Турли сабабларга кўра, умумий ўрта таълимни якунлай олмаган фуқароларнинг экстернат тартибида имтиҳонда қатнашиш жараёни соддалаштирилиб, ўтган йилдан эътиборан ариза уйдан чиқмаган ҳолда my.gov.uz портали орқали топширила бошланганди. Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги экстернат тартибида якуний давлат аттестацияси ўтказиладиган мактаблар рўйхатини эълон қилди.
Ушбу давлат хизмати 2023 йил 1 мартдан ишга туширилди. Талабгор баҳолар табели ҳамда коллеж ёки академик лицейда ўқимаганлиги тўғрисидаги маълумотномани илова қилади.
Ариза 2 кунда кўриб чиқилиб, якуний натижа ҳам шахсий кабинетдан юклаб олинади.
Экстернат – (лот. externus — ташқи) — ўқув муассасада ўзлаштириладиган дастурни мустақил, уйда (машғулотларга қатнашмасдан) ўзлаштиришга асосланган таълим тизими. Ўқувчи оралиқ ва якуний аттестацияни масофавий тарзда ҳам топшириши мумкин.
Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 1 июндаги 295 сонли қарорига мувофиқ, экстернат тартибида имтиҳон олиш учун аризалар қабул қилиш давлат хизмати шаклида амалга оширииб, аризалар ҳар йили 1-мартдан 1-майга қадар (шу куни ҳам) Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz) орқали қабул қилинади.
Мазкур давлат хизмати бепул амалга оширилади.
Бу муҳим! Фуқаролар айнан таълим олган мактаб жойлашган ҳудудга эмас, ҳозирда доимий (ёки вақтинчалик) яшаётган ҳудуддаги экстернат мактабга онлайн ариза юборишлари ҳам мумкин. Бунинг учун мактаб ёки ҳудудий бўлимларга бориш шарт эмас.
Жорий ўқув йилида экстернат тартибида якуний давлат аттестацияси ўтказиладиган мактаблар рўйхати билан танишинг.

Определены школы, в которых в 2023-2024 учебном году будут проводиться экзамены в порядке экстерната - Ta’lim / Образование
Определены школы, в которых в 2023-2024 учебном году будут проводиться экзамены в порядке экстерната
Вам известно, граждане, которые по разным причинам не смогли завершить общее среднее образование, проходят итоговую государственную аттестацию в порядке экстерната. Министерство дошкольного и школьного образования опубликовало список школ, в которых будет проводиться итоговая государственная аттестация в порядке экстерната.
Данная государственная услуга будет запущена с 1 марта, а заявки будут приниматься до 1 мая.
Заявитель должен приложить табель оценок и справку о том, что он не учился в колледже или академическом вузе.
Заявка рассматривается в течение 2 дней, и окончательный результат также загружается из личного кабинета.
Экстернат – это одна из форм аттестации семейного образования и самообразования, при которых школьник собственными силами усваивает школьный материал и экстерном сдает промежуточную и итоговую аттестацию.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 1 июня 2022 года №295 прием заявлений на сдачу экзаменов в порядке экстерната осуществляется в форме государственной службы, заявки принимаются ежегодно с 1 марта по 1 мая через Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz).
Данная государственная услуга предоставляется бесплатно.
Важно! Граждане также могут подать онлайн-заявку в школу, в районе, где они в настоящее время постоянно (или временно) проживают, а не в том районе, где находится школа, в которой они получили образование. Для этого необязательно ходить в школу или территориальные отделения.
Ознакомьтесь со списком школ, где в текущем учебном году будет проходить итоговая государственная аттестация в порядке экстерната: