2022-2023 ўқув йилида таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларга малакали педагогларни жалб этиш орқали таълим сифатини ошириш мақсадида Халқ таълими вазирлиги ва Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси томонидан таълим муассасалари рўйхати тасдиқланди.
Мактаблар рўйхати Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йилнинг 15 октябрдаги «Таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларга малакали ўқитувчи-педагогларни жалб қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 646-сон қарори талабларига мувофиқ шакллантирилди.
Эслатиб ўтамиз, таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларда дарс бериш учун бошқа ҳудудлардан жалб қилинган олий ва биринчи тоифага эга ўқитувчи-педагогларнинг базавий тариф ставкаларига 100 фоиз (бир маъмурий бирлик доирасида 50 фоиз) махсус устамалар белгиланади.
Жорий ўқув йилида 1409 та таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларга 500 нафарга яқин педагог жалб этилган.
2022-2023 ўқув йилида таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларга бошқа ҳудудлардан педагоглар бориб ишлашлари учун жорий йилнинг 15 май кунидан бошлаб электрон платформа (Ustozfondi.uz) орқали рўйхатдан ўтишлари талаб этилади.

Утверждён список школ с низким уровнем образования - Ta’lim / Образование
В целях повышения качества образования путем привлечения квалифицированных учителей в школы с низким уровнем образования в 2022-2023 учебном году Министерством народного образования и Государственной инспекцией по контролю качества образования при Кабинете Министров утверждён список школ с низким уровнем образования.
Таълим даражаси юқори бўлмаган мактаблар рўйхати тасдиқланди
Список школ сформирован в соответствии с требованиями Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 15 октября 2021 года №646 «О мерах по привлечению квалифицированных учителей в школы с низким уровнем образования».
Напомним, что 100% (50% в пределах одной административной единицы) специальные надбавки устанавливаются к базовым тарифным ставкам учителей высшей и первой категории, привлекаемых из других регионов для преподавания в школах с низким уровнем образования.
В текущем учебном году в 1409 школах с низким уровнем образования задействовано около 500 учителей.
В 2022-2023 учебном году учителя из других регионов могут зарегистрироваться в школах с низким уровнем образования через электронную площадку (Ustozfondi.uz) с 15 мая текущего года.