Савол: Мен Андижон вилояти Қўрғонтепа туманидаги 43-мактабнинг инглиз тили фани ўқитувчисиман. Тоифам иккинчи. Саволим: Баҳорда бўладиган аттестацияда инглиз тили ўқитувчилари қай тартибда имтиҳон топширади? Тест бўладими ёки 4 та йўналишдами? (Т.С.Я).
Жавоб: Низомнинг 37-бандида: Ўқув фани бўйича малака синовлари:
Мутахассислик фани ва касб стандарти бўйича билим даражасини аниқлаш ҳамда ўқув фани бўйича малака синовлари чет тили фани ўқитувчилари учун тинглаб тушуниш, ўқиш, ёзиш ва гапириш кўникмасини баҳолашга қаратилган ижодий синовлар шаклида ўтказилиши ҳамда Мутахассислик фани ва касб стандарти бўйича билим даражасини аниқлаш ҳамда ўқув фани малака синовлари чет тили фани ўқитувчилари, маданият ва санъатга, жисмоний тарбия ва спортга ихтисослаштирилган таълим ташкилотлари педагог кадрлари ҳамда таълим ташкилотларининг жисмоний тарбия ва чет тили фани ўқитувчилари учун тест синовлари шаклида ҳам ташкил этилиши мумкинлиги;
Низомнинг 31-бандида: Педагог кадрлардан ҳужжатларни қабул қилиш ҳар йили 1 март ва 1 октябрь саналарида тўхтатилиши, ваколатли вазирликлар томонидан мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагоглари учун мутахассислик фани ва касб стандарти бўйича билим даражасини аниқлаш ҳамда педагогик маҳоратини баҳолаш, ўрта махсус ва профессионал таълим ташкилотлари педагоглари учун ўқув фани бўйича малака синовлари (кейинги ўринларда – малака синовлари)ни ўтказиш шакли ҳамда жадвали ҳар йили 10 март ва 10 октябрга қадар тасдиқланиб, уларнинг расмий веб-сайтида эълон қилинади, тегишли вазирликлар ва идораларга ҳамда SMS-хабарнома орқали педагог кадрларга юборилиши-белгилаб қўйилган.
P.S. Чет тили (инглиз, француз, немис, испан, итальян, араб, хитой, япон, корейс, турк, форс, пушту, дари, урду, ҳинд) тили фани ўқитувчилари учун малака синов шакли (тест ёки тинглаб тушуниш, ўқиш, ёзиш ва гапириш кўникмасини баҳолашга орқали амалга оширилиши) ҳар йили январь-июнь ойлари аттестацияси учун 10 мартга қадар, август-декабрь ойлари аттестацияси учун 10 октябрга қадар эълон қилинади.

Вопрос: Я учитель английского языка в школе №43 Кургантепинского района Андижанской области. Моя категория вторая. Мой вопрос: В каком порядке преподаватели английского языка будут сдавать экзамен на аттестацию, которая пройдет весной? Это будет тест или будет по 4 направлениям как было раньше? (Т.С.Я).
Ответ: В статье №37 Положения: Квалификационные испытания по учебным предметам:
Квалификационные тесты по предмету специальности и профессиональному стандарту должны проводиться для учителей иностранных языков в форме творческих тестов, направленных на оценку навыков аудирования, понимания на слух, чтения, письма и речи, а также для определения уровня знаний по предмету специальности и профессиональному стандарту, а также для определения уровня знаний по предмету специальности и профессиональному стандарту. Предусмотрено, что образовательные организации, специализирующиеся на физической культуре и спорте, также могут быть организованы в форме тестовых заданий для педагогических кадров, учителей физической культуры и иностранных языков образовательных организаций;
Пункт №31 Положения гласит: прекращение приема документов от педагогических кадров ежегодно 1 марта и 1 октября, установление уполномоченными министерствами уровня знаний по специальному предмету и профессиональному стандарту для педагогов дошкольных, общесредних и внешкольных образовательных организаций и оценка педагогического мастерства, квалификации по учебному предмету для педагогов средних специальных и профессиональных образовательных организаций тесты (далее – форма и график проведения квалификационных испытаний) утверждаются ежегодно до 10 марта и 10 октября, публикуются на их официальном сайте, направляются в соответствующие министерства и ведомства, а также педагогическим кадрам посредством SMS-уведомления.
P.S. Форма квалификационного экзамена для учителей иностранных языков (английский, французский, немецкий, испанский, итальянский, арабский, китайский, японский, корейский, турецкий, персидский, пушту, дари, урду, хинди) (проводится путем тестирования или оценки навыков понимания, чтения, письма и речи на слух) ежегодно объявляется к 10 марта для аттестации в январе-июне и к 10 октября для аттестации в августе-декабре.