Тарих — ўтмиш воқеалар ҳақида ахборот очиш, йиғиш, тартиблаштириш ва намойиш этиш билан шуғулланувчи фандир. Тарих билан шуғулланувчи олимлар тарихчилар, деб аталади. Тарих фани воқеалар кетма-кетлигини таҳлил этади ва уларнинг сабаб ва самараларини тизимлаштиради. Тарихчилар тарих табиати ва фойдаси устида баҳс олиб боришади. Бунда ушбу фаннинг ўзи ҳам ўрганилади ва замонавий муаммоларни унинг ёрдамида ҳал қилишга уринилади. Бирор маданиятга оид, бироқ ташқи манбаларга асосланмаган ҳикоялар (масалан, Алпомиш ҳақида асотирлар) тарихий мавзу эмас, балки маданий мерос саналади.
Тарих — инсоният ва унинг маҳсули бўлган тамаддунлар ривожи, жамият ва давлатлар ўтмиши тараққиёти жараёнини ўрганувчи фандир. Тарих фани ижтимоий гуманитар фанлар (фалсафа, социология, иқтисод, психология, санъатшунослик ва бошқалар) тизимининг таркибий қисмидир.
Тарих фанига оид компетенциялар
(ФК1) Тарих мазмунига оид умумий компетенция
- тарихда йил ҳисобини билади;
- тарихга оид муҳим факт, воқеа ва жараёнлар ҳақида маълумот бера олади;
- ўз фикр ва қарашларини баён этишда тарихий билимларидан фойдалана олади.
(Тарих фани чуқур ўрганиладиган ихтисослаштирилган умумтаълим муассасаларининг бошланғич 4-синф ўқувчилари)
- тарихий жараёнларни кўргазмали тушунтира олади.
- тарихда давр ва йил ҳисобини билади;
- тарихий-географик макон ҳақида маълумот бера олади;
- Ўзбекистон ва жаҳон тарихининг энг қадимги давридан XX аср бошларига қадар инсоният тарихида муайян из қолдирган муҳим воқеа ва жараёнлар ҳақида маълумот бера олади;
- ўзбек халқининг шаклланиш босқичларини тушунтириб бера олади;
- ўрганилган тарихий даврларга муносабат билдириб, хулоса чиқара олади;
давлатларнинг ташкил топиши, ҳудуди, аҳолиси ва бошқарув тартибларини тушунтира олади; - ўзбек халқининг маданияти, маънавияти, дунёвий ва диний қадриятларининг равнақ топиши, уларнинг жаҳон цивилизациясига таъсири ҳақида маълумот бера олади;
- мамлакатимиздаги тарихий-меъморий обидалар ҳамда илм-фан, давлатчилик ривожига ҳисса қўшган тарихий шахслар ҳақида маълумот бера олади.
- Ўзбекистон ва жаҳон тарихининг XX аср бошларидан бугунги кунга қадар бўлган инсоният тарихида муайян из қолдирган муҳим воқеа ва жараёнлар ҳақида маълумот бера олади;
- Мустақиллик йилларида мамлакатимизда амалга оширилган ижтимоий-иқтисодий, сиёсий, маданий жараёнлар ҳақида маълумот бера олади;
- Ўзбекистон давлатининг тинчликни асраш сиёсати, ташқи сиёсий фаолияти ҳақида маълумот бера олади;
давлатларнинг ташкил топиши, ҳудуди, аҳолиси ва бошқарув тартибларини тушунтира олади; - мустақиллик йилларида ўзбек халқининг маданияти, маънавияти, дунёвий ва диний қадриятларининг ҳамда илм-фан, давлатчилик ривожига ҳисса қўшган мутафаккирлар номларининг тикланиши ҳақида маълумот бера олади;
жисмоний тарбия ва спорт соҳасининг ривожланиши ҳақида маълумотларни тушунтира олади; - тарихий воқеалар натижаси юзасидан муносабат билдиради, умумлаштиради, баён қилади ва хулоса чиқаради.
(Тарих фанига чуқурлаштирилган махсус мактаб ёки КХК талабалари)
- Ўзбекистон ва жаҳон тарихининг энг қадимги давридан бугунги кунга қадар инсоният тарихида муайян из қолдирган муҳим воқеа ва жараёнлар ҳақида маълумот бера олади;
- тарихнинг даврларини таққослай олади, таҳлил қилади, баҳолайди ва хулоса қилади, ёзма маълумот бера олди;
- воқеа ва жараёнларни тарихий давр нуқтаи назаридан таҳлил қилади, баҳо беради, хулоса чиқаради, муносабат билдиради;
- давлатларнинг ташкил топиши, давлат шакли, давлатдаги ижтимоий-иқтисодий-сиёсий жараёнлар, ички ва ташқи муносабатлар, ҳарбий салоҳият, инсоният цивилизациясида тутган ўрни ҳақида ёзма маълумот бера олади;
- тарих фанидан олган билимларини бошқа фанлар билан боғлай олади.
(ФК2) Тарихий манба ва адабиётлар билан ишлаш компетенцияси
- тарихий иллюстрациялар асосида ҳикоялар туза олади;
- фикрини тарихий хариталар ва қўшимча материаллар (видеофильм, слайдлар) ёрдамида тушунтира олади.
- энг қадимги даврдан XX аср бошларигача кечган тарихий воқеликни баён қилишда муҳим бўлган тарихий топономик атамалар мазмунини тушунтира олади
қўшимча адабиёт ва манбалардан фойдалана олади; - тарихий-бадиий асарлар, ОАВларида берилаётган маълумотларга тарихий билимлари асосида муносабат билдира олади.
- XX аср бошларидан бугунги кунгача кечган тарихий воқеликни баён қилишда муҳим бўлган тарихий топономик атамалар мазмунини тушунтира олади;
- тарихий жараён ва воқеалар ҳақида маълумот беришда қўшимча адабиёт ва манбалардан фойдалана олади;
- тарихий-бадиий асарлар, оммавий ахборот воситаларида берилаётган маълумотлардан фойдаланишда ва уларга муносабат билдиришда ахборот маданиятига риоя қилади.
- тарихий манбаларни мустақил ўрганади, мавзуга оид қўшимча маълумотлар тўплай олади, хулосалар чиқаради, баҳолайди, мустақил фикр билдиради;
- мавзу юзасидан тарихий адабиётларни мустақил танлай олади, мустақил ишлар ва тақдимотлар тайёрлай олади;

Компетенции по истории - Ta’lim / Образование
Исто́рия (др.-греч. ἱστορία[⇨]) — область знаний, а также гуманитарная наука, занимающаяся изучением человека (его деятельности, состояния, мировоззрения, социальных связей, организаций и так далее) в прошлом. В более узком смысле история — это наука, изучающая всевозможные источники о прошлом для того, чтобы установить последовательность событий, объективность описанных фактов и сделать выводы о причинах событий. Первоначальное значение слова «история» восходит к древнегреческому термину, означавшему «расспрашивание, узнавание, установление, добывание знаний». История отождествлялась с установлением подлинности, истинности событий и фактов. В древнеримской историографии (историография в современном значении — отрасль исторической науки, изучающая её историю) это слово стало обозначать не способ узнавания, а повествование о событиях прошлого. Вскоре «историей» стали называть вообще всякий рассказ о каком-либо случае, событии, происшествии, действительном или вымышленном.
Предметные компетенции по истории
(ПК-1) Компетенция понимания исторической действительности и ее разъяснения в логической последовательности
(для выпускников 4-го класса общеобразовательных школ)
• знает о счете лет в истории;
• может рассказать о важнейших исторических фактах, событиях и процессах;
• при изложении собственных мнений и взглядов использует знание истории.
(для выпускников 4-го класса специализированных школ и общеобразовательных школ с углубленным изучением истории)
• может объяснить исторические процессы с помощью наглядности.
(для выпускников 9-го класса общеобразовательных школ)
• знает о счете лет и эпох в истории;
• может рассказать о историко-географических территориях;
• может рассказать о важнейших событиях и процессах, оставивших след в истории Узбекистана и мировой истории с древних времен до начала ХХ века;
• может пояснить этапы формирования узбекского народа;
• может делать выводы в связи со знанием изученных исторических эпох;
• может рассказать о формировании государств, их территории, населении и управлении;
• может рассказать о процветании культуры и духовности узбекского народа, светских и духовных ценностях, об их влиянии на мировую цивилизацию;
• может рассказать о памятниках истории и архитектуры нашей страны, об исторических личностях, которые внесли свой вклад в развитие науки, культуры и государственности.
(для выпускников 11-класса общеобразовательных школ и колледжей)
• может рассказать об историко-географических территориях;
• может рассазать о важнейших исторических событиях и процессах в истории Узбекистана и мировой истории с начала ХХ века до сегодняшних дней, оставивиших след в истории человечества;
• может рассказать о процессах в общественно-экономической, политической и культурной жизни нашей страны в годы независимости;
• может рассказать о внешнеполитической деятельности государства Узбекистан, в том числе о политике, направленной на сохранение мира;
• может делать выводы в связи со знанием изученных исторических эпох
может рассказать о формировании государств, их территории, населении и управлении;
• может рассказать о развитии культуры и духовности узбекского народа за годы независимости, светских и духовных ценностях, а также о мыслителях, внесших вклад в развитие науки и государственности;
• может рассказать о развитии в области физкультуры и спорта;
• знает результаты исторических событий, обобщает, излагает их и делает выводы;
(для выпускников специализированных школ и колледжей с углубленным изучением истории )
• может рассказать о важнейших событиях и процессах в истории Узбекистана и мировой истории, которые оставили след в истории человечества;
• может сравнивать, анализировать, оценивать исторические эпохи и делать выводы, написать эссе на основе исторических данных;
• может анализировать события и процессы с точки зрения исторического периода, дать им оценку, сделать выводы и установить взаимосвязи;
• может написать эссе о возникновении государств, форме государственности, социально-политических и экономических процессах в них, внешних и внутренних отношениях, военном потенциале, роли в развитии мировой цивилизации;
• может связывать знания, полученные при изучении истории, с изучением других дисциплин.
(ПК-2) Компетенция работы с историческими источниками и литературой
• может составить небольшие рассказы по историческим иллюстрациям;
может разъяснить свои мысли с помощью исторических карт и дополнительных исторических материалов(видеофильмов, слайдов).
• может объяснить исторические топонимы при изложении событий истории начиная с древних времен до начала XX века;
• может пользоваться дополнительными источниками, в том числе литературой;
может получать исторические знания из художественных произведений по истории, средств массовой информации.
• при изложении исторических событий с начала XX века и до наших дней может пояснить важные исторические топонимы;
• при изложении исторических процессов и событий может использовать дополнительные источники, в том числе литературу;
• соблюдает информационную культуру при использовании художественных произведений на историческую тематику, сведений, полученных из средств массовой информации.
(для выпускников специализированных школ и колледжей с углубленным изучением истории)
• самостоятельно изучает исторические источники, может собрать дополнительную информацию по теме, делает выводы, дает оценки, высказывает свое мнение;