Мактаб шаҳодатномасини йўқотганлар дубликатини қандай олиши мумкин? - Ta’lim / Образование
Жорий йилнинг 1 июлидан бошлаб my.gov.uz орқали ариза бериб, турли сабабларга кўра йўқолган ёки яроқсиз ҳолга келган ёки исм-шарифи ўзгарган фуқароларимиз уйдан чиқмасдан туриб шаҳодатноманинг дубликатини онлайн олиш имкони яратилган.
shahodatnoma dublikati
Шаҳодатнома – (арабча شهادة – гувоҳлик бериш) бирор ўқув юртини тамомлаганлик ҳақидаги расмий ҳужжат; гувоҳнома.
QR-код қўйилган дубликат аслига тенглаштирилган бўлиб, уни талабгор “Менинг аризаларим” бўлимидан мутлақо бепул юклаб олади. Шаҳодатнома дубликати юклаб олинганидан кейин ҳам тизимдан ўчиб кетмайди. Зарурат туғилганда уни қайта юклаб олиш имконияти мавжуд!
Янги хизмат доирасида:
• шаҳодатнома дубликати энди 5 кунда берилади (аввал ойлаб кутилган);
• шаҳодатнома дубликатини олиш учун my.gov.uz орқали ариза юборилади ва дубликат электрон шаклда портал орқали берилади (аввал ариза бериш учун ҳам, ҳужжатни олиб кетиш учун ҳам мактабга келинган);
• ариза онлайн шаклда, инсон омилисиз қабул қилинади, шахсий маълумотлар автоматик тарзда бошқа тизимлар билан интеграция қилинади ва бошқа ҳеч қандай ҳужжат сўралмайди (аввал мактабга 5 тагача ҳужжат тақдим этилган: ариза, ҳужжат йўқолгани ҳақида газета эълони, топилмалар идорасидан маълумотнома, паспорт нусхаси, фамилия ўзгаргани ҳақида ФҲДЁ бўлимларидан маълумотнома).

Как получить дубликат школьного аттестата? - Ta’lim / Образование
С 1 июля 2022 года граждане, чьи аттестаты были утеряны, пришли в негодность по разным причинам, могут получить дубликат аттестата онлайн , не выходя из дома.
Как получить дубликат школьного аттестата?
Аттеста́т — (лат. attestatum — свидетельство) документ, подтверждающий получение определённого уровня образования.
Дубликат с QR-кодом приравнивается к оригиналу, который соискатель скачивает абсолютно бесплатно из раздела “Мои заявки”. Дубликат свидетельства не удаляется из системы даже после загрузки. При необходимости есть возможность загрузить его повторно!
В рамках новой услуги внедряется ряд удобств, включая:
— дубликат аттестата теперь выдается за 5 дней (раньше это ожидалось за месяц);
— заявление на получение дубликата аттестата направляется напрямую через портал my.gov.uz и дубликат выдается в электронном виде через портал (раньше нужно было прийти в школу и для подачи заявления, и чтобы забрать документ);
— заявление принимается онлайн, без человеческого фактора;
— персональные данные автоматически интегрируются с другими системами, и никаких других документов не запрашивается (раньше в школу предоставлялись до 5 документов: заявление, объявление в газете о пропаже документа, справка из стола находок, копия паспорта, справка ЗАГС о смене фамилии).
На сегодняшний день более 8000 граждан смогли дистанционно получить дубликат справки с помощью данного сервиса. При выдаче дубликата документа в электронном виде аттестат, выданный школой, теряет свою силу.