерпел существенных изменений за исключением того момента, что появилось несколько новых типов вопросов.
В разделе Listening первая часть (короткие диалоги) отменяется; остаются две части: длинные диалоги, представляющие живую разговорную речь, и четыре лекции, две из которых сопровождаются комментариями студентов.
В отличие от старого формата новый экзамен TOEFL iBT разрешает и даже рекомендует делать записи и пометки (Note Taking) в каждом его разделе.
Новый формат экзамена TOEFL требует большего количества времени для его выполнения, и поэтому вводная часть Tutorials (дополнительные упражнения перед экзаменом в целях знакомства с программой и компьютером) отменена.
Раздел Speaking. Этот новый раздел экзамена включает 6 вопросов, отвечая на которые вы будете говорить в микрофон. Разрешается делать пометки!
В России прием TOEFL осуществляет лишь одна организация – Американский центр по тестированию, имеющий отделения в разных регионах. Для сдачи экзамена необходимо зарегистрироваться, после чего вам присвоят идентификационный номер и назначат дату и время тестирования от координационного центра. Назначает дату и выдает номер Региональный регистрационный центр (RRC), расположенный в Нидерландах. Можно связаться с центром самостоятельно по телефону, либо обратиться в Американский центр по образованию и тестированию.
Правила регистрации и сдачи PBT и iBT отличаются, поэтому сначала вы должны выяснить, какой из вариантов TOEFL принимается в вашем регионе, и, в зависимости от этого, изучать соответствующую информацию о регистрации и тестировании.
Дополнительную информацию о сдаче TOEFL PBT и TOEFL iBT (если вы не найдете ее в рубрике Часто задаваемые вопросы) вы можете получить в Американском центре по образованию и тестированию или непосредственно в TOEFL Service
Не звоните во временные центры тестирования, которые принимают TOEFL PBT, и не ходите туда лично. Центры тестирования не предоставляют никакой информации.
Кроме того, вы можете бесплатно заказать по почте Information and Registration Bulletin for Internet-based Testing или Information and Registration Bulletin for Paper-based Testing, в которых найдете все необходимые для заполнения формы и информацию об оплате. Это можно сделать, позвонив в Региональный регистрационный центр (RRC) или Американский центр по образованию и тестированию.