5 ташаббус доирасида «Фан тўгараклари» фестивал-танлов низоми - Ta’lim / Образование
Халқ таълим вазирининг «2022 йилда 5 та муҳим тушаббусни таълим муассасаларида янада кенгроқ жорий этиш бўйича ўтказиладиган кўрик-танлов, фестивал ва спорт мусобақалари ўтказиш тўғрисида» 17.03.2022,  85 сонли буйруғи эълон қилинди.
Президентнинг 5 ташаббуси
Ўқувчиларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш, улар ўртасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, уларда ватанпарварлик, эзгулик, инсонпарварлик сингари юксак инсоний фазилатларга нисбатан меҳр ва муҳаббат уйғотиш, китобхонлик маданиятини шакллантириш мақсадида:
Биринчи ташаббус бўйича:
• “5 ташаббус – санъат билан” шиори остида “Ёшлар театр студиялари” фестивал-танлови;
Иккинчи ташаббус бўйича:
• “5 ташаббус – спорт билан” шиори остида умумтаълим мактаблари ўқувчилари ўртасида стритбол спорт туридан мусобақа;
• умумий ўрта таълим мактаблари ўқувчилари ва ўқитувчилари ўртасида спортнинг шахмат туридан республика биринчилиги;
• имконияти чекланган болалар учун ихтисослаштирилган мактаб-интернатлари ўқувчилари ўртасида республика биринчилиги;
• умумий ўрта таълим мактаблари ўқувчилари ўртасида “Футболимиз келажаги сенинг қўлингда” шиори остида республика биринчилиги;
• умумий ўрта таълим мактаблари ўқувчилари ва ўқитувчилари ўртасида “Қувноқ стартлар” спорт мусобақаларининг республика (финал) босқичи;
• умумий ўрта таълим мактабларининг бошланғич синф ўқувчилари учун “Болажонлар спорт жамоалари” ҳамда юқори синф ўқувчилари ўртасида “Ёшлик спорт жамоалари” республика биринчилиги;
• умумий ўрта таълим мактаблари ўқувчилари ўртасида “Кураш – миллий ғуруримиз” шиори остида спортнинг кураш туридан республика биринчилиги;

Положение о фестивале-конкурсе «Школьные кружки» - Ta’lim / Образование
Объявлен приказ Министра народного образования «О проведении конкурсов, фестивалей и спортивных соревнований в 2022 году для более широкого внедрения 5 важных инициатив в образовательных учреждениях» №85 от 17.03.2022.
5 инициатив Президента Узбекистана на русском
В целях содержательной организации досуга учащихся, пропаганды среди них здорового образа жизни, привития им любви и привязанности к высоким человеческим качествам, таким как патриотизм, доброта, человечность, формировать культуру чтения проводится фестиваль-конкурсе по пяти инициативам Президента Республики Узбекистан:
По первой инициативе:
• Фестиваль-конкурс «Молодежные театральные студии» под девизом «5 инициатив – с искусством»;
По второй инициативе:
• Соревнования по стритболу среди учащихся среднеобразовательных школ под девизом «5 инициатив – со спортом»;
• Первенство Республики по шахматам среди учащихся и учителей общеобразовательных школ;
• Первенство Республики среди воспитанников специализированных школ-интернатов для детей с ограниченными возможностями здоровья;
• Первенство Республики среди учащихся общеобразовательных школ под девизом «Будущее нашего футбола в твоих руках»;
• Республиканский (финальный) этап спартакиады «Веселые старты» среди учащихся и преподавателей общеобразовательных школ;
• Первенство Республики для учащихся начальных классов средних общеобразовательных школ «Детские спортивные команды» и «Юношеские спортивные команды» среди старшеклассников;
• Республиканский чемпионат по кураш среди учащихся общеобразовательных школ под девизом «Кураш – наша национальная гордость»;