Ustama hujjatlari nimalardan iborat? Qanday hujjatlarni yigʻish kerak? Sahifada ustama hujjatlari namunasi keltirilgan bo‘lib, pdf, docx va xlsx formatida yuklab olishingiz mumkin.
Maʼlumki, umumiy oʻrta taʼlim muassasalarining oʻrnak koʻrsatgan xodimlarini moddiy ragʻbatlantirish, jumladan Direktor jamgʻarmasidan foydalanish Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori asosida tashkil etilib kelingan.
Biroq, oʻtgan yillar davomida qaror bilan tasdiqlangan Nizom talablarini amaliyotga qoʻllash jarayonida ustamlarni belgilash boʻyicha ortiqcha qogʻozbozlik, oʻqituvchilar faoliyatini baholash mezonlarida bir qator noaniqliklar yaqqol koʻzga tashlandi.
Shuning uchun, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 31-dekabrdagi “Vazirlar Mahkamasining “Umumiy oʻrta taʼlim muassasalarining oʻrnak koʻrsatgan xodimlarini moddiy ragʻbatlantirish tartibini takomillashtirish toʻgʻrisida” 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qaroriga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish haqida” 831-sonli qarori qabul qilindi.
Kiritilgan oʻzgartirish va qoʻshimchalar asosida quyidagilar koʻzda tutilgan:
— umumtaʼlim maktablaridagi pedagog, psixolog va kutubxona xodimlari faoliyatini ochiq maʼlumotlar orqali baholash;
— xalqaro fan olimpiadalarga oʻquvchilarni tayyorlab borish uchun oʻqituvchilarda motivatsiyani orttirish;
— oʻquvchilarni xalqaro baholash tadqiqotlariga tizimli ravishda tayyorlab boradigan oʻqituvchilarga har oylik 100 foizlik ustamalar belgilash;
— maktablarda taʼlim sifatini oshirishga qaratilgan metodik xizmatni yaxshilashni ragʻbatlantirish maqsadida fan metod birlashmalari rahbarlari uchun har oylik ustamalarni 5 foizdan 10 foizga oshirish;
— bitiruvchilarni oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga kirishga puxta tayyorlash, kasbga yoʻnaltirish va bandligini taʼminlash borasida maktab rahbarlarini ragʻbatlantirish koʻzda tutilgan.
Oʻylaymizki, Direktor jamgʻarmasidan foydalanish tartibiga kiritilgan oʻzgartirish va qoʻshimchalar maktablarda faoliyat koʻrsatayotgan xodimlar, jumladan, oʻqituvchilar mehnatini munosib ragʻbatlantirishga xizmat qiladi.

Какие документы нужно собрать для надбавки? На странице приведены образцы документов для надбавки на государственном языке, которые вы можете скачать в формате pdf, docx и xlsx.
Как известно, на основании постановления Кабинета Министров № 823 от 30 сентября 2019 года установлено материальное поощрение отличившихся работников учреждений общего среднего образования, в том числе за счёт средств Фонда директора.
Однако в последние годы в процессе применения требований Положения, утвержденного постановлением, выявились излишний документооборот при определении нормативов и ряд неопределенностей в критериях оценки деятельности педагогических работников.
В связи с этим принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 декабря 2020 года № 831 «О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года № 823 «О совершенствовании порядка материального поощрения отличившихся работников учреждений общего среднего образования».
На основании внесенных изменений и дополнений предусматривается:
— оценка деятельности учителей, психологов и работников библиотек средних школ с использованием открытых данных;
— повышение мотивации учителей к подготовке учащихся к международным научным олимпиадам;
— установление 100-процентных ежемесячных надбавок для учителей, которые систематически готовят учащихся к международным оценочным исследованиям;
— Увеличение ежемесячных надбавок руководителям предметно-методических объединений с 5% до 10% в целях стимулирования совершенствования методической работы, направленной на повышение качества образования в школах;
— предусмотрена стимуляция руководителей школ в части тщательной подготовки, профориентации и обеспечения занятости выпускников для поступления в высшие учебные заведения.
Мы считаем, что изменения и дополнения в порядок использования директорского фонда послужат достойным стимулом к труду сотрудников, работающих в школах, в том числе учителей.