Мактаб ҳақида қизиқарли фактлар - Ta’lim / Образование
Мактаб жуда қизиқарли жой. Фарзандларимиз вақтининг ярмидан кўпини мактабда ўтказадилар. Ушбу саҳифада мактабга оид қизиқарли фактларни тўпладик. Шундай қилиб, бошлаймиз…
school_board
Мактаб (арабча مكتب) сўзи сўзма-сўз “улар ёзадиган жой” деб таржима қилинади. У ёзиш столи билан бир қаторда мактаб маъносида ҳам қўлланилади. Бу турли тилларда турлича эшитилади: мектеб, мактаб, мактап ва бошқалар. Мактаблар куттаб (арабча мактаб) деб ҳам номланади. Aраб дунёсида мактаб фақат бошланғич мактаб деган маънони англатишига қарамай, форс тилларида бу сўз бошланғич ва ўрта мактаб деган маънони англатади. Ибн Сино ҳам ушбу атамани ишлатган.
Дунёнинг 43 мамлакатида ўқув йили 1 январда, 16 мамлакатда март ойида бошланади. Ўқув йили 1 сентябр куни 122 мамлакатда бошланади.
XIX асрда Қўшма Штатларда болалар замонавий маънода ёзги таътилга чиқмаганлар. Қишлоқ жойларидан келган болалар ўрим-йиғим пайтида ота-оналарига ёрдам бериш учун жўнаб кетишган, “шаҳарликлар” эса ҳар уч ойда бир ҳафта дам олишган. 19-асрнинг охирида барча ўқувчиларга бир хил таътил вақти берила бошланган. Кейинчалик чарчоқни камайтириш мақсадида таътилни узайтириш таклифи берилган.
Чехияда энг юқори балл “1”, энг паст “5” ҳисобланади. Францияда одатда 20 баллик рейтинг тизими мавжуд.
Пазл(бўлакларни йиғиш)нинг пайдо бўлиш тарихини мактаб билан боғлаш мумкин, чунки у биринчи марта таълим мақсадида ихтиро қилинган. Болаларга Европа харитасини бўлакларга бўлиб, кейин йиғиш таклиф қилинган.
Битирувчиларнинг энг кўп сонли учрашувларидан бири Германияда бўлиб ўтган, мактабнинг 100 йиллигига 2,5 мингдан ортиқ битирувчилар йиғилган.
Мактабда уч ой ўқиганидан сўнг, 7 ёшли Томас Эдисон ота-онасига илова қилинган ёзув билан уйига жўнатилди. Мактабда ғазабланган ўқитувчи болани ҳақида юмшоқ қилиб айтганда “тормоз” деб лақаб қуйган. Ўқитувчилар Томаснинг доимий “нима учун?” деган саволи ўқитувчиларнинг тез-тез жахлини чиқарарди.
Дунёдаги энг катта мактаб Ҳиндистонда жойлашган бўлиб, 45 минг ўқувчига мўлжалланган. Ушбу мактаб Лакнау шаҳрининг марказида жойлашган. 1959 йилда Бҳарти Ганди рафиқаси (Bharti and Jagdish Gandhi) билан бирга асос солган.
Россиядаги биринчи расмий ва давлат мактаби Пётр I даврида пайдо бўлган, бу 12-17 ёшли ўғил болалар учун эди.
Энг узоқ таълим Буюк Британияда бўлган. Муайян Роберт Кронин 52 йил ўқиган ва 72 ёшида мактабни битирган.
Энг қиммат таълим Халқаро ёш хонимлар ва жаноблар мактабида. Бир ойлик машғулот учун машғулотлар 77500 долларни ташкил қилади.
Энг қадимги таълим муассасаси – Марокашнинг Фаъс шаҳрида жойлашган Караоуин мусулмон университети ҳисобланади. У хижрий 859 йилда ташкил этилган.
Энг узоқ дарс 54 соат давом этган. Австралияда биология фан профессори 2003 йилда шундай маъруза ўқиган.
Дунёда ноёб мактаблар кўп: “кўчманчи мактаблар”, “ер ости мактаблари”, “мусиқа орқали ўрганиш”, “сузувчи мактаблар”, “интизомсиз мактаблар” ва бошқалар мавжуд.

Школа очень интересное место. Больше половины своего времени наши дети проводят именно в школе. Мы специально для Вас сделали специальную подборку интересных фактов о школе. Итак, начнем…
Термин «школа» происходит от греческого «сколе» σχολή и на родном языке оно означает всего лишь «досуг».
Педагогами в Греции называли рабов не пригодных для работы, но отличившихся преданностью. Эти рабы водили детей в школу и приводили обратно. Дословно «ведущий ребенка».
В 43 странах мира учебный год начинается 1 января, в 16 странах в марте. 1 сентября начинается учебный год в России и еще 122 странах.
В 19 веке в США у детей не было летних каникул в современном понимании. Дети из сельских регионов уезжали помогать родителям во время сбора урожая, а «городские» получали неделю отдыха каждые три месяца учебы. В конце 19 века была предложена реформа системы образования для того, чтобы предоставить всем учащимся одинаковое время каникул, а также удлинить каникулы с целью снижения утомляемости.
В Чехии высшая оценка «1», а низшая «5». Во Франции вообще 20 бальная система оценок.
Всыпать по первое число пошло из-за того, что некоторых учеников слишком сильно пороли и поэтому их освобождали от дальнейших порок на месяц (до 1‑го числа).
Историю возникновения паззла можно связать со школой, так как впервые он был изобретен в образовательных целях. Детям предлагали собирать карту Европы разрезанную на кусочки.
Одна из самых многочисленных встреч выпускников произошла в Германии, на встречу собрались более 2,5 тысяч выпускников на 100 летие школы.
После трех месяцев обучения в школе семилетний Томас Эдисон был отправлен домой с сопроводительной запиской родителям, где разъяренный учитель написал, что мальчик, мягко говоря, тормоз. Учителя вывели из себя постоянные вопросы Томаса “почему?”.
Самая большая школа на Земле в которой обучается почти 45 тысяч учеников находится в Индии, в самом центре города Лакнау. Основал эту школу в 1959 году Бхарти Ганди со своей женой (Bharti and Jagdish Gandhi).
Самая первая официальная и государственная школа в России появилась при Петре 1, была она для мальчиков 12-17 лет.
Самое долгое обучение было в Великобритании. Некий Роберт Кронин обучался 52 года и закончил образование в возрасте 72 лет.
Самое дорогое обучение в «Международной школе юных леди и джентльменов». Обучение стоит 77,5 тысяч долларов за один месяц обучения.
Самое старое учебное заведение это мусульманский университет Карауин находящийся в городе Фес. Основан он в 859 году н.э.
Самый длинный урок продолжался 54 часа. Это профессор биологии читал свою лекцию. Произошло это в Австралии в 2003 году.
Сморозить (глупость) пошло от «морос» что означает «глупость» с греческого. Этим словом ругали нерадивых учеников в Российских гимназиях.
Субботником обозначали коллективную порку во времена царской России.
Существуют разные школы, в том числе и «кочевые школы», «подземные школы», «познания через музыку», «плавучие школы», «школы без дисциплины» и т.д.
Ученики в школах Норвегии разделены на возрастные группы – начальные классы, 14-летние подростки и 18-летняя молодежь.
Так и не удалось окончить начальной школы двум выдающимся писателям – Чарльзу Диккенсу и Марку Твену.