Миллий тест тизими ҳақида: долзарб саволларга жавоблар (видео) - Ta’lim / Образование
Ушбу саҳифада фойдаланувчиларимизнинг миллий тест тизими ҳақидаги барча долзарб саволларига жавоб беришга ҳаракат қилдик.
Умумтаълим фанлари бўйича сертификатлаш қуйидаги муддатларда жорий этилмоқда:
• 2020 йил 1 декабрдан она тили ва адабиёт (ўзбек тили ва адабиёти, рус тили ва адабиёти, қорақалпоқ тили ва адабиёти) ҳамда математика фанлари бўйича;
• 2021 йил 1 февралдан кимё ва биология фанлари бўйича;
• 2022-2024 йилларда физика, география ва тарих фанлари бўйича.
Рўйхатдан ўтиш, my.dtm.uz сайти орқали амалга оширилади. Имтихонлар қачон ўтказилиши ҳақида маълумот берилмаган, аммо рўйхатдан ўтгандан кейин ҳамда тўлов амалга оширилгандан сўнгра шахсий кабинетингизда қўшимча маълумотлар акс этади.
Сертификат бакалаврга қабул учун ишлатилади. Яъни, агарда сиз бакалаврда ўқиётган бўлсангиз ёки ундан кейинги босқичга ҳужжат топширмоқчи бўлсангиз, бу сертификатни олганингиздан маъно йўқ. Сертификат шунингдек, математика фан ўқитувчилари учун 25% дан 50% гача устама олиш имконини беради.
Рўйхатдан ўтган ёки ўтмаганингизни шахсий кабинет орқали била оласиз. Имтиҳон фани ҳамда тест топшириш ҳудудини танлаганингиздан кейин сизга инвойс тақдим этилади ҳамда сайтдаги шахсий кабинетингизда “Менинг аризаларим” ойнаси очилади. Инвойс тўлангандан сўнг эса сиз рўйхатдан ўтган ҳисобланасиз. Тўловни 3 кун ичида амалга ошириш керак.
Имтиҳон натижаларида тест топширилган кундан 20 кун ўтгач, ҳамманинг ўз шахсий кабинетида эълон қилинади. Сертификат фақат онлайн тарзда берилади, сиз уни шахсий кабинет орқали юклаб оласиз ҳамда чоп этишингиз мумкин бўлади.
– Сертификат, имтиҳонда 60 фоиздан юқори натижа кўрсатганларга берилади ҳамда 3 йил муддатга амал қилади.
Ушбу сертификатнинг ўқитувчиларга қандай фойдаси бор?
Миллий сертификатнинг тегишли даражасига эга математика фани ўқитувчиларига (Ихтисослаштирилган мактабларнинг математика фани ўқитувчиларидан ташқари) улар фаолият олиб бораётган давлат таълим муассасасининг жойлашувига қараб, базавий тариф ставкасига нисбатан шаҳар ҳудудида жойлашган мактабларда 25 фоиз, қишлоқ ҳудудида жойлашган мактабларда 50 фоизгача ҳар ойлик устама ҳақ тўланади.
Сертификат олиш учун намунавий тест саволларини қаердан юклаб олиш мумкин?
Намунавий тест саволларини қуйидаги ҳавола орқали юклаб олишингиз мумкинУмумтаълим фанларидан миллий тест тизими учун намунавий тест топшириқлари
Сертификат натижалари қандай ҳисобланади?
Сертификат тест синови натижаси бўйича энг юқори баллнинг камида 60 фоизини тўплаган шахсларга 3 йил муддатга берилади.
Тест синови натижалари улар якунланган кундан бошлаб йигирма иш кунидан кечикмай Давлат тест марказининг расмий веб-сайтида эълон қилинади.
Сертификатга эга бўлган абитуриентга сертификатдаги ўзлаштириш (60 ва ундан юқори) фоизига мос равишда олий таълим муассасаси бакалавриатига ўқишга қабул қилиш бўйича тест синовларида ушбу фандан белгиланган максимал баллга нисбатан табақалаштирилган (пропорционал) балл берилади.
Яъни сертификат қайси фандан олинган бўлса, шу фаннинг фанлар мажмуасидаги ўрнига қараб мос равишда максимал баллнинг маълум фоизи берилади.
Масалан, математика фанидан сертификатга эга бўлган абитуриентнинг сертификатдаги ўзлаштириши 60 фоиз, математика фанининг фанлар мажмуасидаги ўрни биринчи (ҳар бир тўғри жавоб учун 3,2 балл, 30 та тест топшириғига максимал 96 балл) бўлса, унинг 60 фоизи 57,6 баллни ташкил этади (3,2*30=96 балл, 96*60/100=57,6). Агар абитуриентнинг сертификатдаги ўзлаштириши 80 фоиз бўлса, 76,8 баллни ташкил этади (3,2*30=96 балл, 96*80/100=76,8).
Сертификат тест синовидан ижобий (60 ва ундан юқори фоиз) натижага эришган талабгорга тест синови натижалари эълон қилинган кундан бошлаб бир ҳафта мобайнида электрон шаклда берилади. Талабгор сертификатни шахсий кабинети орқали юклаб олиши мумкин.
Сертификат олиш мақсадида тест синовида қатнашиш учун қандай рўйхатдан ўтишим мумкин?
Талабгор сертификат олиш мақсадида тест синовида қатнашиш учун “Абитуриентлар маълумотлари ва аризаларини рўйхатга олиш тизими” (my.dtm.uz сайти) орқали электрон ариза бериб рўйхатдан ўтишлари мумкин.
Рўйхатдан ўтганлигимни қандай билишим мумкин?
Рўйхатдан ўтиш учун зарур бўлган ҳужжатлар киритилганидан сўнг талабгор учун Давлат тест марказининг расмий веб-сайтида шахсий кабинет яратилади.
Талабгор тўловни амалга оширганидан сўнг рўйхатдан ўтган ва Давлат тест маркази билан оммавий оферта шартномаси тузилган ҳисобланади.
Рўйхатдан ўтиш учун тўлов қандай амалга оширилади?
Тўлов талабгор томонидан базавий ҳисоблаш миқдорининг 1,5 баравари миқдорида (450 000 сўм) амалдаги электрон тўлов тизимлари орқали ариза берилган кундан бошлаб уч кун мобайнида амалга оширилади. Тўлов тўғрисидаги маълумотни талабгор ўзининг шахсий кабинети орқали билиши мумкин.
Тест синовини ўтказиш жойи ва санасини қандай билишим мумкин?
Талабгор тест синови ўтказиладиган сана ва жой тўғрисидаги маълумотни ўзининг шахсий кабинети орқали олиши мумкин.
Тест синови натижаларини қандай билишим мумкин?
Тест синовлари натижалари улар якунланган кундан бошлаб 20(йигирма) иш кунидан кечикмай Давлат тест марказининг расмий веб-сайтида эълон қилинади.
Неча балл тўпласам сертификат олишим мумкин бўлади?
Сертификат олиш учун тест синови натижаси бўйича энг юқори баллнинг камида 60 фоизини тўплаш зарур.
Сертификатнинг амал қилиш муддати қанча?
Сертификат 3 йил муддатга берилади.
Ижобий натижага эришсам, сертификатни қандай олишим мумкин?
Сертификат электрон шаклда берилади. Талабгор сертификатни шахсий кабинети орқали юклаб олиши мумкин бўлади.
Тест синови балидан қониқмасам, қайта топширишим мумкинми?
Ҳа, албатта. Тест синовлари натижалари эълон қилингандан сўнг қайта рўйхатдан ўтиб, белгиланган муддатда тест синовларида иштирок этишингиз мумкин.

О национальной системе тестирования: ответы на актуальные вопросы - Ta’lim / Образование
На этой странице мы постарались ответить на все актуальные вопросы наших пользователей о национальной системе тестирования.
Сертификация по общеобразовательным предметам вводится в следующие сроки:
• С 1 декабря 2020 года по родному языку и литературе (узбекский язык и литература, русский язык и литература, каракалпакский язык и литература) и математике;
• С 1 февраля 2021 года по химии и биологии;
• В 2022-2024 годах по физике, географии и истории.
Регистрация осуществляется через сайт my.dtm.uz. Дополнительная информация по проведению тестирования будет отображаться в личном кабинете после регистрации и оплаты.
Сертификат используется при приеме в бакалавриат. То есть, если вы учитесь на бакалавриате или хотите поступить на следующий этап, нет смысла получать этот сертификат. Сертификат также позволяет учителям математики получать надбавку от 25% до 50%.
Узнать, зарегистрированы вы или нет, можно в личном кабинете. После выбора предмета, экзамена и направления тестирования вам будет выставлен счёт и в вашем личном кабинете на сайте откроется окно «Мои заявки». После оплаты счета вы будете зарегистрированы. Необходимо произвести оплату в течение 3 дней.
Результаты экзамена будут опубликованы в личном кабинете каждого кандидата через 20 дней после сдачи теста. Сертификат оформляется только онлайн, скачать и распечатать можно через личный кабинет.
— Сертификат выдается тем, кто набрал на экзамене более 60%, и действителен в течение 3 лет.
Какое преимущество даёт этот сертификат для учителей среднеобразовательных школ?
Учителям математики с соответствующим уровнем национального сертификата (кроме учителей математики в специализированных школах) выплачивается ежемесячная надбавка в размере 25 процентов в городских школах и до 50 процентов в сельских школах, в зависимости от местонахождения государственного образовательного учреждения, в котором они работают.
Где скачать образцы тестовых вопросов для получения национального сертификата?
Примеры тестовых вопросов можно скачать по следующей ссылке — Образцы тестовых заданий национальной тестовой системы
Как рассчитываются результаты сертификата?
Сертификат выдается сроком на 3 года тем, кто набрал не менее 60 процентов от максимального балла по результатам тестирования.
Результаты тестирования будут опубликованы на официальном сайте Государственного центра тестирования не позднее двадцати рабочих дней со дня их завершения.
Абитуриенту с сертификатом присваивается соответствующий (пропорциональный) балл по отношению к максимальному баллу, установленному по данному предмету в тестовых тестах для поступления на степень бакалавра высшего учебного заведения в соответствии с процентом получения сертификата (60 и выше).
То есть, в зависимости от предмета, по которому получен сертификат, соответственно присуждается определенный процент от максимального балла, в зависимости от положения предмета в списке.
Например, абитуриент с сертификатом по математике имеет овладение 60%, место по предмету математика — первое (3,2 балла за каждый правильный ответ, максимум 96 баллов за 30 тестовых заданий), 60% из которых составляет 57,6 балла (3,2 * 30 = 96 баллов, 96 * 60/100 = 57,6). Если абитуриент овладевает сертификатом 80%, это 76,8 балла (3,2 * 30 = 96 баллов, 96 * 80/100 = 76,8).
Сертификат выдается в электронном виде заявителю, имеющему положительный (60 и более процентов) результат теста, в течение одной недели с даты публикации результатов теста. Заявитель может скачать сертификат через личный кабинет.
Как я могу зарегистрироваться на тестирование, чтобы получить сертификат?
Кандидаты могут зарегистрироваться, подав электронное заявление на участие в тесте через сайт my.dtm.uz.
Как я могу узнать, зарегистрирован ли я?
После ввода необходимых документов для регистрации на официальном сайте государственного центра тестирования для абитуриентов создается персональный кабинет.
Заявитель регистрируется после оплаты и считается заключившим договор публичной оферты с государственным центром тестирования.
Как оплатить регистрацию?
Оплата осуществляется заявителем в размере 1,5-кратной базовой расчетной суммы (450 000 суммов) через существующие электронные платежные системы в течение трех дней с даты подачи заявки. Платежную информацию заявитель может получить через личный кабинет.
Как узнать место и дату прохождения теста?
Заявитель может получить информацию о дате и месте проведения теста в своем личном кабинете.
Как узнать результаты теста?
Результаты тестирования будут опубликованы на официальном сайте Государственного центра тестирования не позднее 20 (двадцати) рабочих дней со дня их завершения.
Сколько баллов я должен набрать, чтобы получить сертификат?
Чтобы получить сертификат, по результатам тестирования вы должны набрать не менее 60% максимального балла.
Каковы сроки действия сертификата?
Сертификат выдается сроком на 3 года.
Как получить сертификат при положительном результате?
Сертификат выдается в электронном виде. Заявители смогут скачать сертификат через личный кабинет.
Могу ли я пересдать тест, если меня не устраивает результат теста?
Да, конечно. После объявления результатов тестов вы можете повторно зарегистрироваться и принять участие в тестах в течение указанного срока.