Oʻzbekistonda 1-avgustdan chiqindilarni olib chiqish xizmatidan qarzi borlarning elektr energiyasi uchun toʻloviga vaqtinchalik taqiq kuchga kiradi.
Qayd etilishicha, “Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga chiqindilarni toʻplash va olib chiqish xizmatlarini koʻrsatish sohasida toʻlov intizomini mustahkamlashga qaratilgan qoʻshimcha va oʻzgartirishlar kiritish toʻgʻrisida”gi 2025-yil 7-martdagi 1044-sonli Qonuniga asosan chiqindilarni toʻplash va olib chiqish xizmatlari boʻyicha toʻlov intizomini kuchaytirish maqsadida yangi tartib joriy etilmoqda.
Unga koʻra, har oyning 3-sanasiga qadar respublika boʻyicha qarzdor abonentlar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligining “Toza makon” billing elektron tizimidan “Hududiy elektr tarmoqlari” AJning billing tizimiga uzatiladi.
Soʻngra chiqindi xizmatlaridan qarzdor abonentlarga har oyning 5-sanasigacha “Hududiy elektr tarmoqlari” AJning “2100” qisqa raqami orqali “SMS” xabarnoma yuboriladi. Abonentlarga ushbu ogohlantirish yuborilganidan keyin 5 (besh) kun qarzdorlikni bartaraf etish uchun qoʻshimcha muddat beriladi. Mavjud qarzdorlik ushbu muddat ichida toʻlanishi lozim.
Aks holda, abonentlar tomonidan belgilangan muddatda qarzdorlik bartaraf etilmasa: ularda elektr energiyasi uchun toʻlov qilish imkoniyati vaqtinchalik cheklanadi. Mazkur cheklov qarzdorlik bartaraf etilishi bilan avtomatik tarzda yechiladi.
Maʼlumot oʻrnida, ushbu tartib 2025-yil 30-iyungacha boʻlgan qarzdorliklarga tatbiq etilmaydi.
Eslatib oʻtamiz, mazkur tartib 2025-yilning 1-iyulidan chiqindi xizmatlaridan shakllangan qarzdorliklar uchun joriy yilning 1-avgustidan boshlab qoʻllaniladi.
Qoʻshimcha qilinishicha, hisob-kitoblarning toʻgʻriligi uchun masʼuliyat sanitariya tozalash korxonalari zimmasiga tushadi. Kechikishlar yuzaga kelsa yoki xizmatlarning sifati past boʻlsa, koʻrsatilmagan kunlardagi xizmatlar uchun qayta hisob-kitob qilinadi.
Aholi chiqindilarni utilizatsiya qilish tizimi va xizmatlar sifatiga oid talab va shikoyatlarni 1205 qisqa raqamiga kunning istalgan vaqtida yuborishi mumkin.

В Узбекистане с 1-августа 2025 года будет введено ограничение на оплату электроэнергии для абонентов, имеющих задолженность за услуги по вывозу отходов.
На основании Закона Республики Узбекистан от 7 марта 2025 года №1044 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на укрепление платёжной дисциплины в сфере оказания услуг по сбору и вывозу отходов», вводится новый порядок для усиления платёжной дисциплины по оплате данных услуг.
Согласно документу, до 3-го числа каждого месяца информация о задолжавших абонентах по республике будет передаваться из электронной биллинговой системы «Тоза макон» Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики в биллинговую систему АО “Худудий электр тармоқлари”.
Затем, до 5-го числа каждого месяца абонентам-должникам за услуги по вывозу отходов будет направляться SMS-уведомление с короткого номера «2100» от АО «Региональные электрические сети». После получения данного уведомления абонентам предоставляется дополнительный 5-дневный срок для погашения задолженности. Существующая задолженность должна быть оплачена в течение этого периода!
В противном случае, если задолженность не будет погашена в установленный срок, возможность оплаты электроэнергии для таких абонентов будет временно ограничена. Ограничение будет автоматически снято после полного погашения задолженности.
Следует отметить, что данный порядок не будет применяться к задолженностям, образовавшимся до 30 июня 2025 года.
Напоминаем, что новый порядок начнёт применяться с 1 августа 2025 года в отношении задолженностей за услуги по вывозу отходов, сформировавшихся с 1 июля 2025 года.
При этом, предприятия санитарной очистки несут ответственность за точность и достоверность расчётов платежей за услуги по вывозу отходов. В случае несвоевременного и некачественного предоставления услуг санитарной очистки, оплата за неоказанные дни будет пересчитана.
Уважаемые абоненты! При наличии предложений или жалоб, связанных с системой управления отходами и качеством предоставляемых услуг, вы можете круглосуточно обращаться в Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики по короткому номеру «1205».
Ранее сообщалось, что данный Закон был принят Законодательной палатой 24 декабря 2024 года и одобрен Сенатом 21 февраля 2025 года.