Миллий сертификат имтиҳонларида тест натижалари халқаро методика – Раш модели асосида ҳисобланади. Бу ҳақда Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги хабар берди.
Вазирлар Маҳкамасининг “Умумтаълим фанларини билиш даражасини баҳолашнинг миллий тест тизимини жорий этиш тўғрисида“ 2020-йил 12-октябрдаги 646-сон қарорига ўзгартириш киритилди.
Унга кўра, умумтаълим фанларидан миллий сертиикат имтиҳонларига талабгорларни рўйхатга олиш Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz сайти) орқали амалга оширилади.
Миллий сертификат имтиҳонида иштирок этиш учун рўйхатдан ўтиш my.gov.uz сайти орқали амалга оширилгани сабабли талабгордан белгиланган тўловнинг 90 фоизи ундирилади.
“Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимида рўйхатга олинган шахсларга, шунингдек, I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга 50 фоиз чегирма қўлланади.
Тест натижалари халқаро методика – Раш модели асосида ҳисобланади. Унга кўра:
70 баллдан юқори балл олган талабгорга — А+ даража;
65 – 69,9 балл олган талабгорга — А даража;
60 – 64,9 балл олган талабгорга — B+ даража;
55 – 59,9 балл олган талабгорга — B даража;
50 – 54,9 балл олган талабгорга — C+ даража;
46 – 49,9 балл олган талабгорга — C даража.
А+, А даражали сертификат олган абитуриентга ОТМларнинг бакалавриатига кириш тест синовларида ушбу фандан максимал балл берилади.
B+, B, C+, C даражали сертификат олган абитуриентга мос равишда максимал баллга нисбатан пропорсионал балл берилади.
Миллий сертификатга эга бўлган абитуриентга тегишли мажбурий фан бўйича белгиланган энг юқори балл берилади

Результаты тестов национального сертификационного экзамена будут рассчитываться по международной методике – модели Раша. Об этом сообщили в Агентстве по оценке знаний и навыков.
Внесены изменения в Постановление Кабинета Министров №646 от 12 октября 2020 г. «О введении национальной тестовой системы оценки уровня знаний по общеобразовательным предметам».
Согласно постановлению, регистрация кандидатов на национальные аттестационные экзамены по общеобразовательным предметам будет осуществляться через Единый портал интерактивных государственных услуг (сайт my.gov.uz).
Поскольку регистрация для участия в национальном аттестационном экзамене осуществляется через сайт my.gov.uz, с заявителя будет взиматься 90 процентов установленного сбора.
50-процентная скидка распространяется на лиц, зарегистрированных в информационной системе «Единый реестр социальной защиты», а также лиц с инвалидностью I и II групп.
Абитуриентам, получившим сертификат уровня A+, A, присваивается максимальный балл по этому предмету на вступительных экзаменах в бакалавриат вузов.
Абитуриентам, получившим сертификат уровня B+, B, C+, C, присваивается балл, пропорциональный максимальному баллу.
Абитуриентам, имеющим национальный сертификат, будет присвоен наивысший балл по соответствующему обязательному предмету.