PISA халқаро баҳолаш тестлари ҳақида нима биласиз? (видео) - Ta’lim / Образование
PISA тест нима? PISA тест намуналари билан қаерда танишиб чиқиш мумкин? Мақолада ушбу саволларга жавоб беришга ҳаракат қилдик.
PISA-TESTS-
PISA (инглизчаProgramme for International Student Assessment) – турли давлатларда 15 ёшли ўқувчиларнинг саводхонлигини (ўқиш, математика, табиий фанлар) ҳамда билимларини амалиётда қўллаш қобилиятини баҳоловчи дастур.
Бу дастур 3 йилда бир маротаба ўтказилади. Дастлаб 1997 йилда ишлаб чиқилган ва 2000 йилда биринчи марта қўлланилган. Бу дастур бўйича ҳар уч йилда ўқувчиларнинг билимини баҳолаш мақсадида синовлар ўтказилади. Ҳозирги кунгача жами 7 марта (2000, 2003, 2006, 2009, 2012, 2015 ва 2018 йиллар) PISA дастури бўйича тестлар ўтказилган бўлиб, кейинги синовлар 2021 йилда бўлиши режалаштирилган эди, аммо бутун дунёда пандемия сабаб 2022 йилга кўчирилди.
Лекин бу дастурдан қатнашишдан мақсад тестларни ўтказиш ёки ўқувчиларни тестга тайёрлаш эмас, ўқувчиларимизда XXI аср кўникмаларини шакллантириш рақобатбордош кадрларни яратиш учун мустаҳкам замин яратиш ҳисобланади.
PISA тадқиқотига оид қизиқарли видео
PISA тадқиқотига оид анимацион видеоролик
Хўш, PISA дастурининг мақсади нима, у қандай зарурият туфайли пайдо бўлди ва PISA саволлари қандай принципга асосланган ҳолда тузилади?
XXI аср – информацион технологиялар асри. Бу аср ўз мутахассисларидан умуман олдингидан фарқ қилувчи компетенцияларни талаб қилади. ХХ асрда ва ундан олдин кучли хотира, энциклопедик билим, ўз соҳасида иложи борича кўпроқ маълумотни билган мутахассислар юқори қадрланган бўлса, энди бу билимлар ҳал қилувчи аҳамиятга эга бўлмай қолди. Қидирув тизимлари, онлайн энциклопедиалар, соҳалар бўйича мукаммал онлайн маълумотлар базалари яратилдики, энди бу маълумотларни эслаб қолиш зарурияти иккинчи планга тушиб қолди.
Ҳозирги замон мутахассисида бу билимларни таҳлил қилиш, улардан янги маълумотларни ҳосил қила олиш, халқ тили билан айтганда “коса тагидаги нимкоса”ни кўра олиш компетенцияси биринчи ўринга кўтарилаяпти.
PISA тестлари худди шу ўзгаришларни таълим тизимида акс эттириш, мактаб ўқувчиларининг ҳақиқий ҳаётда керак бўладиган ҳодисаларни таҳлил қилиш, улардан хулоса чиқариш ва мулоқотга киришиш кўникмаларини қай даражада эгаллаётганини, таълим тизимининг бу ўзгаришларга қанчалик мослашаётганини аниқлаш мақсадида ўтказилади.
PISA тест таркиби
PISA тестлари 6 та йўналиш бўйича ўтказилади: Ўқиш, математика саводхонлиги, табиий-илмий фанлар, креатив фикрлаш, ҳамкорликда муаммоларни ҳал қилиш ва молиявий саводхонлик йўналишлари.
Тестларда асосий эътибор ўқувчиларнинг мазкур йўналишлар бўйича энг асосий тушунчаларни билиш, базавий билим ва кўникмаларни эгаллагани, улардан ҳаётий вазиятларда фойдалана олишига қаратилати! Бу тестларда ўқувчиларнинг дарс давомида аниқ мавзулар бўйича ўрганган билимларини синовдан ўтказиш назарда тутилмаган!
PISA синовларида тўрт хил синов усулидан фойдаланилади:
1. Бир жавобли тестлар;
2. Бир нечта жавобли тестлар;
3. Қисқа ёки батафсил жавоб ёзиладиган саволлар;
4. Бирор муаммонинг ечими бўйича ўқувчи фикри (одатда бундай саволларда текширувчида умумий жавоблар бўлади, ўқувчи жавоби тест тузувчи жавобига айнан мос келиши талаб қилинмайди, ўқувчи ижодкорлиги қўллаб қувватланади).
Бундан ташқари, тестлар билан бир вақтда ўқувчилардан анкеталар ҳам олиш назарда тутилган.
PISA тадқиқотларида давлатлар рейтинги
PISA: Aсосий йўналишлар
Ўқиш саводхонлиги: Инсоннинг матн шаклида берилган маълумотларни тушина олиш ва уларга реакция бера олиш кўникмаси, жамият ҳаётида фаол қатнашиш жараёнида ўқиган маълумотларидан ўз мақсадлари йўлида фойдалана олиш, билим ва имкониятларини ошира олиш лаёқати.
Бу ерда, ўқиш саводхонлиги тушунчаси кенг маъно касб этади. Бу йўналиш мақсади ўқувчининг берилган бадиий асардан парча, биография, хат, ҳужжат, газета ва журналлардан олинган мақолалар, турли қўлланмалар, географик карталар каби ранг-баранг тематикадаги, таркибида матнни очиб беришга мўлжалланган диаграммалар, расмлар, карталар, график ва жадваллар берилган матнни тушиниши, мазмуни ҳақида фикр юрита олиш, матн мазмунига баҳо бериш ва ўқиганлари ҳақида ўз фикрини бера олиши каби компетенцияларини аниқлаш ҳисобланади.
Математик саводхонлик: Инсоннинг математиканинг ўзи яшаётган оламдаги ўрнини билиши, математик жараёнларни тўғри ва тўлиқ асослай олишини текширади. Шахснинг математикадан яратувчан, қизиқувчан ва фикрловчи инсоннинг ҳозирги ва келажакдаги математик билимларга бўлган эҳтиёжини қондира оладиган даражада фойдалана олишини таъминлаш бу бўлимнинг асосий мақсадидир.
Бу бўлимдаги саводхонлик терминидан бу бўлим мақсади одатда мактаб дастурида бериладиган билимларни қай даражада ўзлаштирганини аниқлаш эмаслигни кўрсатиш учун фойдаланилган. Aсосий эътибор математик билимлардан турли хил ҳаётий вазиятларда фикрлаш ва интуитив қарор қабул қилиш талаб қилинадиган турли услубларидан қўллаган ҳолда фойдалана олиш назарда тутилади. Лекин бу турдаги саволларга жавоб беришда мактаб дастурида бериладиган билим ва кўникмалар зарур бўлиши мумкин.
Бу йўналиш синовларида одатда ҳаётнинг турли соҳаларида (тиббиёт, турар жой, спорт ва ҳ.к.) дуч келиниши мумкин бўлган математикага оид вазиятлар таклиф қилинади.
Табиий-илмий фанлар саводхонлиги: Ҳаётий ҳодисаларда илмий усулда ҳал қилиниши мумкин бўлган муаммоларни аниқлаш, кузатув ва тажрибалар асосида хулосалар чиқариш компетенцияси. Бу хулосалар атрофимиздаги оламни тушиниш ва инсон фаолияти натижасида унда содир бўлаётган ўзгаришларни англаб етиш, шунга кўра керакли қарорлар қабул қила олиш кўникмасини ривожлантириш бу бўлимнинг асосий мақсадидир.
Бу саводхонлик асоси бизнинг мактабларимизда физика (астрономия элементлари билан бирга), биология, кимё ва география фанлари ўқитилиш жараёнида берилиши кўзда тутилган.
Қуйида PISA тест намуналарини юклаб олишингиз мумкин.
Ўқувчиларнинг математик, табиий-илмий фанлар ҳамда ўқиш саводҳонлигини баҳолашга мўлжалланган топшириқлар тўплами
Ўқувчиларнинг креатив фикрлаш саводҳонлигини баҳолашга мўлжалланган топшириқлар тўплами
Таълим сифатини баҳолаш бўйича халқаро тадқиқотларни амалга ошириш миллий маркази milliymarkaz.uz материалларидан фойдаланилди.

PISA: все, что нужно знать о глобальном исследовании образования - Ta’lim / Образование
В 2022 году качество образования в Узбекистане будет оцениваться в рамках международной программы PISA. Какое преимущество даёт участие в опросе школьников PISA для Узбекистана? Что такое тест PISA? Где можно скачать образцы тестов PISA? В статье мы постарались ответить на эти вопросы.
PISA-TESTS-
PISA (от английскогоProgramme for International Student Assessment) – Международная программа по оценке образовательных достижений учащихся PISA осуществляется Организацией Экономического Сотрудничества и Развития ОЭСР (OECD – Organization for Economic Cooperation and Development). Цель исследования, как отражено в документах проекта, оценить, обладают ли учащиеся, получившие общее обязательное образование, знаниями и умениями, необходимыми для полноценного функционирования в обществе.
Дополнительно к оценке образовательных достижений изучается влияние на эти достижения различных факторов, связанных с учащимися и их семьями, школой и образовательными возможностями, существующими вне школы.
Объектом исследования являются образовательные достижения учащихся 15-летнего возраста. Выбор этих учащихся объясняется тем, что во многих странах к этому возрасту завершается обязательное обучение в школе, и программы обучения в разных странах имеют много общего. Именно на данном этапе образования важно определить состояние тех знаний и умений, которые могут быть полезны учащимся в будущем, а также оценить способности учащихся самостоятельно приобретать знания, необходимые для успешной адаптации в современном мире.
Исследование образовательных достижений учащихся проводится по четырём основным направлениям: «грамотность чтения», «математическая грамотность», «креативное мышление» и «естественно-научная грамотность». Особое внимание уделяется оценке овладения учащимися общеучебными и интеллектуальными умениями.
Исследование PISA проводится трехлетними циклами. Впервые он был разработан в 1997 году и впервые был использован в 2000 году. На сегодняшний день в рамках программы PISA было проведено в общей сложности 7 тестов (2000, 2003, 2006, 2009, 2012, 2015 и 2018), следующие тесты были запланированы на 2021 год, но были перенесены на 2022 год из-за пандемии во всём мире. Наша страна также готовится присоединиться к этой программе в 2022 году.
В каждом цикле основное внимание (две трети времени тестирования) уделяется одному из трех указанных выше направлений исследования. По двум другим получается обобщенная характеристика грамотности учащихся в данной области. В 2000 году основное направление – «грамотность чтения», в 2003 году – «математическая грамотность», в 2006 году «естественно-научная грамотность».
Но целью участия в этой программе является не проведение тестов или подготовка учеников к тестированию, а формирование навыков XXI века у нашей молодёжи, создание прочной основы для создания конкурентоспособных кадров.
Исследование PISA — инфографика. ОЭСР (OECD) — PISA (Programme for International Student Assessment)
Итак, какова цель программы PISA, для чего она нужна и по какому принципу построены вопросы PISA?
XXI век — век информационных технологий. Нынешний век требует от своих специалистов компетенций, совершенно отличных от предыдущих. Если ранее высоко ценились крепкая память, энциклопедические знания, профессионалы, знавшие как можно больше информации в своей области, но теперь эти знания уже не имеют решающего значения. Были созданы поисковые системы, онлайн-энциклопедии, отличные онлайн-базы данных по отраслям, и теперь необходимость запоминать эту информацию отошла на второй план.
У современного специалиста все более важной становится способность анализировать эти знания, генерировать из них новую информацию.
Тесты PISA проводятся для того, чтобы отразить те же изменения в системе образования, чтобы определить, в какой степени школьники обладают навыками анализа, делать выводы и общаться на основе реальных событий, а также насколько хорошо система образования адаптируется к этим изменениям.
Содержание теста PISA
Тесты PISA проводятся по 6 направлениям: Чтение, математическая грамотность, естественные науки, креативное мышление, совместное решение проблем и финансовая грамотность . В 2022 году в Узбекистане планируется провести тесты по четырём направлениям: чтение, математическая грамотность, креативное мышление и естественные науки .
Тесты фокусируются на знании учащимися самых основных понятий, базовых знаний и навыков в этих областях, которые они могут использовать в реальных жизненных ситуациях! Эти тесты не предназначены для проверки знаний учащихся по конкретным темам во время урока!
В тестах PISA используются четыре метода тестирования:
1. Тесты с одним ответом ;
2. Тесты с несколькими ответами ;
3. Вопросы с краткими или подробными ответами ;
4. Мнение ученика о решении конкретной проблемы (обычно на такие вопросы у экзаменатора бывают общие ответы, ответ ученика не обязательно должен точно соответствовать ответу составителя теста, творческий потенциал ученика поддерживается ).
Предполагается также проводить опросы учеников одновременно с тестами.
Рейтинг стран в тестировании PISA по годам
PISA: основные направления
Читательная грамотность: Способность человека понимать и использовать письменные тексты, размышлять о них и заниматься чтением для того, чтобы достигать своих целей, расширять свои знания и возможности, участвовать в социальной жизни.
Здесь понятие грамотности чтения имеет широкое значение. Целью этого направления является понимание учащимся текста из данного произведения искусства, биографий, писем, документов, статей из газет и журналов, различных руководств, географических карт, диаграмм, изображений, карт, графиков и таблиц. выявлять компетенции, такие как способность думать о содержании, оценивать содержание текста и высказывать собственное мнение о прочитанном.
Математическая грамотность: Способность индивидуума формулировать, применять и интерпретировать математику в разнообразных контекстах. Она включает математические рассуждения, использование математических понятий, процедур, фактов и инструментов, чтобы описать, объяснить и предсказать явления. Она помогает людям понять роль математики в мире, высказывать хорошо обоснованные суждения и принимать решения, которые должны принимать конструктивные, активные
и размышляющие граждане.
Термин грамотность в этом разделе используется для обозначения того, что цель этого раздела обычно не в том, чтобы определить степень усвоения учащимся знаний, предусмотренных школьной программой. Основное внимание уделяется использованию математических знаний с использованием различных методов, которые требуют мышления и интуитивного принятия решений в различных жизненных ситуациях. Но для ответа на такие вопросы могут потребоваться знания и навыки, предусмотренные школьной программой.
Эти направленные тесты обычно предлагают математические ситуации, с которыми можно столкнуться в различных сферах жизни (медицина, дом, спорт и т.д.).
Естественно-научная грамотность: Умение выявлять проблемы, которые можно решить с научной точки зрения в жизненных ситуациях, делать выводы на основе наблюдений и экспериментов. Эти выводы являются основной целью этого раздела — понять мир вокруг нас и развить способность понимать изменения, которые происходят в нем в результате человеческой деятельности, и соответственно принимать необходимые решения.
Основа этой грамотности — преподавание в наших школах физики (наряду с элементами астрономии), биологии, химии и географии.