“Maktabgacha va maktab ta’limi sohasida davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g’risida”gi Prezident Farmoni (PF-98-son, 02.07.2024 y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, Maktabgacha taʼlim agentligi (Agentlik) faoliyati tugatildi hamda Agentlikning tashkiliy tuzilmasidagi tashkilotlar Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tasarrufiga o‘tkazildi.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi zimmasiga quyidagi qo‘shimcha funksiyalar yuklatildi, jumladan:
— ilg‘or xorijiy tajribani hisobga olgan holda maktabgacha yoshdagi bolalarni har tomonlama intellektual, axloqiy, estetik va jismoniy rivojlantirish uchun shart-sharoitlar yaratish;
— maktabgacha taʼlim va tarbiya jarayoniga zamonaviy innovatsion pedagogik texnologiyalarni, taʼlim va tarbiyaning samarali shakllari hamda usullarini joriy etish;
— maktabgacha taʼlimning o‘quv reja, dastur va o‘quv-metodik majmualarini takomillashtirish, ularning umumiy o‘rta taʼlim dasturlari bilan uzviyligini ta’minlash;
— davlat va nodavlat maktabgacha taʼlim tashkilotlari orasida sog‘lom raqobat muhitini yaratish hisobiga barcha bolalarning maktabgacha taʼlim bilan bosqichma-bosqich qamrab olinishini ta’minlash.
Faoliyati tugatilayotgan Maktabgacha taʼlim agentligining 66 ta shtat birliklari quyidagicha taqsimlandi:
39 tasi — Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligining markaziy apparatiga;
14 tasi — Qoraqalpogʻiston Respublikasi Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi, viloyatlar va Toshkent shahar maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmalariga;
13 tasi — hududiy pedagogik mahorat markazlarining metodik xizmat koʻrsatish boʻlimlariga berildi.
Agentlik joylashgan bino Ijtimoiy himoya milliy agentligiga berildi.
Farmon bilan Prezident va Hukumatning ayrim hujjatlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilgan. Shu jumladan, oilaviy va davlat-xususiy sherikchilik asosida tashkil etilgan maktabgacha taʼlim tashkilotlari faoliyatiga oid bandlarga ham oʻzgartirishlar kiritilgan.

Принят Указ Президента «О мерах по совершенствованию системы государственного управления в сфере дошкольного и школьного образования» (УП-98, 02.07.2024).
Согласно указу деятельность Агентства дошкольного образования (Агентства) была прекращена, а организации, входящие в организационную структуру Агентства, переданы в ведение Министерства дошкольного и школьного образования.
На Министерство дошкольного и школьного образования были возложены следующие дополнительные функции, в том числе:
— создание условий для всестороннего интеллектуального, нравственного, эстетического и физического развития детей дошкольного возраста с учетом передового зарубежного опыта;
— внедрение в процесс дошкольного образования и воспитания современных инновационных педагогических технологий, эффективных форм и методов обучения и обучения;
— совершенствование учебных программ, программ и учебно-методических комплексов дошкольного образования, обеспечение их согласованности с программами общего среднего образования;
— обеспечить постепенное включение всех детей в дошкольное образование путём создания условий здоровой конкуренции между государственными и негосударственными организациями дошкольного образования.
66 государственных подразделений Агентства дошкольного образования, деятельность которых прекращается, распределились следующим образом:
39 – в центральный аппарат Министерства дошкольного и школьного образования;
14 — Министерству дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан, областным и Ташкентскому городским управлениям дошкольного и школьного образования;
13 переданы в отделы методической службы областных центров педагогического мастерства.
Здание, в котором расположено агентство, передано Национальному агентству социальной защиты.
Указом были внесены изменения и дополнения в некоторые акты Президента и правительства. В том числе внесены изменения в пункты, касающиеся деятельности дошкольных образовательных организаций, созданных на основе семейного и государственно-частного партнерства.