Ўқувчи соғлиги: сколиознинг олдини олиш мумкинми? (видео) - Ta’lim / Образование
Қишки даврда ўқувчиларда умуртқа поғонасига босим сезиларли даражада ошади. Ўтириб ишлаш доимий ҳолатга айланади. Бундай вазиятда умуртқа поғонаси нотўғри ривожланиши касаллиги – сколиоз хавфи юзага келади. Ота-оналар ушбу муаммога юзаки қарамасдан жиддий эътибор беришлари талаб этилади. Бугунги мақоламизда ушбу касаллик ҳақида батафсил маълумот бермоқчимиз.
Қадди-қомат деганда нимани тушунамиз? У одамнинг вертикал ҳолатини белгилайди. Ҳар кунги турмуш тарзи, кайфият киши қоматининг ўзгаришига сабаб бўлади. Ўқувчиларнинг қадди-қомати тўғри ўсиши унинг партада қай даражада ўтиришига боғлиқ.
Келишган қадди-қомат ҳаётий жараёнда ёмонлашиши мумкин, кўп ҳолларда бу боланинг мактаб даврида, партада нотўғри ўтириши натижасида пайдо бўлади. Бунда боланинг мускул бойлам бирлашмаси ўтиришнинг физиологик ҳолатига мослашиб боради. Мускул ва бойламларнинг таъсирида умуртқа поғонаси функцияси ўзгариб туради. Мускуллар одам танасини нормал ушлаб туришдан ташқари қарама-қарши кучларни (антигравитацион куч) бир-бирига мутаносиб қилиш вазифасини ҳам бажаради. Агар мускуллар яхши ривожланган бўлса, уларнинг ҳаракати бир-бирига мутаносиб (синхрон) бўлади. Бу, ўз навбатида, умуртқа поғонасининг қийшаймасдан тўғри ривожланишига ёрдам беради.
Инсонда суякларнинг ўсиши 18—20 ёшларга бориб деярли тўхтайди ва ҳамма физиологик эгриликлар бу вақтга келиб силлиқланади. Чунки унинг мускул-бойлам бирикмалари, тоғай соҳаси қаватлари жуда ҳам ҳаракатчан ва эгилувчан ҳолатга етади. Шу боис, умуртқа поғонасининг яхши ривожланиши тўғри ва адл қоматнинг тамал тоши эканлигини ҳисобга олган ҳолда айнан мактаб даврида бола қоматининг тўғри шаклланишига алоҳида эътибор қаратиш лозим.
Сколиоз
Умуртқанинг физиологик эгриликлари умуртқа поғоналарининг эгилувчанлик хусусиятини оширади ва одамнинг ички аъзоларини ташқи муҳит таъсирларида шикастланишдан асрайди.
Болаларда қадди-қоматнинг тўғрилигини текшириш
Эътибор билан қараганда бу — осон. Бола тик турган ҳолатда ёнбош тарафдан қараб текширилади (у ўзингиздан 1,5—2,0 метр узоқликда бўлиши зарур).
Текшириш пайтида, албатта, бошни тутиб туриш, олдинга ёки орқага эгилганлиги, кўкрак қафасининг формаси, қорин чизиғи, тизза бўғими букилмаси, умуртқанинг бўйин, кўкрак ва бел эгрилиги эътиборга олинади.
Боланинг юзма-юз қараб турган ҳолатидаги текширувда эса унинг елка соҳаси бир хил эканлигига эътибор қилиш зарур. Орқа билан турган ҳолатда текширилганда унинг елкаси, кўкрак пастки бурчагининг бир хиллиги ва умуртқадан бир хил узоқликда эканлиги кўздан кечирилади. Сўнгра бола олдинга 900 эгилтирилиб текширилади (тизза букилмайди, қўл осилиб туради). Бунда курак соҳаларининг икки ярми ҳам бир хиллиги ёки чап ё ўнг курак соҳасининг бўртиб чиққанлигини кўриш мумкин.
Болалардаги қадди-қомат нуқсонларидан бири сколиоз касаллигидир. Бу касаллик умуртқанинг ўнг ёки чап ён тарафга қийшайиши натижасида пайдо бўлади. Касаллик фақат умуртқа поғонасининг хасталиги эмас, балки бир бутун организмда чуқур ўзгаришлар бўлиши билан фарқланади. У секин ривожланади, беморни безовта қилмайди. Натижада касаллик кеч аниқланади. Шунинг учун ҳам уни даволаш ниҳоятда қийин кечади.
Сколиоз касаллигига чалинган бола тез чарчайди, бир жойда узоқ ўтирганда, кўп юрган пайтда умуртқа поғонасида оғриқ сезади.
Сколиоз касаллиги:
1) Ёйсимон
2) С — симон турлари учрайди.
Касаллик оғир-енгиллигига қараб, 4 даражали бўлиши мумкин:
1-даражали сколиоз — енгил тури бўлиб, текширилганда умуртқа қийшиқлиги бола горизонтал ҳолда ётганда йўқолади.
2-даражали сколиозда — бола текис жойда ётган пайти ҳам қийшиқлик йўқолмайди. Кўкрак ва бел соҳасида қийшиқлик натижасида мускул ўрами ёки бўртмасини аниқлаш мумкин.
3-даражали сколиозда эса танада мўътадиллашган қийшиқлик кузатилади. Бундай сколиозда букрилик пайдо бўлади. Тос суягининг қийшайиши натижасида оёқнинг функционал калталиги кўзга ташланади. Бола ён тарафга эгилиб, ўша калталикни йўқотишга ҳаракат қилади.
4-даражали сколиоз — касалликнинг энг оғир кўриниши бўлиб, боланинг ички аъзоларида патологик ўзгаришларга олиб келади. Оёқ соҳаларида фалажлик, невралгия, парез қайд қилинади. Касалликни даволамаса, унинг хуружи натижасида умуртқанинг ўз ўқи атрофида айланиб кетиши асосида яна ҳам мураккаб деформацияловчи асоратларга олиб келиши мумкин. Бундай нуқсонлар ўз-ўзидан боланинг ички аъзолари жойлашган жойидан у ёки бу тарафга силжишига сабаб бўлади ва уларнинг функцияси бузилади. Ўпка, юрак-қон темир системаси зарарланади. Агар беморга ўз вақтида, касалликнинг бошланғич даражаларида ёрдам берилмаса, келажакда у ногирон бўлиб қолиши мумкин.
Сколиоз касаллиги қиз болаларда ўғил болаларга қараганда уч баробар кўпроқ учрайди. Шуни қайд этиш керакки, тенгдошлари томонидан шундай нуқсонлар мазах қилиниши оқибатида ҳеч кимга қўшилмайдиган, одамови, жаҳлдор ва тез хафа бўладиган бўлиб қолиши мумкин.
Қадди-қоматнинг бузилишларига олиб келувчи омиллар талайгина. Рахит, камқонлик, нафас йўлларининг сурункали яллиғланиши, юқумли инфекцион касалликлар шулар жумласидандир.
Бу омилларнинг вужудга келишига, энг аввало, яхши овқатланмаслик, очиқ ҳавода сайр қилмаслик, етарли вақт ухламаслик, спорт билан шуғуланмаслик, мактабда парталарнинг болаларга мос келмаслиги сабаб бўлади.
Сколиоз касаллигининг олдини олиш мумкинми?
Қадим замонда бир киши фарзандини тарбиялашда маслаҳатлашиш мақсадида донишманд ҳузурига келибди. Шунда доно ҳамма гапдан воқиф бўлгач, у кишига бола тарбиясида анча кечикканлигини айтибди ва фарзанд тарбиясини туғилганданоқ бошлаш кераклигини уқтирибди. Ҳа, шундай! Қиссадан ҳисса шуки, ота-оналар боласининг қадди-қоматида нуқсонлар бўлмаслиги учун улар туғилганидан бошлаб қайғуриши зарур. Болани 6 ойгача ўтирғизмаслик керак, 3 ойликдан эса уни тез-тез қоринга ётқизиш мақсадга мувофиқдир. 9 ойгача болани оёққа қўйишга шошилмаслик тавсия этилади.
Болани бир қўлидан етаклаб юриш тавсия этилмайди, иложи борича ўзи юриши зарур, акс ҳолда умуртқа поғонасига оғирлик тушиб, баъзи нуқсонларни келтириб чиқариши мумкин. Болаларга гимнастик машқлар қилдириш ижобий натижаларни беради.
Мактабгача ёшдаги болалар кўпроқ очиқ ҳавода сайр қилиши, турли ўйинлар ўйнаши лозим. Агар болада рахит касаллиги аниқланса, ота-она дарров болалар шифокорига мурожаат қилиши ва маслаҳатлар олиши шарт.
Қадди-қоматнинг профилактикаси учун албатта, 2—3 ёшдан бошлаб комплекс гимнастика машқларига эътибор бериш, 3 ёшдан бошлаб чана ёки чанғи учишни ўргатиш яхши самараларга олиб келади. .
Энг асосий масала болаларнинг поябзалига қаратилиши зарур. Оёқ кийимлари катта ҳам, кичик ҳам бўлмаслиги керак. Агар ясси оёқлилик мавжуд бўлса, албатта, стелка –супинатор билан пояфзал кийиш тавсия этилади.
Бола стулда дарс қилаётган пайтда бир оёғини тагига қўйиб ўтирмаслиги керак, чунки бунда тананинг мутаносиблиги бузилади ва бу умуртқа поғонасининг нотўғри ривожланишига олиб келади. Яна болага ёни билан ётиб, китоб мутолаа қилишни таъқиқлаш зарур.
Ўқишда, ёзишда бола стулга суянган ҳолда қўлни кўкрагининг олдига қўйиб ўтириши, ўтирғич баландлиги болдирнинг узунлигига тенг бўлиши шарт. Ёруғлик фақат чап тарафдан тушиши, китоб ва дафтарга эгилмасдан масофани сақлаб ўтириш талаб этилади. Бу масофа шундай: тирсакни столга қўйган ҳолда қўл бармоқлари учини кўзнинг ташқи бурчагига олиб келиши керак. Ана шундай сурат ўқувчининг кўз олдига доска ёнига илиб қўйилса, мақсадга мувофиқ.
Қадди-қоматнинг нуқсонларини даволаш
Бола қоматидаги нуқсонларни бартараф этиш шифокор-ортопедлар, болалар шифокори, педагоглар, тарбиячилар олдидаги муҳим вазифалардан биридир.
Бундай пайтда муҳим режалар ишлаб чиқилади:
— Кроватдаги кўрпача тагига фанердан ясалган тахтача қўйиш ва унда болани орқаси ёки қорни билан ётишга ўргатиш;
— ўз вақтида овқатланишни йўлга қўйиш;
— сумкани орқага осиб юрадигани билан алмаштириш;
— боланинг кўриш ва эшитиш ҳолатини шифокорга текширтириш;
— кунлик режимни назорат қилиш, сайрга чиқиш, етарли уйқу ҳар доим бир хил вақтда бўлишини таъминлаш;
— мактабда синф раҳбари ва шифокор билан тез-тез мулоқотда бўлиш;
— боланинг синф партасида ўтиришини назорат қилиш;
— болага оғирроқ нарсаларни кўтартирмаслик;
— эрталабки бадантарбияга одатлантириш;
— шифокор-ортопед кўрсатмасига биноан даволаш гимнастикаси билан шуғулланишини ташкил этиш;
— сув спорти, чанғи учиш фойдали эканлигини тушунтириш каби бир қатор тартибларга амал қилдириш лозим.
Юқоридаги зикр этилган барча тавсиялар ҳаётга татбиқ этилгандагина болаларнинг фаол ривожланишини, ўсишини таъминлайди. Бу мавжуд нуқсонларни маълум босқичда тўхтатади ёки бутунлай олдини олади.
Биринчи президентмиз Ислом Каримов Ўзбекистон болалар спортини ривожлантириш жамғармаси ҳомийлик кенгашининг йиғилишларидан бирида юртимизда соғлом ва баркамол авлодни шакллантириш борасида олиб борилган кенг кўламли ислоҳотлар натижасида болаларимизнинг ўртача бўйи, вазни ва кўкрак қафасларининг сезиларли даражада ижобий томонга ўзгариб бораётганлигини мамнуният билан таъкидлаб ўтгандилар. Таҳлилларга кўра, айни пайтга келиб 13-14 ёшли ўғил болаларнинг ўртача бўйи 2004 йилга нисбатан 1,9 сантиметрга, қизларники эса 1,2 сантиметрга ўсган. Ушбу ёшдаги ўғил болаларнинг ўртача вазни 3,3 килограммга, қизларники эса 2 килограммга ошган. Шунингдек, 2007 йил “ЎзЭкспоМарказ”да бўлиб ўтган ўқув жиҳозлари кўргазмасида ҳам Юртбошимиз барча ўқув жиҳозлари ўқувчи саломатлиги ўйланган ҳолда тайёрланиши лозимлиги, ўқувчи партаси, сумкасини ишлаб чиқаришда бола қадди-қоматининг тўғри шаклланишини ҳисобга олиш зарурлигини алоҳида таъкидлаб ўтганди. Президентимизнинг кўрсатмаларига асосан бу йўналишда салмоқли ишлар амалга оширилдики, умумтаълим муассасаларида ўқувчининг психологик, жисмоний ва физиологик ҳолатларидан яхши хабардор бўлган олий маълумотли мутахассислар билан таъминланаётганлиги, мактабларда саломатлик сабоқлари каби дарсларнинг ўтилаётганлиги ҳам ана шу эътиборнинг бир кўринишидир.

Здоровье школьника: как избежать сколиоза? (видео) - Ta’lim / Образование
В зимний период количество нагрузок на позвоночник существенно увеличивается. Сидячий образ жизни у детей становится доминирующим, в результате чего возникает риск искривления позвоночника. Так, по данным медицинских обследований, определенная форма сколиоза диагностирована уже у почти половины современных школьников и это не предел. Родителям важно обратить внимание на эту проблему и постараться создать ребенку такие условия, чтобы сколиоз не развивался. Сегодня мы хотим рассказать подробнее, что это за грозное заболевание и как можно с ним бороться.
Сколиоз
Что такое сколиоз
Сколиоз – боковое искривление позвоночника у ребенка, возникает в период его интенсивного роста, причем девочек этот недуг поражает в 3-6 раз чаще, чем мальчиков. Сколиоз бывает как правосторонним, так и левосторонним, развивается, как правило, в грудном отделе позвоночника, но в дальнейшем может захватить и поясницу.
Различают врожденный и приобретенный виды сколиоза. Врожденный сколиоз обусловлен неправильностью эмбрионального развития, а у приобретенного есть несколько типов.
Типы приобретенного сколиоза:
* рахитический – развившийся вследствие недостатка витамина D;
* травматический – чаще всего возникает в поясничном отделе после перелома позвоночника;
* паралитический – возникает после перенесенного заболевания, например полиомиелита;
* рефлекторно-болевой – возникает при воспалении седалищного нерва и связанном с этим рефлекторном напряжении мышц спины;
* школьный – часто развивается у детей из-за неправильного положения за партой, обычно комбинируется с рахитическим.
При ярко выраженном сколиозе у ребенка может наступить перекос таза, вследствие чего нарушиться походка, пострадать функции сердца и легких.
Поэтому готовя ребенка к школе, нужно позаботиться, чтобы позвоночник не испытывал больших нагрузок. Как это сделать? У нас есть несколько рекомендаций.
Работайте над осанкой
Когда ребенок сидит, его позвоночник нагружен сильнее, чем когда он стоит. Поэтому важно следить за осанкой ребенка, когда он находится в положении «сидя».
За партой или дома за рабочим столом следите, чтобы ученик сильно не наклонялся вперед, не отклонял туловище в сторону. Спина должна быть прямая, с обязательной опорой в спинку кресла.
Парты и столы должны соответствовать росту ребенка, высота сиденья — длине голеней. Ноги должны упираться в пол, лопатки — в спинку стула, а глаза должны быть на расстоянии 26-32 см от тетради или учебника.
Задача родителей научить ребенка правильно сидеть за партой или столом, этим вы поможете ему следить за собственной осанкой.
Наша мама-форумчанка Аргеша рассказывает: «Самое основное лечение проходит дома. У меня обнаружили сколиоз в 3 года, прогноз был очень неблагоприятный. Но мама за меня взялась так взялась, что все стало в порядке. Главное — зарядка, с 3-х лет и до замужества я делала ее каждый день, мама разрешала «отдыхать» только на день рождения и на новый год. Я эту зарядку ненавидела, и завидовала всем, кому не приходится ее делать. Мама научилась делать специальный массаж, месяц делала, месяц перерыв. Спать приходилось всегда на твердом, без подушки. С 6 до 19 лет я ходила в железном корсете, который мне изготавливали в институте протезирования в Харькове. Но иногда даже врачи путают понятия «сколиоз» (он не лечится, можно только добиться остановки дальнейшего искривления, в этом случае позвонки «стираются» — у меня было такое) и «сколиотическая осанка» (когда позвоночник искривляется без видоизменения позвонков)- в этом случае можно добиться полного выздоровления. Самое главное — никаких мануальных терапевтов. Их вмешательство может повлечь за собой необратимые последствия. Ну и конечно плавание, укрепление мышц, держащих позвоночник – без этого никуда».
Приобретите правильный портфель
Даже в первом классе малыши таскают довольно увесистый рюкзак. В нем тетради и книжки на пять уроков, пенал, паковка пластилина на труд, альбом, краски и кисточки на рисование. Дети проводят в школе много времени, поэтому часто носят с собой бутерброды и печенье на перекус, бутылочку с водой или пакетик сока. Примерно 2-3 раза в неделю у школьников физкультура, а значит, нужно принести спортивную форму и кроссовки или кеды, не забыть также сменную одежду на продленку.
Список получается достаточно серьезный, правда? А ведь дети, которые регулярно ходят в школу с рюкзаком, вес которого более 20% их веса, особенно рискуют испортить свою осанку.
Кстати, на рюкзак тоже стоит обратить особое внимание, ведь даже при минимальном количестве учебников, неправильно подобранный портфель будет способствовать искривлению позвоночника.
Специалисты рекомендуют рюкзак с ортопедической спинкой — она должна быть ровной и жесткой. Жесткий корпус посередине должен повторять изгибы позвоночника. Рюкзак не должен быть больше ширины плеч ребенка, а также провисать ниже пояса. Кроме того, ремни должны быть широкими и мягкими, с креплениями, которые регулируют длину.
Задача родителей воспитать у ребенка привычку использовать ремни так, чтобы вес портфеля распределился равномерно.
Выбирайте обувь для хорошей осанки
Обувь школьника должна соответствовать всем ортопедическим требованиям: высокий задник, удобный подъем, наличие супинатора. Нужно помнить, что неправильно подобранные туфли могут способствовать развитию такого заболевания как плоскостопие.
При покупке школьной обуви ребенку важно сделать правильный выбор между красотой и комфортом, деловым школьным стилем и удобством. Обратите внимание на то, насколько легко, надев туфли, ребенок может согнуть стопу, как при этом ведет себя верхняя часть обуви, хорошо ли гнется подошва, не скользкая ли она.
Не берите обувь «впритык», а также не стоит увлекаться покупкой моделей «на вырост», важно чтобы школьник примерял выбранный ботинок или туфель, и понял, что ему в нем удобно.
Организуйте ребенку удобное место для работы над домашним заданием
О правильных размерах рабочего стола и стула мы уже писали выше, а теперь давайте обратим внимание на расположение рабочего места ребенка. У детских психологов есть предположение, что школьнику некомфортно сидеть за столом, если делать это приходится лицом к стене.
Поднимая глаза на стену, ребенок чувствует подсознательное желание сжаться, спрятаться, и начинает сутулиться. Особенно это ощущение усугубляется, если в школе у ученика не все в порядке, есть какие-то проблемы с успеваемостью или адаптацией в коллективе.
Если переставить рабочий стол школьника так, чтобы он смотрел на окно, не представляется возможным, постарайтесь как-то украсить и обыграть стену перед ребенком. Например, расположите на ней полки, на которых он сможет расставить вперемешку свои учебные принадлежности и любимые игрушки, повесьте постер с любимым героем или фото, на котором он выглядит очень счастливым в окружении семьи или друзей. Спросите мнение ребенка, что бы ему было приятно видеть перед собой каждый день и постарайтесь выполнить его просьбу.
Другая возможная причина искривления позвоночника – недостаточность освещения. Если в комнате мало света, это заставляет детей наклоняться над тетрадями и учебниками ниже, тем самым давая лишнюю нагрузку на позвоночник. Выход – как можно больший доступ дневного света, а также хорошая настольная лампа и яркий верхний свет в той комнате, где ребенок делает уроки.
Также родителям не стоит забывать, что дома, как и в школе, после каждых 45 минут обучения у ребенка должны быть 15 минут перерыва. В это время маленький ученик должен встать, походить, побегать, выпить воды, сходить в туалет, словом как можно активнее менять положение своего тела.
Своевременное лечение — залог успеха
Если у родителей уже возник резонный вопрос, а нет ли у моего ребенка первых признаков сколиоза, ответить на него они смогут самостоятельно, проведя тест в домашних условиях.
Валерий Павленко, кинезитерапевт, главный врач Медицинского центра доктора Бубновского рассказывает: «Попросите ребенка встать к вам спиной и расслабиться, пусть он примет привычную для него позу. Первый признак сколиоза, на который следует обратить внимание, — ухо ребенка должно находиться на одном уровне с его плечом. Если расстояние разное или одно ухо выше другого — это симптом шейного сколиоза. Второй признак — разная высота плеч, лопаток, разная выпуклость лопаток, разные зазоры между руками и бедрами (особенно, если одна рука лежит на бедре, а другая — нет). Если вы заметили любую асимметрию у ребенка, скорее всего — это сколиоз, и справиться с ним может только врач, именно он определит степень заболевания, место развития и назначит соответствующее лечение».
Диагностировав какие-то проблемы, важно вовремя обратиться к врачу, который сможет подобрать для ребенка индивидуальный комплекс упражнений. Программ лечения сколиоза существует много, все они позволят мягко и безболезненно устранить деформацию позвоночника. Также существуют эффективные упражнения на тренажерах и навыки правильного дыхания, так как некоторые из заданий нужно выполнять на определенном выдохе. Задача родителей – помочь ребенку правильно и в необходимом количестве выполнять движения.
Наша мама-форумчанка Marishkin рассказывает: «Сначала попадите к хорошему ортопеду. Он назначит массаж. Бассейн — самый эффективный способ лечения. А вот бега и прыжков нужно остерегаться. Плюс ЛФК для сколиозников, зарядка дома каждый день, висы и подтягивание на турнике, танцы, прогулки с книжкой по квартире. И так до сознательного взрослого возраста».
Главное — вовремя начать лечение сколиоза и своевременно избавить ребенка от проблем с позвоночником в будущем, ведь здоровье позвоночника определяет наше состояние и самочувствие в целом.