Барча давлат мактабларида директор жамғармаси ташкил этилади. Директор жамғармаси маблағлари фақат ўқитувчиларга устамалар белгилаш учун йўналтирилади.
Устамалар билан мактабнинг ўқув-тарбия жараёнига катта шахсий ҳисса қўшаётган, ўз касбига содиқлик ва ташаббускорлик, юқори касб даражасини намоён этаётган иқтидорли ўқитувчилар рағбатлантирилади.
Мактаб ходимларига Директор жамғармасидан ҳар ойлик устамалар ва бошқа рағбатлантиришлар белгилаш тўғрисидаги қарорлар мактаб ҳузуридаги махсус комиссиялар томонидан қабул қилинади.
Бунда халқ таълими бўлимларининг мактаблар ҳузуридаги махсус комиссиялар фаолиятига ва улар томонидан қабул қилинадиган қарорларга аралашишига йўл қўйилмайди.

Директорский фонд используется только для поощрения учителей - Ta’lim / Образование
Во всех государственных школах создается Директорский фонд. Средства Директорского фонда направляются для установления надбавок только учителям.
Директорский фонд используется только для поощрения учителей
Надбавками из средств Директорского фонда поощряются талантливые учителя общеобразовательных учреждений, проявляющие преданность своей профессии и инициативность, высокий профессионализм, вносящие большой личный вклад в учебно-воспитательный процесс.
Решения об установлении ежемесячных надбавок и других видов поощрений работникам школ из Директорского фонда принимаются специальными комиссиями при школах.
При этом, не допускается вмешательство органов управления народным образованием в деятельность специальных комиссий при школах и принимаемые ею решения.